Vrcholem dnešní aukce umění bude obraz Toyen za 13 milionů

Dražba umění

Vrcholem dnešní aukce umění bude obraz Toyen za 13 milionůNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Dnešní aukční den Galerie Kodl v Praze na Žofíně nabídne 250 děl v celkové vyvolávací ceně přes 92 milionů korun. Více než dvě desítky obrazů a jedna plastika jdou do dražby s cenou přes milion. Nejdražší položkou je obraz malířky Toyen startující na 13 milionech korun. Část výtěžku dražby věnuje pořádající Galerie Kodl na dobročinné účely.

Dražební katalog obsahuje řadu známých jmen nejenom českého umění. Nového majitele dnes mohou najít například obrazy Emila Filly, Josefa Čapka, Václava Špály či Jindřicha Štyrského. Zahraniční umělce reprezentuje mimo jiné bronzová plastika Salvatora Dalího Mínotaurus s vyvolávací cenou 6,8 milionu korun.

Nejdražším dílem aukce je obraz malířky Toyen z roku 1957 nazvaný A teď, když přijde čas. Sugestivní dílo, kterému výjimečný význam přisuzovala i sama Toyen, je reprezentativní ukázkou z autorčina vrcholného pařížského období.

Surrealistka Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová, bude na dnešní aukci zastoupena ještě olejem Výkřiky, úsměvy. Dílo z konce 50. let se bude dražit nejméně za 3,8 milionu korun.

Umění 19. století bude na dražbě zastoupeno několika díly představitelů Generace Národního divadla nebo monumentálním plátnem Václava Brožíka Děti v lese. Do aukce jde také obraz francouzského malíře Eugéna Boudina Břeh řeky La Touques.

Na své si dnes na Žofíně přijdou i obdivovatelé české moderny. Do dražby jde například velkoformátová kompozice Františka Foltýna, která vznikla za autorova francouzského pobytu. Ve Francii také vznikl soubor kreseb od Františka Kupky, které se staly přípravnými pracemi ke slavným Radostem života.

Do dnešní aukce jsou zařazena také díla několika současných výtvarníků. Výtěžek z prodeje desítky z nich věnuje Galerie Kodl ve prospěch Centra Paraple na pomoc lidem na vozíku s poškozením míchy.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články