Průzkum: Na ANO se dotahuje druhé Spolu. Obě koalice by mohly sestavit vládu

VOLEBNÍ MODEL

Průzkum: Na ANO se dotahuje druhé Spolu. Obě koalice by mohly sestavit vládu
Volební model aktuálních postojů obyvatel ČR. Foto: Kantar CZ pro ČT
2
Domov

Echo24

Ve sněmovních volbách by nyní vyhrálo vládní hnutí ANO s náskokem před koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), na třetím místě by skončila koalice Pirátů a STAN. ANO by volilo 24,5 procent voličů, koalici Spolu 23 procent voličů a koalici Pirátů a STAN 20,5 procent voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostala ještě SPD s 11,5 procenty a KSČM, která se pohybuje na hranici 5 procent. Vládu by mohly sestavit obě koalice Spolu a Pir/Stan. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar.

ANO se i v září udrželo v čele volebního modelu, oproti srpnu má ale o tři procentní body horší výsledek. Jejich voliči se teď podle průzkumu nejčastěji přiklání k SPD nebo ČSSD, ta by se ale se svými 4,5 procenty do Poslanecké sněmovny momentálně nedostala.

Koalice Spolu si oproti srpnovému průzkumu polepšila o 2 body. Zisk koalice Piráti a STAN by byl nyní o půl procenta nižší než v srpnu. Za zvýšením popularity Spolu je podle autorů výzkumu přechod nových voličů ODS převážně od Pirátů. Přízeň Pirátů podle dat klesá, kompenzuje to ale fakt, že výrazně ubylo těch voličů STAN, kteří by koalici s Piráty nepodpořili.

Úbytek voličů zaznamenává hnutí Přísaha, které má 4procentní podporu. Uskupení Trikolora, Svobodní, Soukromníci by dosáhlo na 2,5 procenta, Volný blok na dvě procenta.

Při přepočtu na mandáty by obě koalice získaly těsnou většinu 102 křesel ve sněmovně

Hnutí ANO by získalo 66 mandátů, koalice Spolu by jich získala 54 a koalice Pirátů a STAN 48. 24 křesel v Poslanecké sněmovně by pak získala SPD a 8 KSČM. To znamená, že by mohla vzniknout vláda těsné většiny 102 hlasů z obou koalic Spolu a Pir/Stanu.

Bleskový průzkum společnosti Kantar CZ pro ČT se uskutečnil od 13. do 22. 9. na 976 respondentech metodou CATI.

Foto: Kantar CZ pro ČT

Koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN dlouhodobě mluví o tom, že jejich společná povolební koalice je pro ně jedinou možností. Obě koalice totiž odmítají spojení s ANO, SPD i KSČM, které mají potenciál se do Poslanecké sněmovny dostat. Pro vedoucí ANO by tak bylo jedinou možností jít do vlády společně s SPD a KSČM. Strany by dohromady obsadily 98 křesel. SPD by spolupráci s ANO připustila pouze v případě, že by koaliční program obsahoval sliby SPD z jejich stranického předvolebního programu. Největší důraz by pak strana Tomia Okamury kladla na zákon o referendu, který je pro stranu prioritou. Nepřijatelný je pro ně také Andrej Babiš coby premiér.