Francie se odmítá zúčastnit konference OSN o rasismu a xenofobii
KONFERENCE O RASISMU
Francie se nezúčastní konference o rasismu, kterou pořádá OSN v září v New Yorku u příležitosti 20. výročí přijetí durbanské deklarace a akčního programu k potírání rasismu ve světě. Oznámil to podle agentury AFP francouzský prezident Emmanuel Macron. Má výhrady k prohlášením, která v minulosti na konferenci zazněla a která považuje za antisemitská. Bojkot konference již dříve ohlásily také Spojené státy, Británie, Izrael, Kanada nebo Česká republika.
„S ohledem na historii antisemitských prohlášení učiněných v rámci konference OSN o rasismu, známé jako Durbanská konference, se prezident republiky rozhodl, že se Francie nezúčastní navazující konference. (...) Francie si cení univerzalismu lidských práv a bude i nadále bojovat proti všem silám rasismu a dohlédne na to, aby se letošní Durbanská konference odehrála s respektem k základním principům Spojených národů,“ píše se v prohlášení Elysejského paláce.
Prezident Macron v roce 2020 varoval před hrozbou „nepřijatelného nástupu antisemitismu v naší Evropě“, což označil za zlo, které může mít stejné projevy jako v minulosti, ale může na sebe vzít i nové podoby, uvedla AFP.
První Durbanská konference se konala v září 2001 a poznamenaly ji hluboké rozkoly nad tématy antisemitismu, kolonialismu a otroctví. Země se v dokumentu shodly na globálním rámcovém plánu boje s diskriminací. Účastníci tehdy také uznali těžké postavení Palestinců usilujících o nezávislý stát a odsoudili otroctví a kolonialismus. Delegace USA a Izraele ale kvůli protiizraelskému postoji arabských zemí tehdy fórum opustily už na jeho počátku. Spojené státy a Izrael se stáhly také z druhé konference Durban II v roce 2009 a následovalo je několik dalších zemí.