1 Okamura u prezidenta

Shoda s Babišem za půl hodiny, vláda s odborníky do června, vzkázal Okamura z Lán

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Tomio Okamura si nese od prezidenta Miloše Zemana noty, jak by měla vypadat budoucí vláda s důvěrou. Nejprve s nimi chce ale seznámit Andreje Babiše a Vojtěcha Filipa. Novinářům tak jen řekl, že Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) si přeje, aby co nejrychleji vznikla vláda. Za přijatelný označil kabinet, který by podporoval program jeho hnutí. Okamura se s prezidentem na schůzce v Lánech shodl, že by ve vládě měli zasednout odborníci. V té současné má problém s několika jmény, například s Danielem Ťokem či Robertem Pelikánem.

Záznam vyjádření po schůzce prezidenta Miloše Zemana s předsedou SPD Tomiem Okamurou můžete shlédnout zde:

Představitelé SPD sdílí s prezidentem názor, že by se vláda měla dohodnout v nějaké konstelaci mezi ANO SPD a KSČM. Doufá, že výsledky budou pozitivní, a že jednání skončí do konce června. O personálním složením vlády se Zemanem nemluvili, ale na dotaz novinářů Okamura odpověděl, že některá jména mu v současné vládě vadí. Je to především ministr dopravy Daniel Ťok, ministr spravedlnosti Robert Pelikán, ministr zahraničí Martin Stropnický či ministryně obrany Karla Šlechtová. Všichni jmenovaní v minulosti vyjadřovali nesouhlas s vládou podpořenou hnutím SPD.

Případné prohlášení vlády je podle Okamury téměř hotové. Pokud se ANO bude chtít k jedná vrátit a oslovit SPD, může brzy vzniknout vláda s důvěrou. Jediné co podle Okamury chybí dojednat, jsou referenda o mezinárodních smlouvách.  „Jsme hodinu, půl hodiny od toho, aby tady vznikla vláda,“ řekl Okamura.

Ohledně sporného referenda k mezinárodním smlouvám chce nabídnout, aby výsledek musel ratifikovat Parlament. Pokud šéf ANO Andrej Babiš neosloví SPD, schůzky s ANO a KSČM chce iniciovat Okamura. Řekl to po jednání se Zemanem v Lánech.

Zeman se tento týden v Lánech sešel s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO), který ho informoval o konci vládních vyjednávání s ČSSD. Zeman mu doporučil, aby dál vyjednával s KSČM a SPD. Na další dny si prezident do Lán pozval jejich lídry, setkání s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem absolvoval ve středu.

Okamura novinářům při příjezdu do Lán řekl, že se chce Zemana zeptat na jeho názor. „Pro nás je zcela přijatelná vláda, která bude podporovat program SPD,“ uvedl Okamura. Připomněl, že to by bylo v souladu s usnesením konference hnutí z loňského prosince. Jako další priority zmínil hmotnou odpovědnost a přímou volbu politiků či zákon o obecném referendu.

Předseda SPD si pochvaloval, že do Lán dostal pozvání, zatímco ostatní strany Zemana o schůzku žádají. Příští týden se Zemanem budou jednat na Hradě předsedové ODS Petr Fiala, Pirátů Ivan Bartoš a KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Okamura je nakloněn jednání o vládě. „Chceme, aby co nejrychleji vznikla vláda, lidé už jsou nervózní,“ uvedl. SPD by podle něj mohla být v rozdělené společnosti spojovacím prvkem.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Filip se setkal se Zemanem. KSČM je ochotná jednat o vládě s ANO i SPD

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.