Zvýší se nájmy? Lidem žijícím z pronájmů se mají zvednout daně

Větší zdanění pronajímatelů bytů

Zvýší se nájmy? Lidem žijícím z pronájmů se mají zvednout daněNOVÉ 2
Domov

Ladislav Šustr

Zdanění o desítky procent navíc hrozí fyzickým osobám, které mají hlavní příjem z pronájmu bytů. Nejvíce na daních odvedou pronajímatelé získávající z pronájmů více než milion a půl korun ročně. Ministerstvo financí však oponuje tím, že se jedná pouze o marginální část fyzických osob. Zástupci Občanského sdružení majitelů domů v ČR ale varují, že změny povedou k navýšení nájmů.

Ministerstvo financí chystá v daňovém balíčku navýšení z dlouholetých 15 procent na 19 procent a při příjmech přes milion a půl korun ročně na 23 procent. Dříve ministerstvo uvažovalo i o 24 procentech. Navýšení horní hranice je tak větší o 60 procent.

„V reálném výsledku by však tato změna zdaňovacích sazeb znamenala skokové zvýšení daňové zátěže pro majitele nemovitostí a to v řádu desítek procent – minimální navýšení by bylo 30 procent, ale mohlo by klidně přesáhnout i 100 procent,“ píšou v tiskové zprávě zástupce Občanského sdružení majitelů domů v ČR (OSMD).

Ministryně financí Alena Schillerová ale podobné výroky vyvrací. „Podle statistiky Finanční správy představuje totiž počet poplatníků, kteří mají pouze příjmy spadající do uvedených kategorií, a kteří zároveň nemají žádné příjmy ze zaměstnání či podnikatelské činnosti, které by jim zvýšení této sazby mohly kompenzovat, necelá 2 procenta. Počet poplatníků, jejichž příjmů přesahujících 1,5 milionu korun ročně by se tak teoreticky mohla dotknout zvýšená sazba 23 %, bylo na základě posledních dostupných údajů 790 (tj. 0, 015 %),“ uvedla na stránkách ministerstva financí Alena Schillerová.

Sdružení majitelů domů pro Echo24 uvedlo, že číslo nebude konečné. „Počet osob bude podstatně vyšší, protože tisíce pronajímatelů doposud veškeré příjmy z nájmů vracely do oprav v domě (snížení mnohaleté vnitřní zadluženosti nemovitostí, která vznikla v důsledku 60 let neprovádění oprav),“ uvedl pro Echo24 místopředseda sdružení Karel Polata.

Občanské sdružení také varuje, že by mohlo dojít ke zvýšení nájmů. „Nedá se to přesně určit, protože navrhované daňové změny jsou jen jeden z několika faktorů, které mohou nájem zvýšit. Asociace realitních kanceláří to odhaduje na 10 procent,“ uvedl pro Echo24 Karel Polata. Argument ale ministryně financí vyvrací. „Nebojím se toho právě proto, jaká to je marginální skupina. To vůbec nemůže ovlivnit trh s těmito nájmy,“ řekl Alena Schillerová České televizi.

Zástupci OSMD s ministerstvem financí ale budou dále vyjednávat. „Jedním z výsledků věcné schůzky je zařazení OSMD mezi připomínková místa oslovovaná ministerstvem financí při přípravě nových návrhů zákonů tak, aby OSMD mělo možnost se k připravovaným změnám vyjádřit,“ uvedlo sdružení v tiskové zprávě.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Ministerstvo financí chce zrušit superhrubou mzdu a zavést dvě sazby daně

Zasáhlo ministerstvo financí. Čapí hnízdo si vyřešíme sami, oznámilo Bruselu