1 komentář

Otrava krve ve Frýdlantu. Co přijde příště?

Témata: ,

Otrava krve postihla devět pacientů z nemocnice ve Frýdlantu. Podle poslední publikované hypotézy se nakazili při anestezii před operací. Přesná příčina se dosud hledá, není však pochyb, že jde o dosud nevídané selhání veřejného zdravotnictví jako takového a státu především.

Zdravotní péče ve Frýdlantu může být kromě katastrofy s hromadnou otravou bezpečná a kvalitní, přesto by člověk čekal podobné zprávy právě u nemocnic podobného typu. Koneckonců není výjimkou. Před dvěma týdny začal podle deníku iDNES.cz soud projednávat úmrtí pacienta v přerovské nemocnici po operaci kýly. Příběhy o chybných diagnózách nezkušených lékařů, kteří pracují bez dozoru zkušenějších, patří k běžným námětům zdravotnických debat.

Začalo to v roce 2011, když státní úřady společně se zdravotními pojišťovnami plánovaly, jak ve zdravotnictví co nejvíc ušetřit. Jedním z nápadů bylo zrušit co nejvíc nemocnic, přesněji řečeno zrušit v nich akutní péči a pokud možno převést na léčebny dlouhodobě nemocných nebo na tzv. jednodenní chirurgii. Proti tomu se zdvihl odpor zvláště z postižených regionů a odborných lékařských společností. Ministerstvo a pojišťovny tedy ustoupily, uplatnil se však jiný plán, kterému se ve zdravotnických kruzích říká „necháme to vyhnít“.

Kdo si dnes projde nemocnice, které byly seznamem z roku 2011 určeny k likvidaci, zjistí, že byly samospádem zrušeny, případně k tomuto zrušení pomalu míří. Patří do nich i Frýdlant, ovšem jmenovat je možné dvě desítky. Postupně se v nich ruší jednotlivá oddělení, jedna po druhé se prodávají soukromým firmám, které je provozují, dokud jde ze smluv s pojišťovnami vytáhnout nějaký zisk, nakonec se zavře i pohotovost. Ještě dobře dopadly některé menší nemocnice v okolí Prahy, které skutečně zavedly jednodenní chirurgii, tím se však myslí, že nabízejí operační sály lékařům z fakultních nemocnic v hlavním městě, kteří mají přebytek pacientů.

Nebezpečná fáze před zánikem

Za vznik tohoto mechanismu nesou odpovědnost zdravotní pojišťovny. S odvoláním na ministerské úhradové vyhlášky platí nemocnicím tak málo, že se dá jejich provoz udržet ještě tak podle pravidla „vybydlet a odejít“, případně s dotací od města nebo kraje v řádu desítek milionů ročně. Města na to v mnoha případech nemají, a proto přednostně končí jejich špitály. Definitivní zánik obvykle signalizuje odchod posledních kvalitních lékařů. Snadno se během poslední fáze může stát, že nemocnice ze setrvačnosti léčí, ale přitom nemá personál s dostatečnou odborností.

Je možné polemizovat, jestli stojí za to, udržet regionální nemocnice, jako je tomu v Rakousku, anebo se spokojit s menším počtem velkých nemocnic podle vzoru velkých státních systémů typu Švédska. Ovšem připustit podfinancování nemocnic určených neznámo kým k likvidaci a pak čekat, až samy zkrachují, znamená riskovat zdraví i životy pacientů. Případ z Frýdlantu proto není výjimkou, ale ilustrací trendu, který nastal, když anonymní úředníci státu a pojišťoven přiškrtili peníze bez ohledu na následky.

Samozřejmě by měli za případ Frýdlant nést odpovědnost vysocí činitelé státu a zdravotnického systému, kteří kvalitu zdravotní péče v regionech přes opakovaná varování lékařských společností ignorovali. Ze všeho nejdříve je však nutné pomoci nějakým konkrétním krokem, tedy neprodleně zvýšit příjmy nejhůře placených špitálů. Také jejich pacienti jsou lidé.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info

/
komentátor

Petr Holub (*1958) absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy a stáž v Sociologickém ústavu Akademie věd. Jako novinář pracuje od roku 1992, naposledy v denících Aktuálně.cz a MF Dnes, a úzce spolupracuje s Českým rozhlasem. Zaměřuje se na ekonomický rozměr politiky a na změny ve společnosti, které nastaly po pádu komunistického režimu. Žije v Praze a Českých Budějovicích.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.