Kvůli úniku ze spisu Čapího hnízda chystají žalobci „bezpečnostní opatření“
Kauza Čapí hnízdo
Ostře sledovanou kauzu Čapí hnízdo, v níž čelí návrhu policie na obžalobu premiér Andrej Babiš (ANO), doposud na rozdíl od řady jiných případů neprovázely významné úniky z vyšetřování. Ten nastal až v samém finále vyšetřování.
Výjimkou je totiž pondělní zpráva Deníku N o zastavení trestního stíhání premiéra Babiše a ostatních obviněných. To navíc zatím zastaveno vůbec nebylo, Šarochovo rozhodnutí o případu má nyní na stole jeho nadřízený, jak v průběhu pondělí uvedl mluvčí městských žalobců Aleš Cimbala. Vzhledem ke stadiu vyšetřování navíc informace do Deníku N musela prosáknout přímo z Městského státního zastupitelství v Praze. Sami obvinění rozhodnutí zatím ani nedostali, není totiž hotové.
Městští žalobci reagují tím, že původ informace neznají. Doposud ji ani nepotvrdili. Prý ale přijmou opatření ke zvýšení bezpečnosti. „Původ informací v Deníku N nám znám není, ale přijmeme opatření ke zvýšení bezpečnosti,“ uvedl pro Echo24 mluvčí městských žalobců Aleš Cimbala.
Úniky z vyšetřování provází řadu jiných českých kauz. Úniky policejních rozhovorů se týkaly například případu, který se rozjel po zásahu policie na Úřadu vlády v roce 2013 okolo tehdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase Jany Nagyové, dnes Nečasové, a dalších.
Že doposud z vyšetřování dotace pro Čapí hnízdo informace neunikaly, okomentoval pro Echo24 i advokát a člen prezidia Unie obhájců ČR Petr Toman. „Celou dobu je ticho, Šaroch mlčí, městský státní zástupce mlčí. Což obdivuji, protože dokonce ani neunikaly žádné informace. A na konci, kdy má být oznámeno rozhodnutí, je oznámeno nerozhodnutí a nějaké interní konzultace. Tam se muselo stát něco, co zatím není jasné,“ uvedl v rozhovoru Toman pondělní sdělení městského zastupitelství, že státní zástupce Jaroslav Šaroch v kauze změnil právní názor a jeho nadřízený nyní zjišťuje, zda je změna zákonná a důvodná. „Únik informací z trestního spisu. Snad poprvé v historii ho nejde hodit na obhájce,“ dodal Toman na svém Twitteru.
Detaily z Šarochova uvažování nad případem pronikly na veřejnosti i loni poté, co zrušil trestní stíhání předsedy klubu ANO Jaroslava Faltýnka a dalších tří obviněných. Tehdy ale nemuselo jít nutně o únik z městského zastupitelství. Deník Právo tehdy citoval z Šarochova vyjádření v usnesení o zamítnutí stížnosti proti trestnímu stíhání, z něhož vyplývalo, že Šaroch nevylučuje zrušení dalších trestních stíhání v budoucnu.
„Nelze však vyloučit, že později bude odůvodněno zastavení trestního stíhání všech jmenovaných obviněných, nebo třeba jen některého z nich, neopatřili policejní orgán důkazy, kterými by svá tvrzení uvedená v napadeném usnesení dostatečně podpořil,“ citoval deník Právo Šarochovo vyjádření z dokumentu.
Kauza Čapí hnízdo se šetří od roku 2015
V souvislosti s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo je premiér Babiš od října 2017 obviněný z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Označuje to za účelovou kampaň. Stíháni jsou i premiérova žena Monika, dcera Adriana Bobeková či švagr Martin Herodes.
K pondělnímu sdělením městských žalobců se vyjádřila i Unie státních zástupců. Státní zástupce, který shledal důvodným zahájení trestního stíhání v kauze Čapího hnízda a řešil případ čtyři roky, by měl vysvětlit okolnosti, jež ho vedly k vydání aktuálního rozhodnutí, napsala na svém facebookovém profilu v pondělí napsala Unie státních zástupců. Zároveň ale uvedla, že o obsahu rozhodnutí nemá žádné informace. Podle Deníku N státní zástupce Jaroslav Šaroch zastavil stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v případu padesátimilionové evropské dotace.