1 VOLBY DO EP

Kandidátku KSČM do evropských voleb povede europoslankyně Konečná

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Kandidátku KSČM do voleb do Evropského parlamentu povede současná europoslankyně Kateřina Konečná. Do čela kandidátní listiny ji zvolilo širší vedení KSČM, řekl novinářům předseda strany Vojtěch Filip. V hlasování porazila se ziskem 59 hlasů dalšího europoslance Jaromíra Kohlíčka, který jich obdržel 19. Konečná je místopředsedkyní komunistů pro evropské záležitosti a zhruba čtvrt roku již volby chystá. Komunisté za kampaň plánují utratit zhruba 7,5 milionu korun.

Již dopoledne špičky komunistů v pražském sídle strany schválily program, se kterým půjde strana do voleb. „Jsme šťastni, že Kateřina Konečná, která obstála ve svém prvním volebním období v Evropském parlamentu, může vést znovu listinu, protože to bude znamenat kontinuitu naší práce,“ uvedl Filip.

Apelovat chce KSČM ve svém volebním programu především na změny v základních unijních smlouvách, které by přesunuly víc pravomocí členským státům. Iniciativy evropských občanů či zákonodárců jednotlivých zemí by měly mít větší vliv na to, na jaké legislativě se bude a nebude na evropské úrovni pracovat. „Chceme, aby občané měli daleko silnější pravomoc se bránit pomocí různých iniciativ, na které (Evropská) komise bude muset dát jasný zřetel,“ řekla novinářům v přestávce jednání Konečná.

Na kandidátce komunistů by měli být i členové dalších stran či nestraníci, takže ponese název „KSČM – česká levice společně!“. „Rozpočet vychází na 7,5 milionu s DPH, tak nějak to budeme koncipovat. I s tímto malým rozpočtem se budeme snažit udělat co nejvíc parády,“ uvedla Konečná. Účast menších levicových stran podle Konečné je vyjádřením toho, že KSČM má zájem o integraci na levici. „Je to náš cíl nejen v evropské politice, ale bude to náš cíl i v rámci ČR,“ dodala.

Volby do Evropského parlamentu se v Česku budou konat 24. až 25. května. Jedničkou ODS bude Jan Zahradil, který bude i vedoucím kandidátem frakce Evropských konzervativců a reformistů, kam ODS patří. Grémium ČSSD navrhuje na lídra kandidátky europoslance Pavla Poce, lidovce povede další současný poslanec europarlamentu Pavel Svoboda. Další strany ještě definitivně o lídrovi nerozhodly.

KSČM pravděpodobně podpoří rozpočet

Širší vedení KSČM na svém jednání doporučilo poslancům strany podpořit ve středu v Poslanecké sněmovně návrh státního rozpočtu na příští rok. Musejí ale uspět vybrané pozměňovací návrhy, které komunisté prosazují. Strana také hodnotila zhruba půlroční fungování dohody s ANO o toleranci kabinetu ANO a ČSSD. Předseda KSČM Vojtěch Filip novinářům řekl, že jeho strana je hrubě nespokojená s výkony ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO). Vyjádřil také pochyby nad tím, zda do funkce ministra již dospěl šéf diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD).

Filip po téměř osmihodinovém jednání ústředního výboru KSČM novinářům řekl, že s řadou bodů dohody o toleranci kabinetu panuje spokojenost. Zmínil ochranu přírodních zdrojů, ochranu vody nebo nenavyšování spoluúčasti pacientů ve zdravotnictví. Ocenil i to, jak se v předpisech projevily požadavky KSČM na zvýšení minimální mzdy či důchodů.

Ať začne pracovat, nebo to nedělá, vzkázal Filip ministru Ťokovi

Předseda KSČM uvedl, že ve středu jeho strana hodnotila fungování dohody o toleranci se špičkami ANO, kde měli komunisté některé výtky. „My jsme opravdu velmi hrubě nespokojeni s prací ministra dopravy (Ťoka),“ uvedl Filip. Ťoka kritizuje KSČM dlouhodobě, Filip tentokrát vytkl ministrovi jeho úvahy z tohoto týdne, že by se kvůli situaci na D1 mohla zakázat jízda kamionů v levém pruhu. Věc podle něj měla být mnohem dál než ve stadiu úvah. „Já už toho uvažování mám poměrně dost. Buď začne pracovat, nebo ať to nedělá,“ řekl šéf KSČM.

Kritizuje také ministra zahraničí Petříčka. „Jeden den má stanovisko a druhý den má o 180 stupňů jiné. Já řekl panu premiérovi, že má názor podle toho, s kým mluví, ne vlastní,“ uvedl Filip. Petříček podle něj nedodržuje slib, že bude nezávislý na europoslanci Miroslavu Pochem (ČSSD), jemuž dělal asistenta. Po odmítnutí Pocheho ze strany prezidenta Miloše Zemana se stal Petříček ministrem. „Je evidentní, že k vlastnímu názoru nedospěl, je tedy otázka, jestli dospěl na funkci ministra,“ řekl Filip.


Čtěte dále: Návrh komunistů na nepromlčitelnost trestných činů při privatizacích vláda nejspíš odmítne

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.