1 jak se líbil macronův projev?

„Budete muset déle pracovat.“ Francouzům se Macronovy návrhy nelíbí

, NOVÉ

Témata: , ,

Francouzský prezident Emmanuel Macron svým čtvrtečním projevem nepřesvědčil 63 procent Francouzů, vyplynulo podle deníku Le Figaro z průzkumu institutu Harris Interactive a agentury Epoka. Pouze 30 procent respondentů shledalo šéfa Elysejského paláce přesvědčivým a sedm procent velmi přesvědčivým. Macron představil odpověď vlády na protesty „žlutých vest“ a poznatky z dvouměsíční celonárodní debaty o směřování země.

Prezident mimo jiné slíbil výrazné snížení daně z příjmu, navázání nejnižších důchodů na vývoj inflace či zastavení rušení nemocnic a škol bez souhlasu starostů až do roku 2022. Řekl také, že lidé budou muset déle pracovat, protože se dožívají vyššího věku. To se podle ankety nelíbí 65 procentům Francouzů, zatímco opatření týkající se nemocnic a škol se ukázalo jako nejpopulárnější – vítá ho 82 procent obyvatel.

Čtěte také: Po tlaku žlutých vest. Macron navrhuje důchodovou reformu a nižší daň z příjmu

Padesát devět procent oslovených také uvedlo, že rozhodnutí neobnovit solidární daň z bohatství (ISF) považuje za „špatnou věc“.

Více než polovina Francouzů (52 procent) naopak schvaluje záměr zrušit školu ENA, která je líhní francouzské úřednické a politické elity. Šedesát pět procent oceňuje, že vláda oproti volebním slibům Macrona nejspíš nezruší 120.000 úřednických míst. Dvě třetiny (65 procent) obyvatel také vítají, že se sníží podpisové minimum pro vypsání referenda. Sedmdesát dva procent schvaluje vytvoření rady pro ekologickou politiku.

I když jednotlivá opatření Francouzi celkově podporují, 61 procent z nich se domnívá, že ohlášené kroky nebudou znamenat výraznou změnu oproti tomu, co již vláda podnikla od začátku Macronova mandátu v roce 2017. Dvě třetiny respondentů uvedly, že avizované iniciativy nenaplnily jejich očekávání.

Osmdesát procent Francouzů si myslí, že oznámená opatření nepovedou k ukončení protivládních protestů takzvaných žlutých vest.

Macronův projev již ve čtvrtek kritizovali představitelé žlutých vest i opozice. Naopak politologové oslovení agenturou AFP proslov hodnotili jako skutečně prezidentský. Macronovi podle nich umožní „trochu se nadechnout“ a upravit svůj obraz na veřejnosti, jejíž část ho považuje za arogantního.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.