Zeman změnil názor. S Drahošem do volební debaty půjde

Zemanův štáb

Zeman změnil názor. S Drahošem do volební debaty půjdeAKTUALIZOVÁNO
Prezident Miloš Zeman Foto:

FOTO: Jan Zatorský

1
Domov
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman (SPO) vystoupil v 16:30 na tiskové konferenci. Oznámil, že přijímá výzvu Jiřího Drahoše a utká se s ním v televizních debatách. Podle svých slov je ochoten se zúčastnit dvou debat. 

„I vzhledem k výhradám, které mám proti veřejnoprávní televizi, nebudu mít nic proti tomu, když nám pole pro debatu nabídne TV Prima. Nebudu mít problém s tím, když debaty budou dvě,“ řekl Zeman. Více než dvě debaty ale absolvovat nechce.

Zeman poděkoval za voličské hlasy, vyzval své stoupence, aby přišli hlasovat i ve druhém kole. „Jsem vděčný za jakékoli doporučení, pomoc a podporu. Zaregistroval jsem, že mě podpořili tak různorodé osobnosti jako Andrej Babiš nebo Karel Gott. Jen doufám, že půjdou i k druhému kolu voleb, protože tam začíná vše od nuly,“ uvedl.

Ocenil také svůj volební výsledek. Připomněl, že před pěti lety získal v prvním kole zhruba 24 procent hlasů, podle neúplných výsledků nyní získal zhruba 39 procent. „Blahopřeji Jiřímu Drahošovi k hezkému druhému místu,“ řekl také.

Miloš Zeman také dodal, že se nebude bránit tomu, pokud jeho přátelé oblepí víc bilboardů na jeho podporu. „Moji podporovatelé vylepili nějaké bilboardy, za což jim děkuji. Řeknu jim, ať případně ještě nějaký bilboard vylepí, ale hlavně ať čekají na hlasy voličů. Chci do toho vnést televizní diskuzi, ve které si vyměníme názory s Jiřím Drahošem,“ dodal úřadující prezident. 

Zeman se vyjádřil také k letáku, který měl dezinformační charakter a hlásal, že jeho voliči nemusejí jít v prvním kole volit. „Nechci spekulovat o tom, do jaké míry ovlivnilo toto kolo něco jako letáček, který říkal, že v prvním kole postupuji automaticky. I kdyby nejprve někoho ovlivnil, ve druhém kole určitě dorazí všichni mí voliči,“ dodal prezident a čestný předseda SPO právě v sídle této strany.

Příští dva týdny nechystá prezident kromě diskusí žádnou velkou změnu svého režimu. Bude studovat materiály, které mu každý den přistávají na stole, spát, jíst a radovat se ze života. Témata před volbami nechce redukovat jen na jedno.

Prezident Zeman přijel do štábu krátce po 14:00. Krátce před ním dorazila jeho manželka. V budově už byl kancléř prezidenta Vratislav Mynář s manželkou Alex Mynářovou, poradce Martin Nejedlý nebo šéf zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák. Před budovou některé hosty osobně vítali mluvčí hradu Jiří Ovčáček a šéf protokolu Vladimír Kruliš.

Při minulých volbách před pěti lety sledovali výsledky voleb ve štábu Zemana také umělci, například herečka Jiřina Bohdalová a zpěvák Daniel Hůlka. Hůlka byl na místě také v sobotu.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

10:56 ČT pozvala finalisty do debaty

Česká televize pozvala oba finalisty z prezidentské volby do debaty, která by se měla konat ve čtvrtek 25. ledna od 20 hodin na programech ČT1 a ČT24. Druhá debata obou kandidátů se pravděpodobně uskuteční na některé z komerčních televizí.

8:50 Problém v Bohnicích 

Výsledky za okrsek v Praze Bohnicích, který byl včera zpracován jako poslední v ČR, ukázal 100,91 procenta odevzdaných hlasů. Počet odevzdaných hlasů tam o pět převyšoval počet vydaných obálek. Český statistický úřad na nesrovnalost upozornil volební komisi, podle ní ale příčinu chyby nelze zpětně dohledat.

Neděle 14. ledna

23:11 „Děkuji za naději,“ uvedl Jan Farský

22:47 Stoprocentní účast hlásí Čilá na Rokycansku

„100% volební účast byla v obci Čilá na Rokycansku. Naopak nejmenší jsme zaznamenali ve Vřesové na Sokolovsku, a to 22,8 %,“ řekl místopředseda ČSÚ Marek Rojíček.

22:11 Zemana nejvíc podporoval Chobot

„Nejvyšší podporu měl Miloš Zeman v obci Chobot na Strakonicku, a to 83,9 %. Jiří Drahoš získal nejvyšší podíl hlasů ve Staňkovicích na Litoměřicku, konkrétně 75,0 %

21:24 Volební lístky pro druhé kolo se už tisknou.

Břeclavská tiskárna Moraviapress začala večer tisknout volební lístky pro druhé kolo prezidentské volby, které se uskuteční za dva týdny.

20:55 Drahoš uspěl v Krkonoších

V prvním kole prezidentských voleb v krkonošských horských střediscích výrazně bodoval Jiří Drahoš a současného prezidenta Miloše Zemana nechal často daleko za sebou. Například v okrsku v centru Pece pod Sněžkou získal Drahoš necelých 43 procent hlasů, druhý byl s 16 procenty Horáček, Zeman s necelými šesti procenty obsadil až šesté místo.

20:30 Bohuslav Sobotka ocenil postoj Fischera, Horáčka, Hiršla a Topolánka

20:03 Všechny hlasy jsou sečtené

Konečné výsledky: Zeman 38,56 %, Drahoš 26,6 %, Fischer 10,23 %, Horáček 9,18 %, Hilšer 8,83 %, Topolánek 4,3 %, Hynek 1,23 %, Hannig 0,56 % a Kulhánek 0,47 %. Volební účast dosáhla 61,92%.

19:42 VIDEO: Pavel Fischer odchází s potleskem

Neúspěšný kandidát na prezidenta opouštěl svůj volební štáb za potlesku a skandování svých příznivců. Sám se během dne vyjádřil, že dvouciferný volební výsledek považuje za úspěch. Zároveň je rád, že mohl v kampani otevřít otázky, které mu ve společenské debatě chyběly.

19:37 Výsledek Zemana zaostal za očekáváním, Drahoš má šanci vyhrát, píše polský list Gazeta Wyborcza

„Výsledek nynějšího prezidenta musel být pro jeho štáb nemalým překvapením. Dosud mu totiž průzkumy dávaly drtivou převahu nad Drahošem,“ upozornil zpravodaj listu Gazeta Wyborcza. Dodal, že těsně před volbami pozorovatelé nevylučovali, že Zeman může vyhrát už v prvním kole, za podmínky nízké volební účasti. To se ale nestalo: k urnám přišlo skoro 62 procent voličů, tedy více než před pěti lety.

18:59 Hilšer symbolicky „předal srdce“ Drahošovi. „Snad ho na hrad donese,“ doufá Hilšer

18:53 Sázkaři do druhého kola favorizují Drahoše

Zatímco na Jiřího Drahoše kurz během dnešního odpoledne klesal na 1,47:1 až 1,55:1, na Miloše Zemana naopak stoupl na 2,32:1 až 2,70:1. Ještě ve čtvrtek byl přitom kurz na Zemana jako vítěze 1,5 až 1,67:1 a na Drahoše 2,75 až 2,95:1. Objem sázek před prvním kolem se pohyboval kolem 120 milionů korun, a překonal tak dosavadní rekord v politických sázkách z loňských sněmovních voleb. Spolu se sázkami na druhé kolo bude celková částka dále o miliony růst.

18:41 Šéf komunistů Filip před druhým kolem voleb podpoří znovu Zemana

„KSČM nemá pro druhé kolo zatím žádné usnesení, ale já osobně budu podporovat Miloše Zemana,“ napsal Filip v SMS zprávě. V pátek dal v Českých Budějovicích hlas Zemanovi. Současný prezident podle Filipa nejvíc vyhovuje podmínkám komunistů, jak je formulovali začátkem loňského září. Požadují hlavně, aby je hlava státu uznala jako plnohodnotnou část české politické scény, ale také aby prosazovala jejich návrhy, například změnu církevních restitucí.

18:29 Zeman získal přes padesát procent v pěti okresech

Miloš Zeman získal nadpoloviční většinu hlasů na Mostecku, Znojemsku, Bruntálsku, Jesenicku a Karvinsku. Padesátiprocentní hranici se jen velmi těsně přiblížil na Lounsku. Nejvyšší úspěch zaznamenal na Karvinsku, kde získal téměř 58 procent hlasů.

18:24 VIDEO: Fischer děkuje svému týmu za kampaň

18:15 Kulhánek je z posledního místa zklamaný. Ve druhém kole podpoří Drahoše

Kulhánek soudí, že mu mimo jiné uškodil jeho kladný postoj k přijetí eura. Za neúspěchem podle něj může být i to, že lidé volili mezi favority a mysleli si, že svoji kandidaturu nebere moc vážně. Ve volbách Kulhánkovi hodilo hlas přes 24 000 lidí, tedy necelého půl procenta.

18:01 Bohuslav Sobotka gratuluje Drahošovi, věří v jeho úspěch ve druhém kole

„Blahopřeji Jiřímu Drahošovi k jasnému postupu do druhého kola prezidentské volby. Věřím, že v něm uspěje a Česko získá slušného, důstojného, respektovaného a energického prezidenta,“ uvedl Sobotka na Facebooku.

17:47 Babiš ve druhém kole podpoří Zemana

„Nemám důvod měnit názor z hlediska podpory,“ řekl Andrej Babiš. „Pokud chce pan prezident uspět ve druhém kole, měl by jasně deklarovat, že naši zemi nechce orientovat na východ,“ poradil Zemanovi Babiš.

17:45 VIDEO: Drahoš bude mít těžký úkol, ale udělám všechno, abych ho podpořil, řekl Horáček

17:31 Drahoš nebude umět čelit nebezpečí likvidace české kultury, podpořil Klaus Zemana

Zemanovi voliči podle jeho předchůdce Václava Klause ukázali, že jim jde o Česko. „Ne o poklonkování cizím zájmům a ne o vyvolávání chaosu a diskontinuity za každou cenu. Řekli tím, že nechtějí masovou migraci a z ní plynoucí nebezpečí likvidace evropské a spolu s ní i české kultury, tradic a hodnot. Obávám se, že kandidát, který v prvním kole obsadil druhé místo, toto nebezpečí necítí a nebude mu umět čelit,“ uvedl Klaus.

17:18 V Belgii a Bosně a Hercegovině Jiří Drahoš získal přes 50 procent

V Bruselu získal Drahoš 51,48 procent, druhý Pavel Fischer získal 20,61 %, třetí skončil Michal Horáček s 10,16 procenty, čtvrtý Marek Hilšer s 8,53 procenty a až pátý byl Miloš Zeman s rovnými 4,5 procenty.

17:13 Z obchodu vedle místa, kde je Miloš Zeman se svými příznivci, je slyšet Modlitba pro Martu

17:09 Na Slovensku byl Zeman až třetí s 12,88 procenty

Jiří Drahoš získal v Bratislavě 46,3 procent, druhý skončil Pavel Fischer s 16,22 procenty a za ním Miloš Zeman s 12,88 procenty.

16:51 VIDEO: Topolánek uznal porážku a vyzval, aby lidé ve druhém kole volili Drahoše

16:48 Aktivistka nechtěla na Zemana útočit, uvedla její obhájkyně

Ukrajinská aktivistka, která polonahá ve volební místnosti vyběhla před prezidenta Miloše Zemana, přijela do Česka jen na svou páteční akci při prezidentských volbách. Nechtěla útočit, řekla v sobotu její obhájkyně Lucie Hrdá. „Českou republiku hodlá opustit, jakmile jí to orgány činné v trestním řízení umožní,“ řekla o své klientce Hrdá.

16:42 Topolánek už mezi novináře nepřijde

Prezidentský kandidát Mirek Topolánek, který skončil na šestém místě, sleduje poslední minuty sčítání hlasů se svými podporovateli. Novináři jsou o patro níž, už mezi ně neplánuje přijít a neplánuje dávat rozhovory.

16:41 Pavel Fischer podpořil Jiřího Drahoše

Pavel Fischer na oficiálním povolebním briefingu zopakoval, že ve druhém kole podpoří Jiřího Drahoše a doporučil jeho volbu svým příznivcům.

16:38 Do duelů s Drahošem půjdu, řekl Zeman

16:36 Horáček: Obohatilo mě to

Před přítomné ve svém volebním štábu vystoupil Michal Horáček. Na pódiu ho doprovodila manželka Michaela, se kterou se dlouho objímal, a profesor Pavel Pafko. Znovu poděkoval všem, kteří se zapojili do jeho kampaně, kteří mu pomáhali. „Jsem šťastný, že jsem tuhle zkušenost mohl mít. Obohatilo mě to,“ řekl. Na závěr dodal, že má přeci jen jednu dobrou zprávu. „Vyhrál jsem v Arménii, takže vím, kam bych se případně uchýlil,“ dodal s nadsázkou na hlasování Čechů v zahraničí.

16:28 Drahošovu týmu se bude snažit pomoci i Marek Hilšer

„I já a můj tým se mu pokusíme pomoct. Díky moc, budoucnost je na nás!“ uvedl Hilšer na Twitteru.

16:24 Do Zemanova štábu se nemohou dostat novináři, přestože mají akreditaci

Před štábem Miloše Zemana stojí novináři, kteří mají akreditaci, ale dovnitř jsou pouštění jen ti, co jsou „na seznamu“. Například z ČT mohl dovnitř jen kameraman.

16:18 VIDEO: Konec proslovu Jiřího Drahoše

16:12 Drahoš odmítl, že by šel do duelu s Jiřím Ovčáčkem, který by zastupoval Miloše Zemana

„Ptám se, s kým budu soupeřit ve druhém kole. S Milošem Zemanem, nebo s jeho spolupracovníky?“ řekl Drahoš.

16:11 Horáčka přijela podpořit i Magda Vášáryová, slovenská herečka, bývalá diplomatka a politička

16:05 Pavel Fischer překročil deset procent

Mezi příznivci Pavla Fischera zavládla radostná nálada, když jejich kandidát dosáhl na dvojciferný výsledek.

16:00 Stále usměvavý Horáček

Michal Horáček je i přes neúspěch v 1. kole prezidentské volby stále usměvavý a ve svém volebním štábu ochotně rozdává rozhovory. Podpořit ho sem přišel třeba Michal Bláha, zakladatel Hlídače smluv, kterého Horáček označil za svého případného kancléře, nebo filozof Miroslav Petříček.

15:59 Topolánek považuje za výhru už to, že probudil z letargie sebe i lidi

„Už jsme vyhráli. Probudil jsem z letargie lidi i sám sebe. Jestli se mi něco nelíbí, tak se proti tomu mohu stavět,“ řekl Topolánek podporovatelům. “Podařilo se nám vzbudit naději a to je to nejcennější. Byl můj sen, že se podařilo vzbudit naději u lidí, kterým se nelíbí, kam tahle země kráčí,“ dodal.

15:57 Rozhovor s Pavlem Fischerem o výsledcích prezidentských voleb přijela udělat i francouzská stanice RFI

15:54 Postoupili jsme do finále, prohlásil Drahoš

15:53 Fiala gratuloval Drahošovi

Předseda ODS Petr Fiala gratuloval Jiřímu Drahošovi k postupu do druhého kola prezidentských voleb. Vyjádřil přesvědčení, že voliči za dva týdny „ukončí toto nepříliš šťastné období“. ODS před volbami žádného kandidáta oficiálně nepodpořila, dávala ale najevo, že si nepřeje pokračování Miloše Zemana v čele státu.

15:39 Mirek Topolánek uznal prohru a ve druhém kole podpoří Jiřího Drahoše

Mirek Topolánek, jenž získal podle průběžných výsledků pouze 4 procenta, poděkoval svým voličům a podporovatelům. V druhém kole podpoří Jiřího Drahoše. “Nejsem zklamaný,” uvedl Topolánek.

15:36 Jsou sečteny čtyři pětiny hlasů

Vede Zeman s 40,51 procenty, druhý je Drahoš s 25,71 procenty, třetí je Pavel Fischer s 9,78 procenty. Za nimi je s necelými devíti procenty Michal Horáček a Marek Hilšer. Mirek Topolánek zatím získal 4,06 procent.

15:30 Pavel Fischer připustil, že už to na postup do druhého kola nevypadá

K podpoře jiného kandidáta ve druhém kole se zatím odmítl vyjádřit. Chce se nejprve poradit se senátory, kteří ho podpořili i s rodinou.

15:25 Jiřího Drahoše přišel podpořit i zpěvák Petr Janda

15:19 V zahraničí je Zeman až čtvrtý

Hlasování Čechů v zahraničí ovládl Jiří Drahoš, který má aktuálně necelých 41 procenty. Druhý Pavel Fischer má téměř 19 procent a třetí Marek Hilšer 11,5 procent.

15:16 ,,Stal jsem se z neznámého diplomata respektovaným kandidátem,‘‘ řekl Pavel Fischer k dosavadním výsledkům

15:12 „Pokud prohrajeme, nevadí,“ řekl Topolánek

„Pokud prohrajeme, nevadí. To je politika. Děkuji svým protikandidátům, kteří dělali kampaň, i vám,“ řekl Mirek Topolánek svým podporovatelům. Podle průběžných výsledků má 3,85 procent.

15:09 Horáček: Podpořím kandidáta, který ve druhém kole bude proti Zemanovi

Michal Horáček ve svém volebním štábu v rozhovoru pro ČT24 prohlásil, že ve druhém kole volby jasně podpoří toho kandidáta, který bude bojovat proti Miloši Zemanovi. Dodal, že v kampani, kterou začal před rokem, udělal všechno, co bylo v jeho silách. Své kandidatury nelituje. “Byla to dobrý sázka,” řekl.

15:05 Zemanův štáb je pro novináře uzavřený

Do sídla Strany práv občanů na pražských Hradčanech, kde dnes čeká na výsledky prezidentských voleb současná hlava státu Miloš Zeman, dorazili před druhou hodinou odpoledne jeho nejbližší spolupracovníci i první dáma Ivana Zemanová. Novináři čekali na jejich příchody před budovou a pak se rozešli do okolních restaurací. Zatímco u většiny ostatních kandidátů je pro média připravené zázemí, Zemanův tým počítá pouze s tiskovou konferencí k výsledkům voleb.

15:03 Ve volebním štábu Pavla Fischera panuje lehce nervozní atmosféra

Radost právě vyvolalo dosažení průběžných 9 %. Sám kandidát spolu s příznivci sčítání sleduje.

15:01 Je sečtena třetina hlasů

Podle průběžných výsledků je první Miloš Zeman s 42,62 procenty, za ním Drahoš s 24,77 procenty, třetí Pavel Fischer s 9,12 procenty, za nimi s necelými devíti procenty Michal Horáček a Marek Hilšer.

14:57 Marek Hilšer je zklamaný z volební účasti, doufal že bude 70 procent

„Možná to vypovídá o tom, že skladba kandidátů nebyla taková, aby připoutala větší pozornost a lidé přišli k volbám. Možná to je také tím, že lidé jsou zklamáni politikou a už ničemu nevěří. Doufám, že se nám to v budoucnu podaří napravit,“ uvedl Hilšer.

14:55 Ve volebním štábu Mirka Topolánka je 50 novinářů

Na prezidentského kandidáta se stále ještě čeká. Dorazit by měl okolo půl čtvrté.

14:53 Příchod a první vyjádření Pavla Fischera

14:47 Horáček nervózní není

Michal Horáček s manželkou Michaelou předstoupil před své podporovatele a novináře v Galerii Mánes. Poděkoval svému týmu, všem dobrovolníkům i novinářům za jejich práci. Dodal, že z výsledků voleb není nervózní.

14:43 Zeman 44 procent, Drahoš 24 procent, Hilšer necelých 9 procent

Zeman má po sečtení více než 10 procent okrsků přes 44 procent hlasů, druhý je Drahoš s 24 procenty a třetí Marek Hilšer s 8,69 procenty. Těsně za Hilšerem je Michal Horáček a Pavel Fischer. Mirek Topolánek má 3,56 procent, Jiří Hynek 1,23 procent, Petr Hannig 0,68 procent a poslední je Vratislav Kulhánek s 0,5 procenty.

14:35 Do svého štábu na Smíchově dorazil Marek Hilšer

14:33 Drahoše přišla podpořit například Sommerová

Jiří Drahoš by měl do volebního štábu v pražské La Fabrice dorazit asi v 15:30. Jeho podporovatelé se zde ale scházejí už od 13 hodiny. Podpořit ho přišla například dokumentaristka Olga Sommerová či operní pěvkyně Soňa Červená.

14:25 Podle prvních výsledků vede Zeman se 40 procenty

Za ním Jiří Drahoš s 27 procenty, třetí Marek Hilšer s necelými 11 procenty

14:23 Do volebního štábu Mirka Topolánka v Pivovaru Národní má dorazit 150 podporovatelů

Informoval o tom koordinátor kampaně Mirka Topolánka Edvard Kožušník.

14:20 Do volebního štábu v restauraci Šmik právě mezi své příznivce dorazil kandidát Pavel Fischer

14:15 Zeman dorazil do sídla strany SPO, kde bude sledovat výsledky

Na místě už je také prezidentův kancléř Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý nebo šéf zahraničního odboru Rudolf Jindrák. Hosty vítá u dveří mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček a Vladimír Kruliš z hradního protokolu.

14:10 V Galerii Mánes se pomalu schází podporovatelé Michala Horáčka.

Sám Horáček dorazí do volebního štábu ve 14:30.

14:00 Volební místnosti se uzavřely, začíná sčítání hlasů

Výsledky by mohly být podle statistiků známy do dnešního večera.

13:32 Do volebního štábu Jiřího Drahoše dorazili i zahraniční novináři

Do štábu kandidáta Drahoše se akreditovalo 30 zahraničních novinářů například z BBC nebo The Guardianu.

12:56 Fronty před volební místností jsou i v Bernu ve Švýcarsku

12:38 O volby v Bruselu je velký zájem

Často celé rodiny přicházely v sobotu dopoledne do prostor Českého centra v Bruselu, kde je možné hlasovat v nynějším prvním kole prezidentských voleb. Velký zájem zde zaznamenali také v pátek, kdy dorazilo přes 630 lidí. Na voličském seznamu je přitom podle konzulky Ivany Zandony 828 osob, další stovky chodí s voličskými průkazy, hlasování by se tak mohlo zúčastnit i více než 1000 lidí.

12:20 V Londýně musí voliči vystát frontu

12:19 Ze sjezdovky k volební urně

V Krkonoších volí na voličský průkaz i stovky rekreantů, kteří si přijeli na víkend zalyžovat. „Chodí hodně lidí, účast je moc hezká. Chodí i přímo ze sjezdovky. Největší zájem byl v pátek, teď je to slabší, ale ještě není konec. Tvořily se i fronty. Máme účast okolo 50 procent, určitě to bude více než v prvním kole prezidentských voleb v roce 2013,“ řekla zapisovatelka volební komise ve Špindlerově Mlýně Ivana Nocarová. Tam mají 869 oprávněných voličů. „Místních přišlo okolo 450, k tomu ještě 740 na voličské průkazy,“ řekla Nocarová.

12:00 Volební účast se pohybuje kolem do 50 a 55 procenty

V sobotu dopoledne volební účast málokde přesáhla 55 procent. Kolem 50 procent hlásí například Královéhradecký a Moravskoslezský kraj a Vysočina. V Plzeňském kraji se účast blíží 60 procentům.

11:32 V Mírově volilo více vězňů než občanů obce

„Z 227 zapsaných vězňů odvolilo v pátek 132. Zda tam ještě dnes půjdeme, zatím nevíme, čekáme, zda se ohlásí,“ řekla v sobotu pracovnice volební komise v Mírově serveru Aktuálně.cz. V obci Mírov je 305 oprávněných voličů a do dnešního odpoledne jich zatím volilo 129.

11:24 Na Trutnovsku pokračují volby senátora

Současně s prezidentskými volbami se konají doplňující volby senátora.Ve druhém kole je starosta Vrchlabí Jan Sobotka (STAN) a podnikatel Jiří Hlavatý (ANO).

11:13 Šéf ODS Petr Fiala vyzval, aby ti co ještě nevolili, šli hlasovat

„Prosím vás zvažte to. Nenechávejte to na jiných. Nenechávejte si svůj hlas na druhé kolo voleb,“ uvedl Fiala. Zároveň uvedl, že prezident Miloš Zeman není dobrou volbou pro budoucnost Česka.

11:10 Reuters: Češi vybírají mezi provýchodním Zemanem a prozápadními kandidáty

11:02 Za Zemana pivo

Na sociálních sítích se objevily návody, co s volebním lístkem Miloše Zemana. Nejčastěji za něj restaurace nabízí pivo zdarma. Někde se ale dá vyměnit například za volný vstup na lezeckou stěnu.

10:30 Komentář Petra Holuba

Lidé čekají od prezidenta bůhvíjaké výkony a média to ve svých komentářích často opakují. To je omyl, který lze připsat tomu, jak velkou cenu Češi připisují panovníkům z boží milosti i ve variantě z vůle všeho lidu. (celý komentář čtěte zde)

8:53 Doplňovací volby na Trutnovsku

Doplňovací volby do Senátu na Trutnovsku a v části Náchodska provází ve druhém kole mnohem vyšší účast než v prvním, v některých obcích přesahuje 40 procent. Je to i tím, že volby se konají současně s prezidentskými. V prvním kole hlasovalo jen 23 procent voličů. Lidé vybírají mezi starostou Vrchlabí Janem Sobotkou (STAN) a továrníkem Jiřím Hlavatým (za ANO).

8:00 Volební místnosti se opět otevřely

Česko čeká druhý den prvního kola přímé volby prezidenta. Hlasovat budou moci ti, kteří si v pátek k volebním urnám cestu nenašli. Šanci budou mít až do 14:00. Poté volební komisaři začnou hlasy sčítat. V pátek si našly cestu k urnám zhruba dvě pětiny voličů včetně všech devíti prezidentských kandidátů. Celková účast by se tak mohla stejně jako při první volbě před pěti lety pohybovat kolem 60 procent.

22:29 Chovanec volil Zemana

Statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec volil v prvním kole prezidentských voleb Miloše Zemana. Svou podporou Zemanovi se v posledních dnech nijak netajil, má s ním dlouhodobě korektní vztahy.

22:00 Volební místnosti jsou uzavřené

Ve 22:00 se uzavřely volební místnosti. Znovu mohou přijít lidé hlasovat zítra od 8:00 do 14:00.

21:58 Volit přišly dvě pětiny oprávněných

Prezidenta si do dnešního pozdního večera přišly vybrat v průměru dvě pětiny voličů. Vyplývá to z informací od volebních komisařů. Zájem nebyl ve všech krajích a obcích stejný, pohyboval se od 30 do 50 procent. Zřejmě největší zájem o volby byl zatím v Praze, kde po 20:00 účast překročila 40 procent.

21:30 V Krkonoších zvyšují zájem o volby rekreanti

Volební účast v Královéhradeckém kraji je zhruba 30 procent. Více lidí dnes přišlo na Trutnovsku, kde se zároveň koná i druhé kolo doplňovacích voleb do Senátu a kam také zasahují Krkonoše. Volí tu stovky rekreantů na voličské průkazy. Řekli to volební komisaři, krajští úředníci a zástupci obcí. „Nejvíce lidí chodilo v prvních třech hodinách. Na Trutnovsku by mohla být účast vyšší než odhadovaných 30 procent, tam volí hodně lidí na voličské průkazy,“ řekla Štěpánka Blažková z krajského úřadu.

21:10 V Bedřichově dnes stáli zájemci o prezidentské volby frontu

V oblíbeném zimním středisku Jizerských hor Bedřichově dnes stáli zájemci o prezidentské volby frontu. Není to ale nic neobvyklého, podobně to tu vypadalo i před pěti lety. K volbám tu zamířilo hodně rekreantů, kteří tráví víkend na chalupách nebo vyrazili za sněhem. Přišlo už 230 lidí s voličskými průkazy, z místních odvolilo asi sto lidí, řekla zapisovatelka volební komise na tamním obecním úřadu Regína Keltnerová.

19:20 V Karlových Varech probíhá referendum o Vřídelní kolonádě

V Karlových Varech začali občané poprvé volit v místním referendu. Rozhodují o tom, jestli Vřídelní kolonádu nahradit replikou z 19. století a zastavit havarijní opravy současné ze 70. let 20. století.

19:15 Předseda STAN Gazdík dal svůj hlas pro prezidenta Drahošovi

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík podpořil svým hlasem v prvním kole prezidentských voleb Jiřího Drahoše. Fyzikální chemik a bývalý šéf Akademie věd je podle něj osobností se zkušenostmi, která za sebou nemá žádné skandály a pochybení. Bývalý místopředseda sněmovny a současný krajský radní to dnes řekl v Suché Lozi na Uherskohradišťsku, kde krátce po 18:00 volil.

19:10 Aktivistka je kvůli incidentu se Zemanem podezřelá z výtržnictví

Policie prošetřuje aktivistku hnutí Femen Anželinu Diašovou kvůli napadení prezidenta Miloše Zemana ve volební místnosti pro podezření z trestného činu výtržnictví. Uvedl to mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Podle něj chtějí kriminalisté případ vyřešit ve zkráceném přípravném řízení a předat ho co nejrychleji soudu. Žena byla umístěna do cely předběžného zadržení, kde může být maximálně 48 hodin.

18:55 Ochránci prezidenta zasáhli velmi dobře, míní šéf bodyguardů

Policisté při napadení prezidenta Miloše Zemana odvedli velmi dobrou práci, řekl prezident Asociace osobních strážců ČR Pavel Caprata. Ochránci prezidenta reagovali přiměřeně, uvedl. Prověřit by se ale podle něj mělo, jak se aktivistka do volební místnosti dostala. Její přítomnost ve volební místnosti považuje za určité selhání.

18:45 Místnost, kde běžně volí Zeman, nově nebyla v patře, Ovčáček důvod nezná

Volební místnost na základní škole v Brdičkově ulici v pražských Lužinách, kde dnes volil také prezident Miloš Zeman, nebyla v patře, jak bývalo zvykem v předchozích letech. Změnu zaznamenali občané, kteří přišli volit, i někteří novináři. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček řekl, že o této skutečnosti byl informován, ale příčinu nezná.

18:35 Šéf Pirátů volil Hilšera, nejvíc odpovídá hodnotám hlavy státu

Šéf Pirátů Ivan Bartoš volil na Hrad Marka Hilšera. Odpovídá nejvíce hodnotám, které jsou předsedovi Pirátů blízké. V základní škole na pražských Vinohradech, kam přišel volit krátce před 18:00, novinářům řekl, že je to jeho osobní volba. Piráti jako strana se před volbami k jednoznačné podpoře některého z kandidátů nevyslovili.

18:25 Šéf TOP 09 Pospíšil volil Drahoše, doufá ve změnu na Hradě

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil volil v prvním kole prezidentských voleb Jiřího Drahoše. Je to prozápadní politik, který bude českou společnost spojovat, řekl Pospíšil po odevzdání svého hlasu ve volební místnosti Plzni-Valše. Pro Drahoše se europoslanec a od listopadu předseda TOP 09 rozhodl nejen pro jeho postoje, roli hrálo i to, že podle průzkumů má šanci porazit v druhém kole současného prezidenta Miloše Zemana, uvedl Pospíšil. Doufá, že volby přinesou na Pražském hradě změnu.

18:20 Češi mají o volbu prezidenta zájem, zatím odvolila asi pětina

Češi mají o volbu prezidenta značný zájem. V prvních hodinách si přišla vybrat hlavu státu v průměru pětina voličů, ve velkých městech až čtvrtina. Na některých místech čekaly na otevření volebních místností fronty. Volby jsou zatím bez komplikací nebo incidentů, výjimkou byl čin aktivistky Femen, která se vysvlečená do půli těla vrhla k prezidentovi Miloši Zemanovi, když vešel do volební místnosti. Dnes mohou lidé volit do 22:00.

18:10 Šéf KDU-ČSL Bělobrádek doufá v úspěch Jiřího Drahoše

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek odvolil v Náchodě. Předpokládá, že bude druhé kolo prezidentských voleb, ve kterých se utká prezident Miloš Zeman s bývalým předsedou Akademie věd Jiřím Drahošem, kterého lidovci podpořili. „Doufám, že vyhraje kandidát, kterého jsem volil, a že pět let budeme mít důstojného prezidenta, který nebude dělat ostudu České republice. Koho jsem volil, ale prozrazovat nebudu. Každopádně svým voličům jsme doporučili, aby se zamysleli nad volbou pana profesora Drahoše,“ řekl dnes odpoledne novinářům Bělobrádek.

18:05 Jiří Hynek by si přál volební účast alespoň 60 procent

V Jesenici u Prahy volil v budově ZŠ kandidát na prezidenta Jiří Hynek v doprovodu své manželky a dvou synů. Přál by si, aby byla volební účast co největší. Aby Česká republika měla budoucnost, musí být podle Hynka bezpečná, prosperující a musí umět hájit své národní zájmy.

17:50 Babiš: Incident při Zemanově volbě uškodí Česku v zahraničí

Incident při dnešním volebním aktu prezident Miloše Zemana, kdy ho napadla polonahá aktivistka, označil premiér Andrej Babiš za nevhodný. Uškodí podle něj pověsti Česka v zahraničí. Podle něj nejsme v Rusku a volíme svobodně, názory mají lidé vyjádřit tím, že půjdou volit. Řekl to novinářům poté, co sám odvolil krátce po 17:00 ve volební místnosti ve středočeských Průhonicích.

17:25 Hilšer, Hynek, Hannig kritizují aktivistku za incident se Zemanem

Prezidentští kandidáti Marek Hilšer, Jiří Hynek a Petr Hannig kritizují aktivistku Femen, která se dnes vysvlečená do půli těla vrhla k prezidentovi Miloši Zemanovi, když odevzdával hlas v prezidentských volbách. Jiří Drahoš čin označil za nerozvážnost, Michal Horáček záležitost nechtěl komentovat. Zbývající kandidáti na dotaz ČTK zatím nereagovali.

17:00 Hilšer by pokládal za úspěch, kdyby od voličů získal 15 pct hlasů

Prezidentský kandidát Marek Hilšer by považoval za velký úspěch, kdyby od voličů získal 15 procent hlasů. Chtěl by také, aby volební účast v prvním kole voleb dosáhla 70 až 75 procent. Jedenačtyřicetiletý lékař a občanský aktivista to dnes řekl novinářům poté, co společně s manželkou Monikou odvolil v pobočce městské knihovny na pražském Pohořelci.

16:45 Na pražských Vinohradech odvolil prezidentský kandidát Kulhánek

Prezidentský kandidát Vratislav Kulhánek odvolil dnes po čtvrté hodině v základní škole Jana Masaryka na pražských Vinohradech. Do urny vhodil hlasovací lístek s vlastním jménem. Pokud by byl zvolen, chce se v úřadu zaměřit na zvyšování prestiže ČR v zahraničí, rozvoj řemesel a podporu sportu mládeže.

16:30 Fischer odvolil v Pitkovicích, spoléhá na občany z menších měst

Prezidentský kandidát Pavel Fischer dnes odpoledne vhodil svůj hlas do volební urny v mateřské škole v obci Pitkovice u Prahy, kde je jedním z 832 oprávněných voličů. Do volební místnosti dorazil se svou rodinou. Bývalý velvyslanec, který v minulosti působil na Pražském hradě v týmu prvního českého prezidenta Václava Havla, v předvolební kampani prohlásil, že se „cítí být povolán k těžké službě ve funkci prezidenta“.

16:25 Drahoš odvolil v Lysolajích, věří v účast ve druhém kole

Jeden z favoritů prezidentské volby Jiří Drahoš volil v pražských Lysolajích. Očekává, že do druhého kola se dostane on se současným prezidentem Milošem Zemanem. Doufá, že v prvním kole bude mezi nimi příznivý rozdíl.

16:20 Lidé volí i v nemocnicích

16:10 Skupina Femen zveřejnila prohlášení

„Ukrajinská sextremistka Angelina Diash zaútočila na volební místnost v Praze během volby stávajícího prezidenta Miloše Zemana. Sextremistka vykřikla ‚Zeman -Putinova děvka‘, stejná slova pravdy měla napsané na své nahé hrudi,“ uvedla na svém webu skupina. „Zeman je nejzářnější představitel kremelského bordelu spolu s tak zkušenými politickými prostituty jako Donald Trump, Gerhard Schröder, Pedro Agramunt, Sarah Wagenkneht, Silvio Berlusconi, Igor Dodon a Marine Le Pennová,“ doplnila skupina.

15:55 Polonahá aktivistka se jmenuje Angelina Diash a je Ukrajinka, informovalo hnutí Femmen

15:40 Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka šlo o snahu zabránit svobodné volbě

15:35 Topolánek odhlasoval, přeje si velkou volební účast

Prezidentský kandidát Mirek Topolánek s manželkou Lucií Talmanovou dnes odevzdali v Praze 6 hlas v prvním kole voleb. Topolánek novinářům přitom řekl, že si přeje velkou volební účast. Kampaň před volbami označil za korektní, ale místy nudnou. Podle Talmanové kampaň poznamenala neúčast současného prezidenta Miloše Zemana, označila to za zbabělost hlavy státu.

15:25 Hnutí Femmen o události informovalo na svém twitterovém účtu

15:10 Žena vykřikovala „Zeman je Putinova děvka“

Aktivistka, která pochází z ukrajinského feministického hnutí Femmen, na sobě měla anglicky napsáno „Zeman Putins slut“, což v překladu znamená, že Zeman je Putinova děvka. Stejná slova po celou dobu vykřikovala, a to i během zatýkání.

15:07 Prezident na druhý pokus odvolil

Miloš Zeman se po chvíli do volební místnosti vrátil. Řekl, že je poctěn, protože ho napadla aktivistka skupiny Femen, která napadla i papeže.

15:06 Na prezidenta vyběhla polonahá aktivistka

Mladá dívka vyběhla ze skupiny novinářů, svlékla si košili a běžela k prezidentovi. Na sobě měla anglicky napsaná slova, která i opakovaně vykřikovala. Na prezidenta se vrhla jeho ochranka, strhla ho na stolek a tělem ho bránili. Dívku ochranka strhla na zem a spoutala. Prezident i jeho manželka byli viditelně v šoku. Otřeseného prezidenta okamžitě odvedla ochranku, stejně jako křičející dívku.

15:05 Prezident Miloš Zeman byl ve volební místnosti překvapen polonahou aktivistkou

Ve volební místnosti, kde se chystal volit Miloš Zeman došlo k incidentu při kterém aktivistka se svlečeným trikem skočila na prezidenta. Viditelně otřeseného prezidenta ochranka odvedla. Prezident se po pár minutách do místnosti vrátil a odvolil.

15:00 Okamura volil Zemana, protože splňuje požadavky SPD na prezidenta

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura odevzdal na základní škole v pražské Hostivaři svůj hlas v prezidentské volbě. Novinářům řekl, že volil Miloše Zemana. Současná hlava státu podle Okamury nejvíce vyhovuje požadavkům na prezidenta, které hnutí formulovalo na svém sjezdu začátkem prosince. K volbě Zemana vyzvalo ve čtvrtek předsednictvo hnutí i své voliče.

14:30 Mezi prvními odvolil bývalý prezident Václav Klaus, volil Zemana nebo Topolánka

Novou hlavou státu by podle něj měl být člověk, který nespadl z nebe, ale prošel politikou.

14:15 Na Trutnovsku začalo druhé kolo doplňovacích voleb do Senátu

Na Trutnovsku a v části Náchodska dnes ve 14:00 také začalo druhé kolo doplňovacích senátních voleb. Lidé vybírají mezi starostou Vrchlabí Janem Sobotkou (STAN) a továrníkem Jiřím Hlavatým (za ANO). Sobotka jako vítěz prvního kola získal 33,5 procenta hlasů. Majitel největší české textilky Juta Jiří Hlavatý obdržel 25,2 procenta.

14:00 Otevřely se volební místnosti, otevřeny budou až do 22 hodin

12:15 O prezidentských volbách píší i ruská a ukrajinská média

Miloš Zeman by mohl ve druhém kole prezidentských voleb prohrát, napsal ruský list Kommersant. Deník Ukrajinská pravda předvídá, že ,,proruský kandidát Zeman kráčí k vítězství‘‘.

12:00 Zeman automaticky nepostupuje, dementoval informaci Metnar

Nový ministr vnitra Lubomír Metnar označil původně recesistickou informaci ze satirického pořadu za nepravdivou.

Více v článku: Vnitro dementuje původně recesistickou zprávu o volbě Zemana

11:45 Vítězství Zemana by podpořilo euroskeptiky, píše Politico

Vítězství hlavy českého státu Miloše Zemana v prezidentských volbách by euroskeptickým lídrům v Evropě poskytlo oporu na dalších pět let. Na svém webu to dnes napsala evropská mutace magazínu Politico. Web za největšího Zemanova rivala považuje Jiřího Drahoše, kterému však vytýká nudnost.

10:01 Porážku Zemana Němci vidí jako dobrý den pro Česko

Porážka Miloše Zemana v prezidentských volbách by byla dobrým dnem pro Česko i Evropu, píše německý deník Süddeutsche Zeitung. Podle serveru magazínu Spiegel zase současný prezident zemi rozděluje svým populismem a provokacemi. O politicky nejistých časech v Česku zase píše list Schwäbische Zeitung, podle něhož je Zeman některými vnímán jako český Trump.

9:54 Česko může ovládnout antidemokratické hnutí, varuje Denník N

Volby českého prezidenta rozhodnou, zda Českou republikou na dlouhou dobu ovládne antidemokratické spojenectví úřadující hlavy státu Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše a extremistů, napsal dnes slovenský list Denník N. Za favorita prvního kola hlasování, které skončí v sobotu, slovenské listy označily Zemana.

9:48 Na sedmi místech i místní referenda

V sedmi městech a obcích začnou spolu s prezidentskými volbami i referenda o místních záležitostech. Dnes odpoledne a v sobotu do 14:00 o nich budou hlasovat obyvatelé Karlových Varů, Jablonce nad Nisou, Lhoty Rapotiny, opavské městské části Suché Lazce, Zubří, Brušperku a Všenor u Prahy.

8:55 V Česku začne odpoledne druhá přímá volba prezidenta

Lidé v ní rozhodnou o tom, zda na Hradě zůstane Miloš Zeman, nebo bude prezidentský slib skládat některý z jeho osmi vyzyvatelů. Volební místnosti se dnes otevřou dvě hodiny po poledni. V prezidentských volbách kandidují vedle Zemana Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Petr Hannig, Marek Hilšer, Michal Horáček, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Mirek Topolánek. Všech devět uchazečů o Hrad bude mezi dnešními voliči, stejně jako bývalý prezident Václav Klaus nebo šéfové parlamentních stran.

 

Čtěte také: ON-LINE: Sečteno čtyřicet procent. Vede Zeman, druhý je s odstupem Drahoš

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Není nad dobře natočenou vraždu

PODCAST MUŽI ZA PULTEM

Muži za pultem se rozplývají nad filmem MaXXXine, závěrečným dílem hororové trilogie režiséra Ti Westa, oblíbence Martina Scorseseho a dalších veličin. Trpěli ...

00:01

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články