1 Hon na čarodějnice?

Na Trumpa sílí tlak kvůli ruským vazbám a ilegálním platbám k zakrytí nevěry

NOVÉ

Témata: , , ,

Americký prezident Donald Trump se v důsledku vyšetřování kolem ruského zasahování do prezidentských voleb a kolem plateb ženám za mlčení o jeho mimomanželských poměrech dostává pod sílící tlak. Státní zástupci ho podle agentury AP v souvislosti s uvedenými úplatky dokonce vůbec poprvé spojili s federálním trestným činem.

Jedná se o kauzy spojené s vyšetřováním aktivit bývalého Trumpova osobního právníka Michaela Cohena. Největší pozornost zde vzbuzují kontakty s ruskými činiteli, jež souvisí s podezřením z ruského zasahování do prezidentských voleb v roce 2016. Ve druhém případě jde o platby za mlčení o Trumpově nevěře, jež by znamenaly porušení předpisů o financování předvolební kampaně.

Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který se zabývá vazbami Trumpovy prezidentské kampaně na Rusko, podle pátečních soudních dokumentů přišel s novými informacemi. Patří mezi ně přiznání Trumpova bývalého právníka Michaela Cohena týkající se kontaktu v roce 2015 s ruským představitelem, který například navrhl setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ke schůzce ale nakonec nedošlo.

Kromě toho Mueller v pátek zveřejnil podrobnosti o údajném lhaní, kterého se při výsleších dopustil někdejší šéf Trumpova volebního štábu Paul Manafort. Podle Muellera „opakovaně zjevně lhal“, mimo jiné o svých kontaktech s politickým poradcem, který je údajně spojen s ruskými tajnými službami.

Z dalších soudních dokumentů vyplývá přesvědčení státních zástupců, že Trump nařídil Cohenovi, aby tajně penězi přiměl k mlčení o jeho nevěře pornohvězdu Stormy Daniels a bývalou modelku časopisu Playboy Karen McDougalovou.

To prezidenta podle prokurátorů vůbec poprvé spojuje s federálním trestným činem, protože veškeré platby, „jejichž účelem je ovlivňování“ v rámci voleb, musejí být uvedeny v přiznání finančních výdajů na kampaň. Ze soudních spisů je přitom zřejmé, že uvedené platby k „umlčení“ žen, které v přiznání uvedeny nebyly, přitom byly provedeny k politickému prospěchu Trumpa.

Prezident vyšetřování označuje za hon na čarodějnice – popírá vazbu na Rusy, stejně jako to, že by něco věděl o uplácení žen Cohenem. Mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová v reakci prohlásila, že Muellerovo oznámení neobsahuje nic nového ani nic, co by Trumpa poškozovalo. Cohen opakovaně lhal a není žádný hrdina, dodala.

„Prezident je tímto zcela očištěn. Díky!“ napsal k tomu sám Trump na twitteru. Následně také obvinil vyšetřovatele ze střetu zájmů, avšak bez vysvětlení, v čem střet zájmů spatřuje.

Jiného názoru je tábor opozičních demokratů. Páteční soudní dokumenty „popisují vážné a zločinecké pochybení, včetně těžkého porušení zákona o financování kampaní na pokyn prezidenta Trumpa“, uvedla například v prohlášení senátorka za Demokratickou stranu Diana Feinsteinová.


Čtěte dále: Neklidná hranice. V Tijuaně se ztratilo na 3000 migrantů, kteří chtějí do USA

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.