Rusko vrací úder. Vyzývá USA, aby odstranily odpalovací zařízení tomahawků
spor o rakety
Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek obvinilo Spojené státy, že samy porušují smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), což přitom vyčítají Rusku. V této souvislosti vyzvalo USA k likvidaci pozemních víceúčelových odpalovacích zařízení Mk-41 uzpůsobených pro střely s plochou dráhou letu Tomahawk a další výzbroje, jež podle Moskvy INF porušuje.
Spojené státy minulý týden v pátek oznámily, že odstupují od smlouvy INF z roku 1987, protože ji Rusko porušilo výrobou nové rakety, což ale Moskva důrazně popírá. Krokem Washingtonu začala půlroční výpovědní lhůta, během níž je ještě možné o osudu dohody jednat. Ruský prezident Vladimir Putin následně hned v sobotu oznámil, že Rusko od INF rovněž odstupuje.
"Chci zdůraznit, že USA už ne první rok reálně narušují požadavky DRSMD (ruská zkratka pro INF) a že fakticky vytvořily podmínky pro výrobu raket zakázaných touto smlouvou," prohlásil dnes podle agentury TASS mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov. Dodal zároveň, že Washington neudělal nic pro to, aby tato narušení smlouvy odstranil.
Konašenkovovým vyjádřením Moskva očividně vrací Washingtonu stejnou mincí výčitku z porušení INF. Americký prezident Donald Trump obvinil Rusko, že "příliš dlouho a beztrestně" smlouvu porušovalo tajným vývojem a rozmístěním zakázaného raketového systému se střelami s plochou dráhou letu SSC-8 (v Rusku označovanými Novator 9M729).
Konašenkov ve čtvrtek na druhou stranu vyzval Američany, aby "přijali nezbytná opatření a vrátili se k přísnému dodržování INF". Toho má být dosaženo likvidací již rozmístěných pozemních víceúčelových odpalovacích zařízení Mk-41 uzpůsobených pro střely s plochou dráhou letu Tomahawk, ale i dalších balistických raket středního a kratšího doletu s podobnými charakteristikami a také útočných bezpilotních letounů.