Partnerům na pravici buď chybí odvaha, nebo chtějí vládnout s ANO, říká Pekarová
předsedkyně TOP 09
Markéta Pekarová Adamová přebrala v listopadu vedení TOP 09 s tím, že si přeje prohlubovat volební spolupráci středopravicových stran. Po více než dvou měsících však vidí, jaký je to obtížní úkol. Hnutí STAN, tedy tradiční partner TOP 09, odmítá koalice pro krajské volby a nové vedení KDU-ČSL má zase obavu ze spojování před sněmovními volbami. Pekarová v rozhovoru pro Echo24 uvedla, že vnímá frustraci voličů a bude se snažit nadále vytvořit alternativu k vládě Andreje Babiše (ANO).
Na sjezdu, kde jste byla zvolena předsedkyní, jste mluvila o nutnosti vytváření volebních koalic. Záhy se však hnutí STAN rozhodlo z jednotlivých krajských koalic vycouvat. Jaký máte tedy ze spojování stran zatím pocit?
S hnutím STAN se spojování do krajských voleb nevyvíjí příliš pozitivně. O to více mě však těší, že s ostatními stranami, jako je ODS či KDU-ČSL, se daří spolupracovat a vytvářet koalice. Takže přesto, že mnohá jednávání ještě probíhají, tak ve většině krajů půjdeme rozhodně ve spolupráci s nějakou další stranou, někde to bude i vícero subjektů dohromady. Přestože to není ve většině krajů to ještě uzavřené, mohu prozradit, že třeba v Libereckém kraji půjdeme v koalici s KDU-ČSL, podobná koalice rozšířená o další uskupení bude v Olomouckém kraji. Další koalice brzy ohlásíme u vícero krajů.
Sněmovní volby jsou sice ještě daleko, ale jeví se spolupráce s hnutím STAN jako ta nejpravděpodobnější i přes neúspěch na krajské úrovni? V evropských i pražských se ukázala jako úspěšná.
Jsem přesvědčena o tom, že pokud chceme skutečně v této zemi změnu, abychom nebyli pouze těmi, kteří přihlíží tomu, jak Andrej Babiš ovládá stát ve svůj vlastní prospěch a zaměňuje zájmy své a Agrofertu za zájmy České republiky, tak musíme ve volbách spojit síly a jít dohromady. Pokud to budou dvě strany nebo širší koalice, je otázka jednání. Velmi mě znepokojuje, když vidím výroky předsedů jednotlivých stran, kteří se tváří, že to pro ně není až tak velký problém a raději budou dále živořit na svých současných preferencích, které u nikoho z nich nestačí na to, aby mohli být reálnou silou, která bude mít na situaci vliv. Buďto za tím stojí jejich malá odvaha, anebo možná snaha s hnutím ANO nakonec ve vládě být. Pro nás jako TOP 09 je spolupráce s hnutím ANO i bez Andreje Babiše nemyslitelná. Uděláme všechno proto, abychom voličům nabídli takovou alternativu, o jaké třeba na sjezdu KDU-ČSL mluvil i Petr Pithart.
Pan Marián Jurečka ale na sjezdu o možných koalicích hovořil pouze velmi opatrně. Mluvila jste s ním od té doby, co se stal předsedou strany?
Měla jsem s ním už jedno jednání. Bohužel nevidíme stejně, co má být cílem spolupráce. Přesto nehovořím jenom s ním, ale i s dalšími členy jeho strany, kde mnohem více vnímám, že nejsou k možné budoucí spolupráci tak odmítaví. Nicméně si nemyslím, že máme tolik času, jak se někteří tváří. Já samozřejmě vnímám, že letos máme jedny volby, které jsou velmi důležité, ale nejsem takový optimista, abych si myslela, že se něco tak složitého jako spojování, které se tady nedaří již několik let, podaří v tak krátké době. Možná některé další strany doufají, že budou moci po úspěšných krajských volbách zvyšovat svojí cenu, ale to mi přijde jako hazardování s důvěrou voličů. Vnímám frustraci mezi lidmi, kteří nechtějí jenom situaci přihlížet, chodí na demonstrace a říkají, že je opozice neschopná.
Když se podíváme k aktuálním tématům, tak vy jste členkou důchodové komise. Jak tedy hodnotíte výsledný návrh, který předložila ministryně práce paní Jana Maláčová (ČSSD)? Kdyby prošel, je do budoucna důchodový systém udržitelný?
Pokud bychom ten plán chtěli skutečně nazvat reformou, tak je naprosto klíčová otázka, kde na důchody vezmeme? Tento plán říká pouze, jak budeme peníze rozdělovat, ale ne kde k nim přijdeme. Mě velmi štve, že jsme v rámci důchodové komise společně s dalšími kolegy použiti spíše jako fíkový list pro paní ministryni Maláčovou a její ministerstvo. V komisi opakovaně i ode mě zaznívalo, že jako prioritu musíme řešit příjmovou stránku. Sama ministryně Maláčová říká: Ano budou se muset řešit příjmy a to v horizontu dalších pěti let. Takže jinými slovy vzkazuje, ať si to vyřeší další vláda, ve které už ona třeba nebude. Byli bychom rádi, kdyby si vláda našla shodu aspoň mezi sebou, jelikož to neřeší koordinovaně. Dnes je tady o důchodech pouze veřejná hádka vládních stran, což je po sedmi letech společného vládnutí výsměch lidem. Ukazuje se, že vládě o budoucnost této země vůbec nejde. Nepochybuji, že sám Andrej Babiš bude mít důchod pěkný a že mu na tom nezáleží, ale nám o řešení jde.
Pokud budete sedět v příští vládě, bude to pro vás prioritní téma?
Naprosto. Jde o věc, kterou musíme okamžitě řešit. Už v rámci komise se snažíme ukazovat na slabá místa navrhovaného postupu. Jsem přesvědčená, že příští vláda musí být schopná přijmout reformu. Čím později to budeme dělat, tím bolestivější to bude. Nechceme to však kvůli tomu rapidně zvyšovat daně, jak by si představovala paní Maláčová.
Nové vedení na sjezdu avizovalo, že se TOP 09 bude více věnovat zeleným tématům. Chcete se tím zviditelnit v rámci politické mapy?
Určitě nemůžeme strkat hlavu do písku před problémy, které nás v budoucnu čekají. Alfou a omegou, kromě zmiňovaného sociálního a zdravotního systému, tak jsou i témata, která jsou spojená s ochranou přírody a s klimatickými změnami. TOP 09 vždy zastávala ekologický a udržitelný přístup k planetě, ostatně máme ji od našich dětí zapůjčenou. S tím souvisí řada témat, od energetiky až po zemědělství, které velmi negativně přispívá k tomu, jak extrémnímu suchu tady čelíme. Máme tu čest, že v rámci strany spolupracujeme s celou řadu vědců, kteří se tomu věnují.
Co konkrétně například prosazujete?
Jedno z aktuálních témat se týká odpadového hospodářství. Máme tři možnosti, co dělat s odpady. Buďto je zahrabeme pod zem, spálíme, nebo je můžeme recyklovat a využít znovu. Zahrabávání pod zem, od kterého všechny rozumné země odstupují, bychom měli maximálně utlumit. Původně mělo skládkování skončit v roce 2024, ale bohužel z ne dost dobře vysvětlených důvodů, se ministr Brabec rozhodl tento termín odsunout o šest let. Pro nás je nejlepší cestou recyklace a použití všeho, co lze. Také spalování, které zamořuje vzduch, nepovažujeme za nejlepší variantu. Skládkování je však úplně nejhorší. Skládky odpadu zamořují spodní vody, časté jsou požáry skládek, 500x ročně u nás hoří skládka, zabírají půdu a jsou s nimi spojena další rizika. Proto prosazuji, abychom dodrželi současný termín 2024.
Jste stále ještě pro zavedení eura, přestože je veřejné mínění spíše proti?
Určitě je nutné vnímat to společenské naladění vůči euru. Snažím se zejména rozpoutat o euru debatu, abychom s lidmi o jejich obavách diskutovali. Teď jsme kvůli Brexitu přišli o významného člena EU, který v eurozóně nebyl, čímž jsou země bez eura zase o něco víc oslabeny. Většina zemí jej používá, jejich spolupráce je díky tomu užší. Nám je bližším spojencem Německo s eurem než Maďarsko s forintem. Lidé na tom vydělají. Jak se říká – chytří platí eurem, hloupí platí směnárnám. Ekonomických a politických důvodů pro přijetí eura, je celá řada. Chápu, že ČNB si nechce nechat vzít tu možnost ovlivňovat českou měnu, ale na druhou stranu i ona ve své zprávě uvádí, že jsme na přijetí eura připraveni. Je však potřeba změnit především společenskou atmosféru vůči euru.