Máme důkaz, že Asadův režim použil chemické zbraně, řekl Macron

válka v Sýrii

Máme důkaz, že Asadův režim použil chemické zbraně, řekl MacronNOVÉ
Emmanuel Macron Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Německo očekává, že bude před plánovaným útokem na Sýrii předem informováno. Řekl to šéf německé diplomacie Heiko Maas. Podle něj se musí v této věci spojenci sjednotit. Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že se o postupu v Sýrii rozhodne, až bude čas. Zároveň uvedl, že Francie má důkaz o použití chemických zbraní.

Kancléřka Angela Merkelová řekla, že Německo se vojenské operace v Sýrii nezúčastní, ale zdůraznila, že o ní zatím nebylo rozhodnuto. Německá kancléřka Angela Merkelová telefonicky hovořila s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Řekla mu, že ji znepokojuje, že se hroutí schopnost světového společenství vynutit si zákaz použití chemických zbraní.

Macron řekl, že se o postupu v Sýrii rozhodne, až přijde čas. V televizním rozhovoru Macron řekl, že v Dúmě byly použity chemické zbraně. „Máme důkaz, že Asadův režim použil chemické zbraně – aspoň chlor,“ řekl Macron s odkazem na syrského prezidenta Bašára Asada.

Merkelová řekla, že je „zjevné“, že se syrský režim nezbavil celého chemického arzenálu a že je důležité postupovat shodně. Západ je podle ní v otázce Sýrie jednotný. „Je zřejmé, že nebyly zničeny všechny (syrské) chemické zbraně“, řekla kancléřka. „Německo se nezúčastní vojenské akce – a chci zdůraznit, že se o ní ještě nerozhodlo. Podporujeme ale vše, co ukáže, že použití chemických zbraní je nepřijatelné,“ prohlásila Merkelová na tiskové konferenci v Berlíně.

Itálie se nebude přímo podílet na případném úderu západní koalice v Sýrii, ale svým spojencům poskytne logistickou podporu. Oznámila to ve čtvrtek podle agentury Reuters kancelář úřadujícího premiéra Paola Gentiloniho.

Britská premiérka Theresa Mayová by měla dál jednat se Spojenými státy a Francií o koordinované reakci na údajný chemický útok v syrské Dúmě, shodla se dnes podle úřadu Mayové britská vláda na svém mimořádném zasedání. Podle kabinetu je také „velmi pravděpodobné“, že za útokem na Dúmu stál režim syrského prezidenta Bašára Asada.

Asad v roce 2013, kdy mu rovněž hrozil americký odvetný útok za použití chemických zbraní, souhlasil s tím, že se chemického arzenálu vzdá. Nechal jej odvézt ze země a zničit mimo syrské území. Přesto se od té doby znovu objevovaly zprávy o použití chemikálií v Sýrii.

Americký prezident Donald Trump ve středu tweetoval k plánované odvetě, že rakety přijdou, což bylo pochopeno jako upozornění na blížící se útok. Dnes na twitteru sdělil, že nikdy neřekl, kdy se bude útočit, a že to může být brzo, ale také ne.

Turecký prezident Recep Tayip Erdogan dnes kritizoval zneužívání Sýrie k mocenskému boji. „Znepokojuje nás, že si některé země s pomocí svých armád dělají ze Sýrie kolbiště“ k prosazování své síly, řekl Erdogan. Oznámil také, že ještě dnes bude o Sýrii telefonicky hovořit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Hodlá s ním jednat o zastavení „chemických masakrů“. Ve středu Erdgoan telefonicky hovořil s Trumpem.

Čtěte také: Krásné, chytré a moderní zabíjení

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články