Jarní úklid v Německu: Odemkli si kostel a vymazali hákový kříž z „Hitlerova zvonu“

"Hitlerovy zvony"

Jarní úklid v Německu: Odemkli si kostel a vymazali hákový kříž z „Hitlerova zvonu“NOVÉ
Jarní úklid v Německu: Odemkli si kostel a vymazali hákový kříž z „Hitlerova zvonu“ Foto:

FOTO: Reprofoto YouTube, Heiße Nachrichten 24/24

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Na Zelený čtvrtek někdo vymazal svastiku s částí nacistického nápisu ze zvonu v dolnosaském Schweringenu. Nedávno se místní zastupitelé dohodli na tom, že kontroverzní památku neodstraní, i když se o tom od září 2017 často mluvilo. Neotřelou „úpravu“ zvonu potvrdil serveru Stern místní pastor Jann-Axell Hellwege.

Při incidentu nedošlo k poškození dveřních zámků kostela, proto Hellwege vyloučil násilné vloupání. Naopak je pravděpodobné, že někdo vešel do kostela s klíčem, kterých mají členové místního křesťanského sboru a dobrovolníci mezi sebou asi patnáct kusů.

„Pachatelé“ navíc po sobě zanechali dopis označený slovy „Jarní úklid 2018“, ve kterým se jako členové komunity označují. „Společenství má za sebou hrozný půlrok a nyní nastal čas, aby jarní úklid přinesl do vesnice čerstvý vítr,“ napsali v dopise, kde odůvodňují svůj čin tak, že „zvon očistili od špíny nacistů, kteří po 80 letech stále hrozili tím, že rozdělí obyvatele vesnice“.

Kauza „Hitlerových zvonů“ se v německých médiích objevovala po celé měsíce. Proti jejich používání se vzedmul protest loni v září, tedy po desítkách let provozu. Případ ze Schweringenu není ojedinělý. Tomuto zvonu podobný se totiž nachází také ve falckém Herxheimu, kde visí zvon s nápisem „Vše pro vlast – Adolf Hitler“ ve věži evangelického kostela svatého Jakuba. Právě v Herxheimu vznikl první protest, který se rozšířil do dalších vesnic.

Zastupitelstvo v Herxheimu se nakonec rozhodlo, že bude zvon dále vyzvánět jako varování před násilím a bezprávím, jako symbol usmíření. Na kostele se měla výhledově objevit pamětní deska, která by přiblížila jeho historii.

Zvony s nacistickými nápisy a symboly se dosud nacházejí i v Essingenu a Pirmasensu v Porýní-Falci, v Mehlingenu u Kaiserslauternu, ve Faßbergu nebo Homburgu.

Čtěte také: Válka jako válka? Ministryně Šlechtová nechala legionáře bojovat s Hitlerem

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Polibek u Kantova hrobu

KOMENTÁŘ

Lze předpokládat, že i v Kaliningradu si nějak minulý týden připomínali tří sté výročí narození „svého“ filozofa, Immanuela Kanta. Skutečnost, že se právě Kant ...

00:06
×

Podobné články