Guaidó nevylučuje vojenskou intervenci USA. Chce spolupracovat s americkou armádou

protesty ve Venezuele

Guaidó nevylučuje vojenskou intervenci USA. Chce spolupracovat s americkou armádouNOVÉ
Svět

Echo24

Dav několika stovek lidí v sobotu vyšel do ulic venezuelského hlavního města Caracasu vyjádřit podporu parlamentu ovládanému opozicí. Vůdce opozice Juan Guaidó shromážděné vyzval, aby pokračovali v kampani za sesazení socialistického prezidenta Nicoláse Madura. Guaidó rovněž oznámil, že svého zmocněnce ve Washingtonu pověřil, aby navázal kontakt s velením americké armády. Zároveň však nadále usiluje o jednání s venezuelskými ozbrojenými silami.

Lidí na protivládní demonstraci v sobotu viditelně méně, což údajně odráží sílící strach a demoralizaci, které pronikly do řad Guaidóových stoupenců po nezdařeném pokusu o vojenskou vzpouru z 30. dubna. V předchozích měsících demonstrovaly v Caracasu tisícovky lidí.

"Žijeme v diktatuře," prohlásil dnes Guaidó. "Nemůžeme zůstat doma a čekat, musíme se nadále domáhat svých práv v ulicích," dodal politik. Guaidó dále oznámil, že usiluje o navázání přímého kontaktu s americkou armádou. Svého zástupce ve Washingtonu údajně pověřil, aby navázal kontakt s jižním velením americké armády, odpovědným za Latinskou Ameriku.

"Dali jsme našemu vyslanci Carlosu Vecchiovi pokyn k okamžitému setkání... s jižním velitelstvím a jeho admirálem s cílem navázat přímý vztah," řekl Guaidó.

"Od začátku jsme říkali, že využijeme všech dostupných zdrojů k vyvinutí tlaku," dodal opoziční předák, který v minulosti naznačoval, že za určitých okolností by nevylučoval ani vojenskou intervenci ve Venezuele. Americký prezident Donald Trump ohledně Venezuely dříve poznamenal, že "na stole jsou všechny možnosti".

Dnešní manifestace se uskutečnila několik dní poté, co bezpečnostní složky zatkly místopředsedu Národního shromáždění Edgara Zambrana, který je s několika dalšími zákonodárci stíhán v souvislosti s nedávnou snahou opozice vyvolat vzpouru armády proti Madurovi. Někteří zákonodárci se uchýlili na velvyslanectví Itálie, Argentiny či Španělska v Caracasu.

Guaidó se v lednu prohlásil prozatímním prezidentem Venezuely. Maduro podle něj poslední prezidentské volby vyhrál jen díky manipulacím. Guaidóa uznaly Spojené státy a dalších více než 50 zemí světa včetně České republiky.

Maduro si však drží kontrolu nad armádou a Guaidóa považuje za loutku Trumpovy administrativy. Spojené státy podle něj podporují pokus o puč ve snaze dostat se k rozsáhlému ropnému bohatství jihoamerické země.

Čtěte také: Sucho tvrdě dopadlo na ceny cibule, za kilo lidé zaplatí i přes 40 korun

Putin si zahrál hokej s hvězdami NHL, vstřelil nejméně osm gólů. Děkovačku pak neustál