Spoluvězni tu sedí za vraždy. Milí a klidní, píše Navalnyj z vězení
V TRESTANECKÉ KOLONII
Bití, mučení i vymyšlené prohřešky. Kremlu se ani „pod zámkem“ nedaří vymazat z veřejného prostoru kritika režimu a opozičníka Alexeje Navalného. Ten udržuje kontakt s okolním světem skrze svůj tým a právníky. A kromě politických prohlášení se tak na sociálních sítích dělí například i o mrazivé zkušenosti ze svého pobytu v ruských žalářích.
Ruský opozičník zamířil do vězení ihned po svém návratu do Ruska. V Německu se přitom předtím léčil z útoku nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, z kterého vinil právě režim Vladimira Putina. Užití novičoku potrvrdila německá armádní laboratoř i mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).
Jeho tým i právníci zůstávají aktivní a jejich prostřednictvím se tak dostávají do světa i vzkazy vězněného politika. Na jeho oficiálním twitterovém účtu se tak objevují i popisy zkušeností, které Navalnyj zažívá za mřížemi, psané formou připomínající dopisy jeho příznivcům.
„Kdo jsou mí spoluvězni? Často se mě na to někdo ptá,“ píše na úvod jednoho z twitterových vláken Navalného účet s tím, že je v trestanecké kolonii, kam byl nedávno odjinud přesunutý, součástí izolované skupiny, která je odstřižená od zbytku kolonie, tedy „vězení uvnitř vězení“. „Spoluvězni jsou však milí, klidní a přátelští. Když jsem sem přišel poprvé, hned mě napadlo, že tu sedí za vraždy. A měl jsem pravdu,“ dodává na svém účtu Navalnyj.
1/6 Who are my fellow prisoners? I get asked that a lot.
— Alexey Navalny (@navalny) June 23, 2022
I‘m a part of a small group (called a „unit“ here) of convicts in an area completely isolated from the rest of the colony. A prison within a prison with an insane and unbearable regime. I‘ll write more about this later.
Jeho spoluvězni jsou tak prý z většiny vrahové, vedle nichž vypadá jeho devítiletý trest jako školácký. „Obvykle jsou tu lidé na 13-15 let. Někteří, kteří vraždili dvakrát, jsou tu i na 19 až 20. Sedět s lidmi, kteří mají dlouhé tresty, je však jednodušší. Je tu méně povyku a malicherných konfliktů,“ dodává vězněný politik a obrací se na čtenáře: „A prosím, radši nikoho nezabíjejte. Budete dlouho za mřížemi a nemá to žádný smysl. Mimochodem, tady je menší rada: když pijete, držte se dál od nožů,“ dodává.
V dalším příspěvku pak například popisuje svůj přesun do věznice s vyšší ostrahou a věnuje se pravidlům, která tam podle něj platí. Patří mezi ně podle něj vyfabrikovaná napomenutí od dozorců, bití i mučení. Popisuje tak například to, jak se záminkou pro udělení důtky stalo to, že měl porušit předepsaný dresscode kvůli tomu, že šel ráno po probuzení do sprchy v tričku místo vězeňského úboru.
1/9 I guess I‘m never going to become a reformed prisoner 😔
— Alexey Navalny (@navalny) June 21, 2022
I‘ve only spent a week in my new cozy high-security prison, and I‘ve already received a „reprimand by the rights of the head of the institution“.
Vězněný ruský kritik Kremlu Alexej Navalnyj byl převezen do trestanecké kolonie se zvýšenou ostrahou v polovině června. Podle člena oblastní monitorovací komise Sergeje Jažana se má nacházet ve věznici IK-6 u obce Melechovo ve Vladimirské oblasti. Ta nechvalně proslula videi a výpověďmi bývalých vězňů o bití, znásilňování či ponižování. Zatímco původní Navalného vězení v Pokrovu leželo asi 120 kilometrů od Moskvy, vzdálenost IK-6 od ruské metropole je více než dvojnásobná.
Letos v březnu byl Navalnyj odsouzen k devítiletému trestu za podvod a pohrdání soudem. Ještě dříve mu justice vyměřila 2,5 roku vězení kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku za údajnou zpronevěru. Opoziční vůdce tvrdí, že obvinění proti němu jsou vykonstruovaná a mají za cíl zmařit jeho politické ambice. Navalnyj dříve uvedl, že byl v novém trestním řízení obviněn z vytvoření extremistické organizace a podněcování k nenávisti vůči úřadům, což jsou trestné činy, za které mu hrozí dalších až 15 let vězení.