1 Oslavy vzniku Československa

Oslavy vzniku republiky s ministrem obrany USA? Česko by měl navštívit James Mattis

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Velkých oslav 100 let od vzniku Československa by se měl zúčastnit americký ministr obrany James Mattis. Informaci deníku Echo24 potvrdilo ministerstvo obrany, podle kterého však nic není definitivní. Pokud by byla Mattisova návštěva dotažena, měl by se minimálně zúčasnit vojenské přehlídky na Evropské třídě 28. října.

Informaci o pozvání amerického ministra obrany na oslavy, se kterou přišel časopis Respekt, deníku Echo24 potvrdil ředitel odboru komunikace ministerstva obrany Jan Pejšek. „Zatím není definitivně potvrzeno, že v České republice bude, ani na jak dlouho. Předpoklad je, že by tu byl na vyvrcholení oslav 28. října, tedy na vojenskou přehlídku na Evropské třídě. Kdyby se chtěl zdržet déle, tak by se mohl zúčasnit i akce na Vítkově,“ řekl pro Echo24 Pejšek a dodal, že Mattisův příjezd nyní řeší protokolární odbory českého a amerického ministerstva obrany.

Americký ministr obrany James Mattis byl do svého jmenování do čela resortu v roce 2017, po nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu, generálem námořní pěchoty. Těmto jednotkám velel například při operaci Pouštní bouře během Války o záliv. Velel také speciálním jednotkám v Afghánistánu.

Oslavy stoletého výročí vzniku Československa budou dosud největší a nejdražší vojenskou show v dějinách samostatné České republiky. Dosud byly náklady vyčísleny na 10 milionů, ale konečné budou ještě vyšší. Ministerstvo obrany již dříve deníku Echo24 sdělilo, že se přehlídky 28. října zúčastní více než 2151 osob s 236 kusy techniky. Kromě 1700 vojáků Armády České republiky do pochodu vyrazí také téměř 300 hasičů, policistů, záchranářů a celníků. Přítomné budou také čestné stráže z USA, Velké Británie, Francie, Itálie a Slovenska. Ministerstvo obrany na přehlídku pozvalo také zástupce veteránských organizací a válečné veterány druhé světové války.

K vidění bude také armádní techniky, například stíhací letouny Gripen či L-159 Alca. Další součástí přehlídky budou modernizované tanky T72 M4CZ, obrněná vozidla IVECO či obrněné transportéry Pandur.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Oslavy vzniku republiky vyvrcholí vojenskou přehlídkou. Už teď stály přípravy 10 milionů

Obrana Evropy je jedině v kompetenci NATO, prohlásil americký ministr Mattis

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.