1 Vzácný artefakt

Egypt přesunul poslední válečný vozík Tutanchamona do nového muzea

NOVÉ

Témata:

Egyptské úřady nechaly v sobotu převézt šestý a poslední válečný vozík faraona Tutanchamona do budovaného muzea u pyramid v Gíze. Vzácný artefakt byl po 30 let ve vojenském muzeu v Káhiře, v sobotu ho eskortovala vojenská policie. Vozík bude mezi několika tisíci artefakty Velkého egyptského muzea, které shromáždí památky z různých panovnických dynastií Egypta.

V případě Tutanchamona budou předměty vážící se k něm vystaveny na ploše 7000 metrů čtverečních a bude mezi nimi šest jeho vozů. V muzeu bude podle egyptských zdrojů téměř 5400 předmětů z Tutanchamonovy hrobky a 4800 z nich už bylo do muzea převezeno, uvedla agentura AP.

Ministerstvo pro památky postupně přesouvá artefakty budoucí expozice do muzea, kde se nejprve podrobí restauraci. Převoz věcí spojených s panovníkem Tutanchamonem je považován za zvlášť citlivou záležitost. V roce 2014 se ulomila část jeho zlaté obličejové masky a pak byla narychlo přilepena nevhodným lepidlem, což vyvolalo značnou kritiku v odborných kruzích.

Přesunu vozíku předcházela mezinárodní konference věnovaná Tutanchamonovi, jíž se zúčastnili přední egyptologové a archeologové z celého světa. První dokončená část nového muzea má být otevřena koncem letošního roku, slavnostní otevření celé instituce je ohlášeno na rok 2022. Muzeum má být jedno z největších na světě a v jeho sbírkách bude přes 43 tisíc vzácných historických předmětů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:Nejstarší figurální tetování mají pět tisíc let staré mumie z Egypta


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.