„Jí jen zrní.“ Premiérka „Darth Vader“ přivádí Macrona k šílenství
ZVYKY PREMIÉRKY
„Komplikovaný vztah k jídlu“ nedávno jmenované francouzské premiérky Élisabethy Borneové údajně obtěžuje prezidenta Emmanuela Macrona do té míry, že je vážně narušen letitý tradiční rituál - pracovní oběd hlavy státu s předsedou vlády, který se koná každý týden. Píše o tom list Le Point.
Když se stal předchůdce Borneové Jean Castex francouzským premiérem, požádal Macrona, aby se pracovní obědy konaly jen ve formátu jeden na jednoho. Po jmenování nové vlády letos na jaře, kdy se premiérkou stala Élisabetha Borneová se staré zvyky vrátily. Stejně jako za bývalého premiéra Édouarda Philippa se tyto obědy opět konají také za účasti ředitele vládního kabinetu Auréliena Rousseaua a generálního tajemníka z Elysejského paláce Alexise Kohlera.
Tato tradice by ale mohla velmi brzy skončit. Podle "indiskrétních" informací listu Le Point by Macron rád změnil tento rituální oběd na prosté pracovní setkání kvůli "komplikovanému vztahu" premiérky k jídlu. Strava Borneové, která prý více "klove", než jí, se značně liší od Macrona, který si jako drtivá většina Francouzů potrpí na dobré kuchyni. „Jí jen zrní, to prezidenta přivádí k šílenství,“ svěřil se listu nejmenovaný zdroj.
Není to ale jediná zvláštnost premiérky Borneové. V kuloárech paláce Hôtel Matignon, sídla vlády, si mezi svými nikoliv příznivci vysloužila přezdívku "Darth Vader," podle kultovního padoucha ze Star Wars. A to údajně kvůli neustálému kouření své elektronické cigarety, nejen v Matignonu, ale i na jednáních v Senátu.
Borneová, která byla členkou všech vlád prezidenta Macrona, je značná workoholička a kromě zrní a elektronické cigarety, je také dost závislá na lehké coca-cole.
Poté, co se v červnových volbách nepodařilo Macronovu politickému uskupení Spolu získat potřebnou většinu, bude pro očekávanou rekonstruovanou vládu premiérky Borneové těžko získávat podporu pro cíle, které si předsevzal Macron pro své druhé funkční období. Na to v předešlých pěti letech nebyl zvyklý a i tak neprosadil většinu ze svých předvolebních slibů. I když slepenec progresivistických stran NUPES pod vedením levicového radikála Jeana-Luca Mélenchona má po vládním Spolu nejvíce poslanců, netvoří společný poslanecký klub. Největší opoziční stranou se tak v parlamentu stalo Národní sdružení Marine Le Penové. Vláda Borneové tak bude muset vyjednávat kompromisy s celým velmi rozdílným spektrem politických subjektů. Obecně se nemůže spoléhat ani na republikány, natož na radikální levici, která se natají tím, že chce vyvolat hlasování o nedůvěře kabinetu.