Města obcházejí zákaz vánočních trhů. „Je hloupě napsaný,“ tvrdí právník
OPATŘENÍ PROTI KORONAVIRU
Města hledají způsob, jak obejít opatření, jímž vláda zakázala vánoční trhy. Jeden z triků už použilo město Most. Tradiční akci přejmenovalo na Zimní farmářské trhy. Právníci tvrdí, že vládní opatření různé kličky umožňují. Zákaz adventních trhů ovšem považují za nesmyslný. Podle informací deníku Echo24 kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) zákaz vydal před tím, než ho posoudili odborníci z legislativní rady vlády.
Stánky už stály na náměstích, obchodníci měli nakoupené zboží, v tom minulý čtvrtek přišlo vládní nařízení, které zakázalo vánoční trhy. Některé radnice rovnou začaly počítat ztráty. V Mostě se ale nevzdali, prodejní akci v centru města přejmenovali na Zimní farmářské trhy a pokračují dál. Praha 1 přeměnila adventní tradici na kulturní akci, u níž teď vláda povoluje účast do stovky lidí. Oba způsoby nejspíš představují cestu, jak pohodlně obejít vládní protipandemická opatření.
„Opatření je tak hloupě napsané, že je tento postup skutečně možný,“ řekl deníku Echo24 právník Ondřej Dostál, který v minulosti u soudů úspěšně napadl některá protipandemická opatření. „Z nepochopitelného důvodu opatření směřuje pouze proti vánočním trhům. Vláda si neměla klást otázku, co zakáže, ale jaká je rizikovost v porovnání třeba s cestou tramvají nebo s nakupováním v obchodním centru,“ dodal Dostál.
Podle něj už je k dispozici rozsudek Nejvyššího správního soudu o diskriminaci maloobchodu, který se vztahuje i na současnou situaci. Vláda totiž zakázala stánky na vánočních trzích, ale stánky na farmářských trzích zůstaly povolené.
Vláda neudělala všechno proto, aby vydala opatření, které se nedá snadno napadnout. Nenechala ho totiž posoudit odborníky. „Opatření jsme nedostali k vyjádření,“ uvedl pro deník Echo24 právník Petr Bezouška, který zasedá v legislativní radě vlády a vyučuje na Právnické fakultě Univerzity Palackého.
„Pochopil jsem z toho, že pro autory je problematická jakási uvolněná vánoční atmosféra spojená se setkáváním přátel, pitím a jídlem,“ uvedl Bezouška. Zároveň si klade otázku, zda ministerstvo zdravotnictví nemohlo zakročit jiným způsobem, například nařízením roušek pro zákazníky stánků.
Města si teď kladou otázku, jak postupovat dál. „Nové nařízení nám nedává žádný smysl. Nechceme ho obcházet, ale zároveň chceme věřit tomu, že se nám podaří najít nějakou zákonnou možnost, jak nenechat živnostníky na holičkách,“ uvedl primátor Olomouce Miroslav Žbánek (ANO).
Podle právníka Ondřeje Dostála existuje jen jedna možnost, jak zachovat trhy a neobcházet opatření. „Zákaz je nedůvodný. Nechci přistoupit na to, že by se měl obcházet. Musí se zrušit,“ řekl Dostál.
Cesta k jeho zrušení vedla přes nouzový stav. Ten ale vzhledem k rostoucím číslům pozitivně testovaných prošel sněmovnou, poslanci budoucí vládní koalice se zdrželi hlasování. Vzhledem k nouzovému stavu ho nemohou posuzovat příslušné soudy. Zákonodárci by zákaz adventních trhů museli napadnout u Ústavního soudu. Zákaz vánočních trhů by mohla přehodnotit vláda, v pondělí se k tomu nechystala.
„Je mi líto, že jsme museli zavřít adventní trhy. Udělaly to ale i jiné země. Nejsme výjimkou. Je to místo setkávání velkého množství lidí. Omezení kontaktů doporučují čeští odborníci i Institut Roberta Kocha. Máme hodně nakažených a plně vytížené zdravotníky. Trhy jsou velké riziko,“ napsal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitter.
Radnice, které se rozhodnou nařízení obcházet, tak jako Most nebo Praha 1, zřejmě nečelí velkým rizikům. Jen by si podle právníka Bezoušky měly pohlídat detaily. „Kdyby trhy jen přejmenovaly, obcházely by opatření. Kdyby se ale pozměnila i náplň trhu a prodávalo by se i něco jiného než v minulosti, asi by nešlo nic namítnout,“ řekl Petr Bezouška.
Také pro farmářské trhy platí nová omezení. Organizátoři musí zajistit rozestupy mezi stánky. Jídlo k okamžité spotřebě by měli podávat jen očkovaným a lidem po prodělání covidu. Také na farmářské trhy se vztahuje zákaz pití alkoholu na veřejnosti.