Záchranná akce v Thajsku

Záchranná akce v Thajsku
Onlines

Echo24

16:10 Na akci se podílí desítky lidí, 50 jich je ze zahraničí

Na místě je 13 potápěčů, pět členů námořnictva a desítky dalších příslušníků záchranného týmu pro celou operaci. Padesát z nich včetně potápěčů jsou ze zahraničí, čtyřicet je pak thajské národnosti.

15:56 TK: Venku z jeskyně jsou 4 chlapci. Pro dnešek záchranné akce končí

Guvernér oblasti a šéf krizové skupiny Narongsak Osottanakón na tiskové konferenci sdělil, že se dnes podařilo zachránit čtyři chlapce. Ti jsou podle něj ve velice dobrém stavu a jsou v péči lékařů v nemocnic v nejbližším městě. Než započne druhá záchranná fáze, musí doplnit zásoby kyslíku, prověřit podmínky a probrat s záchranáři situaci v jeskyni a možné komplikace. Evakuace dalších bude zahájena nejdříve za deset hodin, což je doba, kterou záchranáři potřebují k nezbytné přípravě.

15:45 Kolem 16:00 má začít tisková konference k probíhající situaci.

Podle reportéra přítomného na místě by měl guvernér oblasti poskytnout novinářům kolem 16.00 informace ohledně probíhající akce a jejím pokračování.

15:38 Připraveno bylo 13 zdravotnických týmů, každý má k dispozici vrtulník

O tom, kdo bude evakuován jako první, rozhodl podle thajských zdrojů australský lékař a zároveň potápěč, který je na místě. Kritériem byla kondice dětí, ti nejoslabenější měly jít jako první. Na děti čekalo v blízkosti jeskyně 13 zdravotnických týmů, každý má k dispozici vrtulník, který má chlapce dopravit do nemocnice vzdálené zhruba 70 kilometrů. Tam jsou připraveni lékaři.

15:17 Venku z jeskyně je šest dětí

Podle jednoho z přítomných reportérů už je ven z jeskyně šest dětí. Některé z nich jsou vyšetřováni v polní nemocnici vedle jeskyně, některé jsou už v nemocnici ve městě Chiang Rai.

15:02 Informace o počtu dětí mimo jeskyni se liší

Podle agentury Reuters je venku z jeskyni šest z dvanácti dětí. Podle reportéra BBC a podle twitterového účtu thajského námořnictva jsou venku z jeskyni zatím čtyři malí fotbalisté.

14:45 Urychlení záchrany umožnila nečekaně nízká hladina vody

Podle jednoho z přítomných reportérů urychlila záchranu nízká hladina vody. „Záchranáři u vchodu do jeskyni říkají, že nízká hladina vody zlehčila cestu ven z jeskyně, protože mnoho pasáží šlo projít pěšky,“ napsal novinář na svém Twitteru.

14:42 ČT: Venku jsou již čtyři z 12 mladých fotbalistů

14:29 První dva chlapce převáží do nemocnice vrtulník

Podle místních médií vrtulník zachycený na fotografii převáží první dva zachráněné chlapce k ošetření do nemocnice ve městě. Podle BBC je nejbližší nemocnice vzdálená hodinu jízdy autem. Na chlapce by měli v nemocnici čekat jejich rodiny.

14:25 K jeskyni přijela už čtvrtá sanitka

Podle reportérky BBC přítomné na místě k jeskyni přijela už čtvrtá sanitka.

14:01 První dva chlapce se povedlo vyvést z jeskyně ven. Podle německé ZDF se dostal ven i třetí

Podle zpráv z thajských médií a podle agentury Reuters se povedlo záchranářům vyvést ven dva první chlapce. „Dvě děti jsou venku. Právě jsou v péči v polní nemocnici poblíž jeskyně,“ řekl agentuře Reuters Tossathep Boonthong, člen záchraného týmu.

Objevily se fotografie zachycující sanitky odvážející chlapce do nemocnice.

13:25 Cesta skrz jeskyni a zpět několik hodin

Záchranáři potřebují pět hodin na to, aby se od vchodu do jeskyně dostali ke skupině, a šest hodin na cestu zpět. Počítá se také s hodinovým odpočinkem.

13:20 Nejtěžší bude první úsek cesty, chlapci musí zdolat nejužší průchod

Záchranářský tým si udělal základnu ve třetí komoře jeskynního komplexu, která je od hlavního vchodu vzdálená asi 500 metrů. O dalších 300 metrů dál se vstupní prostor dramaticky zužuje. Nejtěžší pro chlapce bude první úsek cesty, který vede do třetí komory, tedy do základny záchranářů. Právě tam budou mít i přestávku. Zbytek cesty pak budou moci jít, i když bahnitým a někde i zatopeným prostorem.

12:40 Evakuaci komplikuje i to, že ne všichni thajští chlapci umí plavat

Někteří z 12 chlapců, kteří uvázli v částečně zatopené jeskyni na severu Thajska, neumějí plavat. Tím se ještě více komplikuje evakuace, ke které se rozhodli přistoupit záchranáři. Jak poznamenává list The New York Times, pro občany zemí, kde patří výuka plavání k základním aktivitám malých dětí, to může být nepochopitelné, ale Thajci nejsou v jihovýchodní Asii výjimkou.

V Thajsku je mnoho matek přesvědčeno, že znalost plavání zvyšuje riziko, že se dítě utopí, podotýká technický ředitel z organizace Alliance for Save Children Michael Linnan. Podle něho je běžné, že v této části světa umí plavat jen asi pětina populace, v těch chudších zemích dokonce ještě méně. Platí to i pro námořníky, rybáře a další profese neodmyslitelně spjaté s vodou.

12:37 Evakuace by mohla trvat i několik dní

První z chlapců by se mohl venku objevit odpoledne, podle předběžných odhadů kolem 16:00 SELČ. Počítá se ale s tím, že celá operace potrvá několik dní.

12:35 Situaci komplikuje déšť. Evakuace byla nutná, říká český hasič

Na místě znovu hodně prší, takže obavy z opětovného zvýšení hladiny jsou opodstatněné. Potvrdil to Čech Petr Vodička, který je jedním ze dvou hasičů vyslaných v pátek do Thajska. České televizi řekl, že riziko akce je vysoké.

„Pravděpodobně se k tomu (evakuaci) muselo přistoupit, protože se čekají monzunové deště. Dnes zhruba od oběda opět prší,“ řekl. „Vytvořili si improvizovaný model jeskynního systému, včetně simulace skladových prostor na vzduchové lahve, kde bude docházet k jejich výměnám. Včera cvičili všechno takzvaně nasucho krok po kroku celé odpoledne,“ popsal přípravy záchranářů Petr Vodička.

12:15 Thajská vláda zveřejnila záchranný plán, chlapce rozdělí do čtyř skupin.

Thajská vláda zveřejnila podrobnosti, jak budou všichni vyváděni ven. S každým z chlapců budou dva potápěči a k vybavení budou patřit kyslíkové lahve a dýchací masky. Pětadvacetiletý trenér by měl být v poslední skupině evakuovaných.

Chlapci budou vyváděni únikovou cestou podél předem nataženého lana. V těch nejužších úsecích bude nutné kyslíkové lahve sundat a potápěči je budou pomalu posouvat vpřed. Znamená to, že nikdo z chlapců nebude ani na chvíli osamocen.

12:10 Záchranáři musí s dětmi překonat při průchodu jeskyní těžké podmínky.

Záchranáři, kteří začali evakuovat třináctičlennou skupinu z jeskyně na severu Thajska, musejí každého jednotlivě provést stísněnými a zatopenými chodbami. Některé jsou přitom široké necelý metr a na výšku nemají více než 60 centimetrů.

12:05 Čeští hasiči se zatím do záchrany nezapojí, zůstanou však k dispozici

Thajsko zatím nevyužije českou nabídku pomoci při záchraně 12 chlapců a jejich fotbalového trenéra, kteří uvízli v zatopené jeskyni. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Dva hasiči, které Česko vyslalo do Thajska kvůli posouzení situace, ale zůstávají na místě a budou pomáhat při přípravách vyproštění fotbalového týmu.

12:03 Záchranáři se snaží o záchranu už čtvrtým dnem, ohrožuje je zejména počasí

Chlapci s trenérem vešli do jeskyně po tréninku 23. června, když je zastihla stoupající hladina vody. Pátrací týmy je našly 2. července. Počáteční radost z toho, že celá skupina je naživu, ztlumila starost, jak všechny dostat ven. V Thajsku je mezi červencem a listopadem období dešťů, po vydatném dešti může voda v jeskyni stoupnout a prostor zaplavit.

Související články