Zapojení západního Balkánu do EU je prioritou ČR, prohlásil Petříček v Albánii

Ministr v Albánii

Zapojení západního Balkánu do EU je prioritou ČR, prohlásil Petříček v AlbániiNOVÉ
Gent Çakaj a Tomáš Petříček Foto:

Foto: Twitter Genta Çakaje 

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Integrace zemí západního Balkánu do Evropské unie je prioritou české zahraniční politiky. Zdůraznil to v pátek na twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček po jednání s albánským protějškem Gentem Çakajem v Tiraně, kam dorazil po čtvrteční návštěvě Severní Makedonie. Během dne se šéf české diplomacie setkal i s albánským premiérem a s předsedou parlamentu.

Směřování Albánie, stejně jako Severní Makedonie, do EU bylo také hlavním tématem setkání Petříčka s úřadujícím resortním kolegou Çakajem. „Integrační proces je důležitý pro stabilitu a prosperitu celého regionu i Evropské unie,“ poznamenal Petříček. Zároveň dodal, že ocenil reformu soudnictví, která v zemi probíhá a je jednou z podmínek zahájení přístupových rozhovorů mezi Albánií a EU.

Důležitým tématem rozhovorů s albánskými představiteli byla i ekonomická spolupráce. „Naše hospodářská spolupráce má velký potenciál. Jen v loňském roce se objem obchodu mezi Českem a Albánií zvýšil o více než 30 procent. Máme zájem o posílení spolupráce zejména v zemědělství, energetice, dopravě a strojírenství,“ sdělil Petříček.

Po schůzce s Çakajem českého ministra zahraničí přijal předseda albánské vlády Edi Rama. Následně se Petříček setkal i s předsedou Lidového shromáždění Gramozem Ruçim. Podle sdělení českého ministerstva zahraničí byly na závěr návštěvy na programu i schůzky s předsedy opozičních politických stran a se zástupci nevládních organizací zaměřených na evropskou integraci a zahraniční politiku.

Čtěte také: Petříček zatím nečeká vládní jednání o odvolání Rafaje. ČSSD chce zvýšit daně bankám

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články