Novou vládu nikdo nechce. Programové prohlášení prý na tom už nic nezmění

Novou vládu nikdo nechce. Programové prohlášení prý na tom už nic nezměníNOVÉ
Domov

Získá vláda podporu?

Michaela Cápová

Ve středu prezident Miloš Zeman jmenuje novou vládu, kterou sestavil Andrej Babiš (ANO). Zatím to ale vypadá, že nutnou podporu pro ni bude ve sněmovně hledat jen těžko. A nejspíš na tom nic nezmění ani programové prohlášení, které plánuje vydat, a v němž si podle Babišových slov „najde každá strana něco“.

,,Andrej Babiš už v různých dokumentech sliboval všechno možné, většinu ale nesplnil. Jeho programové prohlášení nebude výjimkou. Předpokládám, že v otázce hlasování o důvěře vládě budeme mít závazné hlasování a že menšinovou vládu hnutí ANO nepodpoříme,“ uvedl pro server Echo24 předseda poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura za ODS, druhé nejsilnější strany ve sněmovně.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

S tím souhlasí i předseda poslaneckého klubu Starostů a nezávislých (STAN) Jan Farský. „Myslím, že to je jen další marketingový tah, aby ukázal, že musí vládnout sám. To je jako když předstíral nějaké vyjednávání předchozí měsíc. A teď před Vánoci se bude tvářit, že vyjednává. Od začátku chtěl jednobarevnou vládu, protože v ní má absolutní moc. SPD a komunisty zaplatil funkcemi ve sněmovně a vůbec si nemyslím, že by bylo dobře, aby této jeho hry se Starostové a nezávislí jakkoliv účastnili,“ uvedl pro deník Echo24 Farský.

STAN navíc už před volbami jasně řekli, že nepůjdou do vlády s hnutím ANO, SPD nebo komunisty. „Takže, co jsme říkali před volbami, platí i po volbách,“ dodal Farský a vyloučil i tichou podporu či toleranci, která by spočívala z odchodu při hlasování a tím snížení kvóra. „Rozhodně ne. Nerespektuje základní pravidla důvěry, demokratičnosti. Nevyjednával, klade ultimáta a to nejde,“ dodal Farský.

Právě komunisté jsou jediní, kteří si podporu menšinové vlády Andreje Babiše dokáží za určitých podmínek představit. Mezi těmi podmínkami je třeba prosazení zákona o obecném referendu, čtyřletý program na trvalé zvyšování minimální mzdy, valorizace důchodů nebo také ochrana přírodního bohatství, jak uvedl předseda strany Vojtěch Filip po listopadové schůzce s prezidentem Zemanem v Lánech. Jestli ale na těchto podmínkách komunisté trvají i dnes, není jasné. Ani Filip ani předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik na dotazy deníku Echo24 nereagovali.

Lidovci nechtějí ve vládě trestaného člověka

A stejně tak na ně neodpověděl ani předseda Svobody a přímé demokracie (SPD) Tomio Okamura. Třebaže jeho asistentka slíbila, že mu dotazy předá, odpovědí se Echo24 nedočkalo. Dosud však Okamura tvrdil, že jeho SPD vládu Babiše nepodpoří, protože by neplnila program SPD.

Vládu určitě nepodpoří ani ČSSD, která s hnutím ANO a lidovci vládla poslední čtyři roky. „Okolnosti vzniku jsou nestandardní. Vláda by se měla ustavovat na koaličním půdorysu a nikoliv partyzánským způsobem bez jednání s ostatními stranami, bez domluvené podpory – aspoň ve formě tolerance minimálně 101 poslanců,“ uvedl pro deník Echo24 předseda poslaneckého klubu ČSSD a ministr pro lidská práva v demisi Jan Chvojka.

To KDU-ČSL, třetí koaliční partner minulé vlády, trvá na tom, že je ochotná se o vládě bavit, ale ne, pokud v ní bude trestně stíhaný člověk. „Je to podmínka nutná, nikoliv postačující. Je obecná, ne výlučně zaměřená na Andreje Babiše, platila by i pro poslance Svobodu nebo Půtu. Samozřejmě je to program, vnitřní uspořádání vlády, garance dodržování koaliční smlouvy…,“ vyjmenoval podmínky pro deník Echo24 šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Jedinou stranou, která ještě před volbami prohlašovala, že za žádných okolností nebude spolupracovat s hnutím ANO, byla TOP 09. A její postoj se nezměnil ani po volbách a obměně jejího vedení. „TOP 09 za žádných okolností nepodpoří vládu Andreje Babiše. Říkáme, že Andrej Babiš je člověk, který je trestně obviněný, je ve střetu zájmů, je to politik, který ekonomicky těží pro svůj Agrofert ze svého politického postavení. Jeho činnost v politice je pro nás oslabením parlamentní demokracie,“ uvedl pro deník Echo24 europoslanec Jiří Pospíšil, který v listopadu nahradil ve funkci předsedy strany Miroslava Kalouska.

Vládu Babiše nechtějí podpořit ani Piráti. Vydali kvůli tomu seznam sedmi důvodů, které je k tomu vedou. „Klíčovou podmínkou Pirátů zůstává, že se nezúčastní jakékoliv vlády s účastí politiků s nevyřešenými korupčními kauzami“, píše se na úvod. „Nejsme loutky a nebudeme ani Babišovým bílým koněm. Nevěříme v pokrok v digitalizaci státu pod taktovkou ANO. Chceme kauzy řešit a ne je zametat pod koberec,“ vypočítávají Piráti.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Vláda bez důvěry je podle ústavy plnohodnotná,“ řekl Zeman

Zeman začal diskuze s budoucími ministry. Ty staré prý zná dobře