Šéf Frontexu končí. Agenturu obviňují z vytlačování migrantů
KONEC V ČELE FRONTEXU
Fabrice Leggeri, šéf unijní agentury pro ostrahu hranic Frontex, odchází z funkce, informuje server Politico. Rezignaci nabídl kvůli vyšetřování agentury v souvislosti se zatlačováním migrantů na hranicích sedmadvacítky. Mluvčí Frontexu se k odchodu Leggeriho zatím nevyjádřil, informaci ale potvrdil mluvčí německého ministerstva vnitra. O Leggeriho odchodu jedná vedení Frontexu tvořené zástupci členských zemí Evropské unie a Evropské komise.
Leggeri stojí v čele Frontexu od roku 2015. V posledních letech se agentura stala terčem kritiky kvůli tomu, že se údajně podílí na ilegálním vytlačování migrantů od hranic, které bývá označováno jako pushback. Podle Politica byl Frontex také obviněn z různých pochybení a obtěžování na pracovišti. Obvinění už déle než rok vyšetřuje Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), který nyní připravuje závěry.
Podle mluvčí Evropské komise vedení Frontexu jedná o „určitých potížích“ uvnitř agentury a výsledek jednání bude znám v pátek odpoledne. Agentura DPA píše, že se dá považovat za jisté, že její členové s odchodem Leggeriho budou souhlasit.
Agentura Reuters uvedla, že německý europoslanec za Zelené Erik Marquardt začátkem března řekl, že ve shrnutí zprávy OLAF se píše o tom, že vedení Frontexu si bylo vědomo porušování lidských práv, ale úmyslně o tom neinformovalo.
Evropský parlament loni zveřejnil vlastní zprávu týkající se obvinění Frontexu souvisejícího se zatlačováním migrantů. To se podle ní dělo například v Egejském moři mezi Řeckem, které je členem sedmadvacítky, a Tureckem.
Zatlačování odporuje mezinárodnímu humanitárnímu právu, které zakazuje vracet lidi tam, kde by jejich životy mohly být v ohrožení.
Reuters připomíná, že členské státy Evropské unie vyčlenily pro Frontex dodatečné peníze a posílily jeho pravomoci po migrační krizi z roku 2015. Do EU tehdy dorazil více než milion Syřanů.