VIDEO: Island omezil přístup k populárnímu kaňonu. Důvodem je Justin Bieber

VIDEO: Island omezil přístup k populárnímu kaňonu. Důvodem je Justin BieberVIDEO UVNITŘ
Fjaðrárgljúfur Foto:

Foto: Wikimedia Commons/ pjt56 --- If you use the picture outside Wikipedia I would appreciate a short e-mail to pjt56@gmx.net or a message on my discussion page - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16619569

Svět

Islandská přírodní památka

Echo24

Island turistům omezil přístup k jedné ze svých nejnavštěvovanějších přírodních památek, kaňonu Fjadrárgljúfur. Důvodem jeho velké popularity je hudební klip kanadské popové hvězdy Justina Biebera, který se zde natáčel, napsala agentura AP. Křehkému prostředí hrozilo, že ho velký příliv turistů nenávratně zničí.

Kvůli klipu ke skladbě I´ll Show You z roku 2015, ve kterém se zpěvák potuluje panenskou přírodou vulkanického ostrova, musí islandské úřady usměrňovat fanoušky, kteří ignorují zákazy, ploty i správce parku. Nadšení turisté se snaží přemluvit správkyni parku Hannu Jóhannsdóttirovou, aby je pustila dál, někteří nabízejí úplatky. Správkyně se ale uplatit nenechá.

Ministr životního prostředí Gudmundur Ingi Gudbrandsson vybídl slavné osobnosti navštěvující Island, aby se zamysleli nad tím, že jejich počínání může mít závažné následky. „Unáhlené činy jedné celebrity mohou mít na krajinu zničující vliv, když je zopakují masy,“ prohlásil Gudbrandsson. Na obranu Biebera dodal, že v době natáčení klipu ještě kaňon nebyl přehrazen a nebyly v něm vyznačené turistické stezky.

Největší problém turisté představují pro křehkou vegetaci, obzvláště pro mechy. Úřady kaňon zavřely na dva týdny v březnu, později zákaz vstupu prodloužily do 1. června. Místo bude v létě přístupné, pouze pokud bude sucho.

Od vydání Bieberova videoklipu kaňon navštívil víc než milion lidí, odhadují místní úřady. Turistický ruch se každoročně zvyšuje po celém ostrově. Za rok 2018 přijelo na Island 2,3 milionu turistů, před osmi lety to bylo pouze 600 000. Úřady nejsou schopné s velkým nárůstem turistů udržet krok a bezpečnostní opatření, která by životní prostředí ochránila, tak na mnoha místech chybějí. Nárůst turistického ruchu na Islandu přinesl i seriál Hra o trůny, který se tam částečně natáčel.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Turistů už je tu příliš a památce škodí. Peru omezí vstup do Machu Picchu

Související články