1 Vyjednávání o vládě

Poprvé od roku 1989. Rýsuje se vláda s přímou podporou komunistů

NOVÉ

Témata: , , , , ,

Po prvním „zahřívacím“ kole jednání ANO s novým vedením sociálních demokratů se podle Andreje Babiše rýsuje koalice ANO a ČSSD s podporou komunistů. Bylo by to tak poprvé od listopadu 1989, kdy by se vláda otevřeně opírala o hlasy komunistů. Kabinet hnutí ANO a ČSSD s podporou KSČM je nyní „jedinou variantou na stole“, řekl po úterním jednání s nově zvoleným vedením sociální demokracie premiér Andrej Babiš.

Komunisté od roku 1989 nikdy nebyli součástí žádné vládní koalice. Nejblíže k vládě měli v době sociálnědemokratického premiéra Jiřího Paroubka. Ten sice v letech 2005 až 2006 vládl v koalici s lidovci a US-DEU, fakticky ale prohlasoval řadu zákonů právě s podporou opozičních komunistů. Někdy i proti vůli svých koaličních partnerů, například novelu zákoníku práce. KSČM tehdy skutečnou opozicí nebyla. V tuto dobu fakticky fungovala legislativní koalice ČSSD a KSČM.

Vyjednávání ale nekončí. Ve čtvrtek se Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek se setkají se zástupci hnutí STAN. Další jednání budou následovat. Kdy Česko získá plnohodnotnou vládu s důvěrou, stále není jasné. Prezident Miloš Zeman uvedl, že by si vládu s důvěrou přál do léta. Co by se ale stalo, kdyby se Babišovi většina nedařila sehnat ani po létě, neuvedl.

‚Premiérem budu já‘

Babiš se odmítá vzdát premiérského křesla. „Jsem jediný kandidát až do smrti,“ uvedl. Trestně stíhaného člena vlády přitom považují sociální demokraté za zásadní problém, čímž míří na Babiše a jeho obvinění v kauze Čapí hnízdo. „Pokud bychom se dostali k personáliím, budeme se k tomu vracet,“ řekl Hamáček s tím, že nejdříve je třeba vyřešit programové otázky. Další setkání čeká ANO a sociální demokraty příští týden.

Za nepřekročitelný problém považují trestně stíhaného Babiše Starostové a nezávislí, kteří se s Babišem setkají dnes. Minulý týden překvapili, když oznámili, že hnutí bude s ANO jednat o podmínkách pro podporu vlády. Chtějí tak zabránit podílu KSČM a hnutí SPD na vládě.

Vládu s ANO dlouhodobě vylučují občanští demokraté. Předseda ODS Petr Fiala, s nímž v úterý Babiš mluvil o zahraniční politice, opět vládu s ANO či toleranci menšinové vlády ANO podle premiéra odmítl. Předsedové ANO a ODS se však shodli na uspořádání schůzky předsedů sněmovních stran k zahraniční a evropské politice. Babiš připustil i vznik deklarativního dokumentu k evropské politice, jak o něm mluvil Fiala.

Toleranci vládě ČSSD vylučuje, chce do vlády

Sociální demokraté dávají podle Hamáčka přednost přímé vládní spolupráci, pokud dospějí k programové shodě. ČSSD chce s ANO jednat třeba o sektorové dani, bránit hodlá privatizaci veřejných služeb. Podle Hamáčka nepadlo ze strany hnutí k žádné z oblastí jasné „ne“. Babiš však soudí, že na některých bodech se určitě neshodnou. Detailnější debaty o programu by podle Babiše mohly zahájit expertní týmy ANO a ČSSD po příští středě. Na tento den se plánuje další schůzka vedení hnutí ANO a ČSSD.

Teprve po nalezení programové shody je podle Hamáčka možné řešit personální složení vlády. Nedělní volební sjezd ČSSD uvedl, že pokládá za zásadní problém, aby v kabinetu zasedla trestně stíhaná osoba, čímž mířil na Babiše a jeho obvinění v kauze Čapí hnízdo. „Pokud bychom se dostali k personáliím, budeme se k tomu vracet,“ řekl Hamáček.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále:

Vláda ANO s ČSSD s podporou KSČM je teď jediná na stole, řekl Babiš

Do žní. Prezident Zeman řekl, do kdy by vláda měla získat důvěru

Bez výsledku? ČSSD hledalo s Babišem programovou shodu


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.