Tajná služba FSB drží rodiny vojáků pod dohledem, aby se nestaly hlasem ruské opozice
RODINY POD DOHLEDEM
Rusko drží pod dohledem rodiny vojáků, kteří bojují nebo zemřeli v bojích na Ukrajině. Cílem je podle ukrajinské vojenské rozvědky to, aby se nestaly veřejným hlasem opozice, která invazi na Ukrajinu odmítá. Podobně hovoří také britské ministerstvo obrany, které informuje o případech, kdy ženy vojáků přišly žádat armádu o propuštění jejich mužů ze služby.
Ukrajinská rozvědka v neděli publikovala zprávu, v níž informuje o tom, že ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) kontroluje v určitých oblastech určité osoby či skupiny osoby, které by se „mohly potenciálně dopustit zločinu“ proti novým zákonům, které jsou namířeny proti disentu. Informuje o tom server Newsweek.
Hlavní kremelská bezpečností služba FSB požádala představitele některých oblastí, aby poskytly informace o lidech, kteří by mohli konkrétně porušit zákon týkající se „veřejného šíření falešných informací a činnosti spojené se snahou o diskreditaci ozbrojených sil Ruské federace a jejich nasazení v boji na Ukrajině,“ uvádí ukrajinské ministerstvo obrany.
Ruský parlament v březnu schválil zákon, který ukládá trest odnětí svobody až na 15 let za úmyslné šíření „falešných“ zpráv o ruské armádě. Kreml tento zákon využívá k potírání těch, kteří se odchylují od „Putinova válečného příběhu“. „Při shromažďování takových informací je zvláštní pozornost věnována blízkým příbuzným vojáků, kteří padli na území Ukrajiny nebo se jakkoliv účastnili války,“ uvedlo ukrajinské vojenské zpravodajství. Kreml se podle pozorovatelů obává, že by se truchlící vdovy a další příbuzní vojáků, kteří byli nasazeni v bojích na Ukrajině, mohli stát silným hlasem odpůrců války.
Že jsou příbuzní vojáků nespokojení naznačuje i hlášení britského ministerstva obrany, které v neděli upozornilo na video. Na něm žádají manželky nasazených vojáků místního politika, aby zařídil, že se jejich muži budou moci vrátit ze služby domů. Jedna z žen hovořila mimo jiné o tom, že jejich muži jsou psychicky i fyzicky naprosto vyčerpaní, protože jsou v bojovém nasazení od začátku války bez přestávky, tedy už zhruba čtyři a půl měsíce.
Moskva nabírá vojáky i ve vězení
Britská rozvědka informovala, že právě toto vyčerpání je jedním z největších problémů ruské armády na Ukrajině. Ta totiž vůbec neměla naplánované pravidelné přestávky pro své vojáky, při nichž by si mohli odpočinout od extrémního stresu způsobeného neustálým válčením, uvádí rozvědka na twitteru.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 11 July 2022
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) July 11, 2022
Find out more about the UK government's response: https://t.co/SnhtVoG5js
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/V620iZfEP7
Hlavní zpravodajské ředitelství ministerstva obrany ve své nedělní zprávě rovněž uvedlo, že Rusko zintenzivnilo nábor kvůli „značným ztrátám“ ve válce. Newsweek již dříve informoval, že ruským zajatcům v Petrohradě je nabízena svoboda a peníze, pokud se zúčastní války.
Podle nezávislého investigativního ruskojazyčného serveru iStories příbuzní vězňů, kteří si ve městě odpykávají trest, uvedli, že nechvalně proslulá ruská žoldnéřská Wagnerova skupina nabízí 200 tisíc rublů (přes 79 tisíc korun) a amnestii za šest měsíců „dobrovolné“ služby v oblasti Donbasu, tedy pokud se vězni vrátí živí.
Odsouzeným, kteří si odpykávají trest ve věznicích v Petrohradě, bylo údajně také nabídnuto odškodné pět milionů rublů (necelé dva miliony korun) pro jejich rodiny v případě smrti. Příbuzný jednoho z odsouzených sdělil, že vězni byli požádáni, aby „bránili vlast“.