1 dokumentární série

Netflix proti pančování medu. Nový dokument odhaluje otřesné praktiky prodejců

, NOVÉ

Témata: ,

Americká filmová společnost Netflix se v nové dokumentární sérii vrhla na téma, které je ve světě v současnosti velmi populární. Dokumentární série Rotten poskytuje náhled do celosvětové produkce potravin a vnáší světlo do temné stránky potravinářského průmyslu. V prvním díle se vrhla na téma, které rezonovalo i v Česku. A to na pančování medu.

Dokument zaujal německá média, která o něm informovala jako jedna z prvních. Právě Německo je totiž po USA druhým největším spotřebitelem medu na světě. Deník Stern informuje, že poptávka po medu neustále stoupá, protože je považován za zdravější variantu k cukru. Oproti tomu ale v některých částech světa kvůli vysoké úmrtnosti včel klesá počet včelích kolonií až o 50% ročně. 

Zatímco Američané ročně spotřebují téměř 200 000 tun, místní včelaři vyrobí pouze 70 000 tun za rok. I proto musí včelaři kupovat med od včelařů z celého světa a kombinovat ho s tím svým. Američtí včelaři musí dovézt dvakrát více medu než sami vyrobí, aby uspokojili poptávku v zemi.

Často ovšem dochází k tomu, že je med ve velkém množství mixován s levným sirupem. V minulosti býval nejčastěji pančován kukuřicí nebo cukrovým sirupem. Ty ale dokázaly odhalit testy. Před několika lety ale Číňané zjistili, že tyto testy nedokážou odhalit rýžový sirup, který tak začal být používán místo nich. 

Pančovaný med objevuje Státní veterinární správa i v České republice. Podle zákona o potravinách hrozí subjektu, který falšovaný med vyrobil a uvedl na trh, pokuta ve výši až 50 milionů korun. Aktuální je například kauza společnosti Včelpo. V zatím největším tuzemském případu pančování medu společnost prodávala med se zbytky antibiotik, který vydávala za český. V Evropské unii se přitom včely antibiotiky vůbec neléčí.

Další epizody série Rotten nesou názvy „Burákový problém,“ „Česnekový dech,“ „Velký pták,“ „Mléčné peníze“ a „Treska je mrtvá.“

Čtěte také: Nejvíce šizené potraviny? České salámy a masné výrobky

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.