1 Vzácný artefakt

Egypt přesunul poslední válečný vozík Tutanchamona do nového muzea

NOVÉ

Témata:

Egyptské úřady nechaly v sobotu převézt šestý a poslední válečný vozík faraona Tutanchamona do budovaného muzea u pyramid v Gíze. Vzácný artefakt byl po 30 let ve vojenském muzeu v Káhiře, v sobotu ho eskortovala vojenská policie. Vozík bude mezi několika tisíci artefakty Velkého egyptského muzea, které shromáždí památky z různých panovnických dynastií Egypta.

V případě Tutanchamona budou předměty vážící se k něm vystaveny na ploše 7000 metrů čtverečních a bude mezi nimi šest jeho vozů. V muzeu bude podle egyptských zdrojů téměř 5400 předmětů z Tutanchamonovy hrobky a 4800 z nich už bylo do muzea převezeno, uvedla agentura AP.

Ministerstvo pro památky postupně přesouvá artefakty budoucí expozice do muzea, kde se nejprve podrobí restauraci. Převoz věcí spojených s panovníkem Tutanchamonem je považován za zvlášť citlivou záležitost. V roce 2014 se ulomila část jeho zlaté obličejové masky a pak byla narychlo přilepena nevhodným lepidlem, což vyvolalo značnou kritiku v odborných kruzích.

Přesunu vozíku předcházela mezinárodní konference věnovaná Tutanchamonovi, jíž se zúčastnili přední egyptologové a archeologové z celého světa. První dokončená část nového muzea má být otevřena koncem letošního roku, slavnostní otevření celé instituce je ohlášeno na rok 2022. Muzeum má být jedno z největších na světě a v jeho sbírkách bude přes 43 tisíc vzácných historických předmětů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:Nejstarší figurální tetování mají pět tisíc let staré mumie z Egypta


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.