Choďte na záchody pro vozíčkáře, reaguje děkan na studentskou petici
SPOR O ZÁCHODY
Masarykova univerzita v Brně se vyjádřila ke studentské petici, která požaduje genderově neutrální WC. Děkan Pedagogické fakulty MU Jiří Němec podpořil iniciativu a vzkázal studentům, aby ve své akci nepolevovali. „Jsem rád, že téma inkluzivního prostředí ve školách vám není cizí a že se stavíte za skupiny lidí, jejichž hlas může být ve společnosti osamocen,“ prohlásil děkan ve vyjádření. „Genderově nonbinární toalety jsou všechny bezbariérové toalety,“ podotýká Němec s tím, že problém je už dávno vyřešen.
Studenti a studentky z Masarykovy univerzity se dožadují „genderově neutrálních“ toalet. Skupina studentů kvůli požadavku zveřejnila petici „Genderově neutrální WC na Masarykově univerzitě“, kterou podepsalo přes 400 lidí. Zástupci a lidé stojící za peticí nechtějí nahradit binární toalety, ale chtějí přidat nebo změnit některé již existující WC na neutrální. „V nejhorší situaci se ocitají studenti, kteří se identifikují jako nebinární,“ stojí v petičním textu. Více jsme o tom psali zde.
Němec ocenil všechny podporovatele, kteří petici podepsali a dodal, že za jeho děkanského působení na Masarykově univerzitě „nikdo nebude znevýhodňován za vyjadřování svého názoru“.
„Toalety ve čtvrtém patře budovy Poříčí 7, které v petici zmiňujete, jsou označeny jako mužské. Takto je to zcela v pořádku a odpovídá to stávajícím legislativním normám, v rámci kterých musí instituce zajistit správný poměr záchodků k počtu studujících i zaměstnanců a musí také dodržet normy na vzdálenost od pracoviště,“ prohlásil Němec s tím, že není možné svévolně přijít ke dveřím a přelepit patřičný piktogram.
Děkan se odvolává na citaci právního nařízení vlády ČR a to sice na vyhlášku č. 361/2007 Sb., č. 410/2005. „WC navrhují vždy odděleně pro muže a ženy na pracovištích nad 5 zaměstnanců,“ uvádí vyhláška. Němec dodává, že plně souzní se studentskou peticí, ale „legislativa plně nekoresponduje se společenským vývojem a inkluzivními trendy, které akceptujeme a v mnoha oblastech úspěšně rozvíjíme“.
Kromě toho Němec poznamenává, že řešení petičního problému již dávno existuje. „Genderově nonbinární toalety jsou všechny bezbariérové toalety, které máme ve všech budovách a kterých máme celkem 19,“ říká Němec. Zástupci petice by tak měli napřít své úsilí ke změně stávající legislativy, což by sám děkan podpořil.
Následně reaguje na problematiku ohledně umístění toalet ve 4. patře v budově Poříčí 7, kde jsou podle studentů zbytečně umístěné pánské toalety. Na příslušném patře sídlí Katedra výtvarné výchovy, kde studují především dívky a proto je podle studentů umístění záchodků problematické.
„Věřte, že mnohým akademikům i studentům není příjemné, když je používají v hojné míře ženy, které mají toalety o kousek dále na stejném patře nebo o patro níže/výše. Prosím respektujme se navzájem, ctěme své vzájemné potřeby a mysleme na to, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého,“ apeluje děkan na studenty s tím, že ctí „dlouhodobě vytvářené demokratické struktury“ na akademické půdě.