Jak dostat Babiše z premiérského křesla? Podle Vondráčka to má v rukou ČSSD

Jednání o vládě

Jak dostat Babiše z premiérského křesla? Podle Vondráčka to má v rukou ČSSDAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Sdílet:

Předseda vlády a ANO Andrej Babiš by podle šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) odstoupil z funkce premiéra, pokud by z chystané společné vlády odešli ministři za ČSSD. Do koaliční smlouvy ale taková podmínka nepatří, uvedl dnes Vondráček v pořadu Partie televize Prima. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) namítal, že Babiš mění názory podle toho, jak se mu to hodí.

„To nechte na mně, klidně bych odstoupil, já s tím nemám problém,“ říkal Babiš podle Vondráčka i při vyjednáváních. Podmínka rezignace premiéra při odstoupení ministrů jedné strany proto podle šéfa dolní komory do koaliční smlouvy nepatří. „to je něco dehonestujícího, ponižujícího, něco, co se nemůže dávat na papír,“ uvedl Vondráček. „To je věc politického a morálního rozhodnutí,“ dodal.

Štěch uvedl, že v ANO rozhoduje persona, která toto hnutí nastartovala, v hnutí podle Štěcha chybí demokratické procesy rozhodování. Babiš „velmi účelově mění názory podle toho, jak se to hodí jemu“, řekl Štěch, který patří mezi hlasité odpůrce vlády ČSSD s ANO. Vondráček se proti takovémuto nálepkování ANO ohradil, podle něj to má za cíl oslabit hnutí. „Naše síla je držet pohromadě a držet svého předsedu,“ uvedl šéf Sněmovny.

ANO podle svých představitelů nemá žádnou náhradní variantu pro sestavení vlády, pokud by nevyjednala společný kabinet s ČSSD a s podporou KSČM. Zástupci nejsilnějšího parlamentního hnutí to uvedli v dnešních diskusních pořadech.

„Žádnou variantu B nemáme, ale pracujeme na tom, aby byla zajímavá varianta A pro naše členy i členy ČSSD,“ uvedl předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) v pořadu Partie televize Prima.

Debata o referendu

Kromě otázek s formováním nové vlády řešil také Vondráček se Štěchem otázku zákona o referendu.

„Názory v Senátu jsou rozdílné, a v Senátu by byl určitě problém, kdyby referendum mělo nízké kvórum, kdyby mohlo zasahovat do mezinárodních smluv a našeho členství v mezinárodních organizacích, ale i třeba do ústavního systému. Větší obezřetnost je i po zkušenostech s přímou volbou hlavy státu, která je některými senátory hodnocena negativně,“ prohlásil Milan Štěch.

Podle Vondráčka je referendum v podstatě již součástí Listiny základních práv a svobod.
„Samotná Listina základních práv a svobod v článku 21 uvádí, že každý občan má právo na přímou demokracii, rozhodovat o věcech veřejných přímo sám, nebo prostřednictvím volených zástupců. Tam není, že může, tam je, že má právo. Mě trochu mrzí, že u senátorů spíše převážil ten názor, že referendum nepotřebujeme. Já si myslím, že není otázka, zda referendum potřebujeme, nebo nepotřebujeme, Listina základních práv a svobod to dokonce vyžaduje,“ uvedl v diskuzi Radek Vondráček.

Podle Vondráčka by Česká republika měla zákon o referendu mít, je to podle něj naplněním Ústavy ČR. Referendum by nemělo být podle něj bezbřehé a s rozumnou mírou podpisů, které jsou potřeba k jeho svolání. Vondráček by také považoval za ideální, kdyby došlo ke shodě napříč politickým spektrem, a vzniklý zákon by vyhovoval jak Ústavě, tak politickým stranám.

Štěch však v diskuzi upozornil na to, že je velmi nepravděpodobné, že v Polanecké sněmovně a v Senátu budou pro možný zákon hlasovat ty samé strany. Podle Štěcha je nutné najít konsenzus, jednání však podle něj teprve začala.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Babiš, Hamáček i Filip o společné schůzce mlčí. Další jednání je příští týden

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články