„Zmatek a bezradnost.“ Spor o Pocheho slibuje ČSSD vyřešit do konce léta
Poche stále nejmenován
Česká diplomacie je už téměř dva měsíce bez vlastního ministra. Nejasné působení europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD) na ministerstvu a dvojí ministerská role předsedy ČSSD Jana Hamáčka vytáčí část opozice. Piráti navrhují zakázat práci europoslanců pro ministerstva. Někdejší velvyslanec ve Francii a Monaku Pavel Fischer zase hovoří o zmatku a bezradnosti.
Sociální demokraté situaci slibují vyřešit do konce srpna. Jak, neříkají. Trvají ale na tom, že jediným kandidátem strany na post je stále Miroslav Poche. Toho vytrvale odmítá prezident Miloš Zeman, což nedávno potvrdil prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka. Vymezil se totiž vůči označení Miroslava Pocheho jako kandidáta na ministra zahraničí.
Předsednictvo ČSSD se schází 31. srpna. O den dříve Hamáček v roli ministra vnitra pověřeného řízením resortu zahraničí „zaskočí“ ve Vídni, kde se schází ministři zahraničí zemí EU. Jednání špiček ČSSD ale stíhám, potvrdil Hamáček pro deník Echo24.
ČTK se v článku hluboce mýlí. Žádný nejdéle navržený kandidát na post ministra neexistuje. Jediné směrodatné je hledisko Ústavy ČR. A z ústavního hlediska prostě není navržen vůbec žádný kandidát. Vláda byla v souladu s Ústavou ČR kompletně jmenována. https://t.co/Rzu6cwEg7N
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 20. srpna 2018
Pirátům leží Poche v žaludku
Miroslav Poche tak stále zůstává politickým náměstkem resortu a zároveň europoslancem. Detaily o jeho práci od ministerstva žádal už začátkem srpna místopředseda zahraničního výboru a poslanec za Piráty Jan Lipavský. Informovali jsme o tom zde. „Neodpověděli mi, asi mají času dost,“ řekl Jan Lipavský. Ministerstvo slibuje, že mu ale do konce týdne odpoví. „Na dopis pana poslance Lipavského budeme odpovídat. Odpověď odejde v nejbližších dnech, nejpozději do konce tohoto týdne,“ uvedla za ministerstvo zahraničí Michaela Lagronová na dotaz deníku Echo24
Dále čtěte: Provizorium s Hamáčkem. „České zájmy nebudou ani hájeny, ani definovány“
Kromě toho Piráti navrhují, aby se europoslanec nemohl stát zaměstnancem jakéhokoli ministerstva, míří tím ale přímo na Pocheho působení. Poche návrh považuje za marginální. „Miroslav Poche se svou pofidérní brigádou v pozici politického náměstka jde proti zdravému rozumu i všem pravidlům. Bohužel nepsaným. To jsme se rozhodli s Piráty změnit,“ uvedl poslanec Jan Lipavský. Podle něj spojení práce v Evropském parlamentu a pro ministerstvo vede k zanedbávání obou funkcí.Už nyní je pro členy Evropského parlamentu dle zákona tabu pozice soudců Evropského soudního dvora, práce pro Evropskou investiční banku nebo působení v Evropské komisi.
Podle Pirátů premiér Andrej Babiš situaci na ministerstvu zahraničí neřeší, proto chtějí přijmout zákon, který by Pochemu vykonávání funkce politického tajemníka znemožnil. Chtějí do zákona doplnit, že funkce europoslance znemožňuje pracovněprávní vztah s jakýmkoliv českým úřadem. „Tím by se působení Miroslava Pocheho na ministerstvu zahraničí stalo nezákonným,“ uvedli Piráti.
‚Bezradnost a zmatek‘
Nestandardní vedení ministerstva zahraničí kritizuje i někdejší diplomat ve Francii a v Monaku a kandidát do Senátu Pavel Fischer. Vyjádřil se k poradě vedoucích českých zastupitelských úřadů v zahraničí. „Každý, kdo viděl zevnitř porady velvyslanců, ví moc dobře, že tak se to prostě nedělá. Diplomaté se zas rozletí na rok do světa. I proto jim úkoly musí rozdat osobně ministr zahraničí, ne nějaký záskok. Zatím tu vládne bezradnost a zmatek,“ uvedl na Twitteru někdejší prezidentský kandidát Pavel Fischer.