Němci zadrželi Puigdemonta. V Barceloně vyšli lidé do ulic a střetli se s policií

Zadržení Puigdemonta

Němci zadrželi Puigdemonta. V Barceloně vyšli lidé do ulic a střetli se s policiíAKTUALIZOVÁNO
Katalánský expremiér Carles Puigdemont Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Obžalovaný katalánský expremiér Carles Puigdemont, který se vyhýbá španělské justici, byl zatčen v Německu. Policie jej na základě zatykače vydaného Madridem umístila do cely, kde čeká na rozhodnutí soudu o případné vazbě. Desetitisíce Katalánců v reakci na zprávu vyrazily do ulic Barcelony a dalších velkých měst, část z nich se střetla s policií. Další pětice katalánských politiků ukrývajících se před justicí v zahraničí se rozhodla spolupracovat s úřady, informovala španělská média.

Německý policejní mluvčí uvedl, že na základě evropského zatykače vydaného Španělskem byl Puigdemont „zadržen dnes v 11:19 dálniční policií ze (severní spolkové země) Šlesvicka-Holštýnska“. Policisté ho zajistili nedaleko dálnice A7, která vede z Dánska do Německa. Puigdemont po ní projížděl na cestě do Belgie z Finska.

Vůdce katalánských separatistů byl od čtvrtka na návštěvě skandinávské země kvůli setkání se zákonodárci a účasti na konferenci. Tam jej zastihlo páteční rozhodnutí španělské justice, která jej spolu s 12 dalšími politiky obžalovala ze vzpoury. Jakmile severská země obdržela od Španělska mezinárodní zatykač, Puigdemont z Finska odjel. Aby se vyhnul kontrolám na letištích, vyrazil vozem. Přes Švédsko, Dánsko a Německo se chtěl dostat do Belgie, kde od loňska žije v exilu.

Puigdemont byl převezen do věznice ve městě Neumünster. Podle prokuratury by měl soud zřejmě již v pondělí rozhodnout o tom, zda bude Puigdemont po dobu zvažování španělské žádosti umístěn ve vazbě. Podle španělských médií má Německo 60 dní na to, aby ve věci španělské žádosti o vydání rozhodlo.

V reakci na zadržení separatistického lídra vyrazily desetitisíce lidí k protestům do ulic velkých katalánských měst. Patrně k nejnásilnějšímu střetu došlo poblíž sídla regionální katalánské vlády, kde bylo podle údajů zdravotnické služby zraněno 17 lidí, většinou lehce. Policie zadržela nejméně tři demonstranty.

Další skupiny protestujících daly svůj nesouhlas najevo zablokováním několika velkých silnic v Barceloně a okolí. Protesty proběhly ve městech Girona, Lleida či Tarragona.

Pětice dalších katalánských exministrů pobývajících v zahraničí se po Puigdemontově zadržení rozhodla spolupracovat s úřady, které rovněž obdržely zatykače. Britská policie oznámila, že ji kontaktoval advokát bývalé ministryně školství Clary Ponsatíové, která od loňského obvinění ze vzpoury pobývá ve Skotsku. S policisty podle separatistické mluvčí spolupracují i politici, kteří stejně jako dosud Puigdemont pobývají v Belgii.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Putinovy nové zbraně. Co znamenají novinky v ruském arzenálu?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články