Česko je už 14 let členem EU. Buďme rádi, vzkazují politici na sociálních sítích

Výročí vstupu do unie

Česko je už 14 let členem EU. Buďme rádi, vzkazují politici na sociálních sítíchNOVÉ
Politici na Twitteru bilancují 14 let Česka v EU Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Česká republika je už 14 let členem Evropské unie. Výročí připadá na 1. května, kdy většina stran slaví svátek práce. Vstup do EU už si příliš nepřipomínají. Pokud si někteří politici vzpomněli, tak to bylo především na sociálních sítích. Tam ale především chválili. Europoslankyně Dita Charanzová (ANO) například nabádala, aby se lidé nebáli nahlas mluvit o tom, že bez EU bychom tak daleko nebyli.

Přístupová jednání začala v březnu 1998 poté, co za ČR oficiálně požádal o členství o dva roky dříve tehdejší premiér Václav Klaus. Ten v roce 2003 v Aténách už jako prezident spolu s tehdejším ministerským předsedou Vladimírem Špidlou podepsal Smlouvu o přistoupení. Češi o vstupu hlasovali v referendu v červnu téhož roku. Pro schválení smlouvy se vyslovilo 77,3 % hlasujících. Smlouva tak vstoupila v platnost právě 1. května 2004. Tehdy se Česká republika stala plnoprávným členem Evropské unie.

V Radě EU má Česká republika 12 hlasů, do Evropského parlamentu volí 21 poslanců. Češi od 1. ledna 2009 na půl roku předsedali Radě Evropské unie. Spolu s Francií a Švédskem tvořila ČR tzv. 18měsíční předsednictví.

Členem Schengenu je ČR od roku 2007 a zatím není součástí eurozóny.

„Často o pozitivech EU hovoříme jen ve smyslu toho, kolik peněz nám poslala. To je krátkozraké. Jsme zejména součástí prostoru, který sdílí stejné hodnoty a máme přístup na volný trh, což nás dělá úspěšnými. Nenechme si to vzít,“ napsala na Twitter první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Jsme součástí jedné velké evropské rodiny. Evropa může být úspěšná a žít v míru, jen když bude spolupracovat. A nezapomínejme, jsme plnoprávným členem, a pokud se nám v Bruselu něco nelíbí, můžeme to měnit,“ napsal na Twitter předseda sociálních demokratů Jan Hamáček.

Vstup do EU přes všechny problémy považuje za jedno z nejlepších politických rozhodnutí novodobé éry senátor Václav Hampl.

„Už 14 let jsme součástí projektu, který chrání Evropu od vnitřních konfliktů, pomáhá chudším regionům, zjednodušuje cestování, byznys, studium i práci. Určitě není bez chyb, ale jejich náprava je i na nás. Díky, #EU,“ napsal na Twitter neúspěšný kandidát na prezidenta Marek Hilšer.

„Když jsem studoval, byl to pro mě sen, ve který nebylo reálné doufat. Dnes je to realita. Poděkujme všem, kdo se o ní zasloužili a nedovolme nikomu, aby nás o ní připravil,“ napsal na Twitter předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Česká ekonomika ve výborné kondici, minimum lidí bez práce. Děkovat můžeme byznysu, gratulovat si ke vstupu do EU. Bez ní bychom tak daleko nebyli. Mějme to na paměti a nebojme se o tom nahlas mluvit!,“ vyzvala na Twitteru europoslankyně Dita Charanzová (ANO).

„Děkuji Václavu Klausovi st. a dalším, že nás do EU dovedli. A zároveň doufám, že nás Václav Klaus ml. s dalšími z ní nevyvede. Čím více se hodnoty, na kterých stojí naše společnost relativizují, tím důležitější je, že jsme v EU, „ uvedl Jan Farský (STAN).

Od vstupu do Evropské unie ČR zaplatila do jejího rozpočtu přes 473 miliard korun a získala z něj přes 1 bilion korun. Česko tedy dosud získalo z EU o 639 miliard korun více, než do jejího rozpočtu odvedlo.

Případné vystoupení České republiky z Evropské unie by bylo podle ekonomů, Hospodářské komory i Svazu průmyslu a dopravy ekonomickou sebevraždou. Odchod z EU by znamenal ztrátu stovek tisíc pracovních míst a česká ekonomika by se podle některých dostala na úroveň Běloruska. Zpochybňování členství Česka v EU znervózňuje některé zahraniční investory.

Podle Hospodářské komory by potenciální czexit zhoršil přístup českým exportérům na trhy a zkomplikoval mezinárodní obchodní i politické vazby, na kterých je malá, otevřená ekonomika jako ČR zcela závislá.

„Vystoupení ČR z EU by se dalo přirovnat k dobrovolné amputaci ruky. Vzdát se pohodlného přístupu na trh, kam vyvážíme více než 80 procent z celkového exportu, se jinak nazvat nedá,“ řekl dříve ČTK hlavní ekonom Deloitte David Marek. „Vedle ekonomických přínosů je pro nás EU také důležitou právní pojistkou a do jisté míry nás tak může chránit před námi samými, což se někdy také může hodit,“ dodal ekonom.

Čtěte také: Turecko se vzdaluje EU. Přístupové rozhovory nepokročí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články