Babiš lže, tendr na Temelín zastavil on, říká Prouza i Sobotka

DOSTAVBA TEMELÍNA

Babiš lže, tendr na Temelín zastavil on, říká Prouza i Sobotka
Andrej Babiš. Foto: Jan Zatorsky
1
Domov

Echo24

Za zastavením tendru na dostavbu dvou bloků jaderné elektrárny Temelín v roce 2014 stál Andrej Babiš, prohlásil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Babiš nedávno přitom na Twitteru uvedl, že dostavbu v době, kdy byl ministr financí, podporoval a že se mu nepodařilo o její nutnosti přesvědčit tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotku (tehdy ČSSD).

„Pan poslanec lže. Vidle do tendru na Temelín hodil on osobně. Je dost trapné lhát o něčem, co má spoustu pamětníků,“ uvedl na Twitteru Prouza. Přidal se tak k Sobotkovi, který Babiše ze lži osočil v Deníku N. „Babiš byl největší odpůrce tendru,“ uvedl Sobotka.

„Lež je oblíbená pracovní metoda Andreje Babiše. Pamatuji si řadu jednání, která probíhala kolem přípravy tendru. Mělo to i velký evropský rozměr, proto jako státní tajemník pro evropské záležitosti jsem u řady těch jednání byl. Andrej Babiš vždy na jednání chodil a vykřikoval tam, jaký je to tunel, jak to nedovolí, že nebudou žádné záruky pro ČEZ na výstavbu a že to ČEZ musí postavit sám, což ekonomicky nefunguje a nikdy to fungovat nemohlo. Vyhrožoval dalším koaličním stranám, že pokud by to prosadily na sílu, tak to bude používat politicky proti nim. Proto to nakonec skončilo odložením tendru,“ dodal Prouza v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Dostavbu v roce 2014 zarazila společnost ČEZ, protože vláda odmítla dát záruky výkupní ceny elektřiny. „Jasně jsme řekli, že v současné době odmítáme jakýkoliv typ státní záruky. Vládě se nemůže nikdo divit po zkušenosti s podporou obnovitelných zdrojů, především solárních. To byla problematická zkušenost. Navíc vývoj na energetických trzích je maximálně nepředvídatelný, a vláda se tak těžko může zavázat na garantování cen elektřiny,“ uvedl tehdy premiér Sobotka.

Babiš se pro Deník N hájil tím, že Sobotku přesvědčoval, aby tendr pokračoval i bez státní garance. „Není to pravda, protože když se podíváte, tak kdekoliv se staví jaderné elektrárny, vždy je to s nějakou zárukou státu, zárukou minimální výkupní ceny,“ uvedl ale Prouza. „Každý, kdo bude stavět a bude dělat jakoukoliv investici, přece musí vědět, že má nějakou minimální návratnost. Bez toho to nefunguje. Jaderná výstavba je dvojnásobně riziková. Vždy se prodlužuje, prodražuje a žádná soukromá firma nemůže jít do takového rizika. Pokud by to ČEZ tehdy udělal, tak by menšinoví akcionáři bezpochyby uspěli se žalobami na poškozování firmy,“ vysvětlil.

Zastavení dostavby 3. a 4. bloku elektrárny kritizoval prezident Miloš Zeman v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. „Jestli něco vyčítám minulé vládě, tak je to to, že zpomalila tendr na výstavbu nejenom Dukovan, ale i Temelína a tím nás odsoudila k energetické chudobě,“ řekl.

Babiš na sociálních sítích vzápětí s prezidentem projevil souhlas. „Souhlasím s prezidentem, že byla chyba zastavit v roce 2014 Temelín. Nepodařilo se mi přesvědčit premiéra Sobotku, měli jsme v té době ve vládě menšinu,“ napsal na Twitteru.