Atmosféra obav a strachu. Podnikatelé žádají zastavení kontrol a změny v EET

změny u EET?

Atmosféra obav a strachu. Podnikatelé žádají zastavení kontrol a změny v EETNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

Domov

Karolína Vaverková

Podnikatelům došla trpělivost s kontrolami EET. Podle Podnikatelských odborů jsou nekorektní, Finanční správa postupuje přehnaně tvrdě, chybuje a chová se k podnikatelům nepřátelsky. Podnikatelé proto žádají okamžité zastavení kontrol EET a změny v EET. Na středeční tiskovou konferenci, na níž své požadavky podnikatelé zveřejnili, nikdo z Finanční správy nedorazil. Pozváni její zástupci ale byli.

Podnikatelské odbory ve středu zveřejnily výsledky své kontroly práce Finanční správy při kontrolách EET. Berňák viní z neoprávněných a samoúčelných jednání vůči malým podnikatelům a živnostníkům. „Podnikatelské odbory žádají Finanční správu, aby okamžitě zastavila kontroly EET a začala jednat o jejich nápravě,“ uvedl předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek.

Zda požadavky Podnikatelských odborů ministerstvo financí a Finanční správa vyslyší, zatím není jasné. Zástupci Generálního finančního ředitelství na středeční konferenci Podnikatelských odborů, přestože byli pozváni, chyběli.

Na dotaz deníku Echo24, zda se požadavky bude Finanční správa zabývat, odpověděl berňák odmítavě. „V současnosti probíhá vypořádání připomínek k novele zákona o evidenci tržeb. Ministerstvo financí při jeho přípravách intenzivně spolupracovalo se zástupci podnikatelských svazů a asociací. Změny, které popisujete, součástí novely nejsou,“ uvedla pro Echo24 za Finanční správu Kateřina Vaidišová.

Dále čtěte: Další šikana finanční správy. Za minutu rozdílu v EET pokuta tři tisíce

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Podnikatelé zformulovali 13 požadavků na změny v EET. Například to, aby Finanční správa měla závazné limity pro udělování pokut v případě EET. Dále by měl být prodej do 50 korun osvobozen od povinnosti evidovat tržby a vydávat účtenku a měla by se zavést praxe, kdy je účtenku prodávající povinen vydat až na vyžádání zákazníkem.

„Tvrdíme, že Finanční správa získává pocit, že stojí nad občany. Kritizujeme její postup při kontrolách. Máme stovky a stovky případů z terénu, kdy kontroly EET probíhají bez ohledu na situaci na provozovně. Kontrola se většinou chová tak, jako by účtenku nechtěla,“ uvedl předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. „Kontrolní nákup je vždy za velmi nízkou cenu. To s sebou nese dva aspekty. Nízké položky jsou samy o sobě nerentabilní a vydání účtenky je činí ztrátovými. Vydávání účtenek za malé položky je časově velmi náročné a podnikateli pak odcházejí zákazníci, kteří se nechtějí zdržovat ve frontě jen proto, aby obsluha mohla někomu před nimi vydat účtenku za krabičku TicTacu,“ dodal Bábek.

Finanční správa dle Podnikatelských odborů vytváří kontrolami atmosféru obav a strachu. Za dobu fungování EET, tedy od prosince roku 2016, zkontrolovala 78 procent podnikatelů registrovaných k EET. „To je kontrolní aktivita, která nemá ve státní správě obdoby,“ dodal Bábek.

Třetí vlna EET se nerozjela

EET začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení a od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Ústavní soud loni 15. prosince zrušil plánovaný start třetí a čtvrté etapy EET. S odloženou platností škrtl i několik dalších ustanovení zákona o evidenci tržeb, týkajících se například bezhotovostních plateb a rodných čísel na účtenkách.

Třetí vlna EET se měla od letošního března 2018 týkat stánkového prodeje občerstvení bez stolů a židlí, farmářských trhů, dále služeb účetních, advokátů či lékařů. Od června 2018 se do systému měli zapojit vybraní řemeslníci. Podle nedávného vyjádření ministryně financí v demisi Aleny Schillerové (ANO) by pro další obory podnikání mohla EET začít platit nejdříve od poloviny příštího roku. MF v polovině března poslalo k připomínkám novelu zákona o EET.

Požadavky Podnikatelských odborů na změny v EET
 1. Prodeje do 50 Kč osvobodit od povinnosti evidovat tržbu a vydávat účtenku
 2. Uzákonit příjem tržby před vydáním účtenky (napřed peníze, potom potvrzení)
 3.  Vytvořit pro Finanční správu závazné limity pro pokuty za přestupky dle zákona 112/2016 Sb., o evidenci tržeb
 4.  Ze zákona 112/2016 Sb., o evidenci tržeb vyloučit marginální přestupky, jakým je např. povinnost vyvěsit oznámení o registraci EET
 5.  Stanovit kontrolám povinnost projednat domnělý přestupek vždy s odpovědnou osobou – majitele či jednatelem (viz Kontrolní řád)
 6.  Vrátit zákonnou praxi, že účtenku je prodávající povinen vydat na vyžádáním zákazníkem
 7.  Řádově snížit množství kontrol EET
 8.  Propustit úředníky, kteří byli přijati na posílení kontrolní činnosti EET
 9.  Uhradit všem podnikatelům, kteří o to požádají doložené náklady na zavedení a provoz EET
 10. Pro poplatníky registrované v EET do roka zavést službu vystavení daňového přiznání Finanční správou, jinak EET zrušit
 11. Zrušení Účtenkovky
 12. Ze zákona odstranit sankci uzavření provozovny a odebrání (pozastavení) živnostenského oprávnění
 13. Zrušit pravomoc Celní správy kontrolovat EET

Dále čtěte: Finanční správa se chová jako tvrdá pěst moci. Musí se změnit, říká Bábek

Další „zakleknutí“ Finanční správy. Spolek prý není spolek, a tak čelí exekuci

Rozšíření EET se odkládá, Schillerová ho chce spustit v polovině příštího roku