300 tisíc mrtvých a desetiletí násilností. Před 25 lety začala občanská válka v Burundi
Krvavé Burundi
Dlouhou občanskou válku spustil před 25 lety, 21. října 1993, neúspěšný vojenský převrat v Burundi. Konflikt mezi většinovým hutuským obyvatelstvem a dlouho vládnoucí tutsijskou menšinou podnítila vražda prvního demokratický zvoleného prezidenta země – Hutua Melchiora Ndadayeho.
Válka, která skončila až 19. srpna 2005, si vyžádala na 300.000 mrtvých. Již v roce 2000 byl podepsán mírový plán, k němu se však nepřipojili hutuští rebelové z Národní osvobozenecké síly (FNL). Tato povstalecká skupina stále pokračovala v násilnostech. S burundskou vládou podepsala definitivní příměří až v roce 2008.
Jádrem konfliktu se podobně jako v sousedící Rwandě staly rozpory mezi etniky Tutsiů a Hutuů. Samotné občanské válce předcházela desetiletí nepokojů a mocenských bojů mezi vládnoucí třídou Tutsiů a hutuskou většinou. Posledním z mnoha převratů byl ten v roce 1987, který vynesl do čela země tutsijského Pierra Buyoyu. Nový vůdce se pokusil omezit státní kontrolu nad médií a nastolit dialog mezi oběma skupinami, etnické napětí tím ale jenom posílil.
V roce 1993 se konaly první demokratické volby, ve kterých byl zvolen jako prezident Hutu Melchior Ndadaye. Toho 21. října 1993 zavraždili tutsijští extremisté. Následné násilí proti tutsijské minoritě označila v roce 1996 Organizace Spojených národů za genocidu.
Střety mezi příslušníky kmenů Tutsi a Hutu v minulosti postihly i Rwandu, kde při genocidě v roce 1994 zahynulo asi 800.000 osob.