Necenzurovaná sociální síť Parler je offline, o možnost na ni psát přišlo 10 milionů lidí
INTERNETOVÁ SVOBODA
Sociální síť Parler, která odmítá cenzuru a je oblíbená mezi příznivci dosluhujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, je od dnešního rána nedostupná. Po tom, co Google a Apple znemožnil do mobilních telefonů stahovat aplikaci této sítě, jí zakázala provoz na svých serverech také společnost Amazon, která tím definitivně sebrala hlas asi 10 milionům uživatelům této sociální sítě. Podle výkonného ředitele sítě Parler jde o „koordinovaný útok technologických společností“, který má vyřadit konkurenci Twitteru, Facebooku a dalších gigantů, uvedl Matze na síti.
Parler je mimo provoz od dnešních 9.00 středoevropského času. Amazon o víkendu v dopisu šéfům platformy oznámil, že ke kroku přistoupí kvůli tomu, že se na síti šíří „násilný obsah“. Už předtím přitom kvůli tlaku na to, aby Parler začal moderovat obsah uživatelů, proti síti zakročil Google, který ho vyřadil ze služby Google Play, kterou využívají uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android, obdobně pak postupovala i společnost Apple ve své App Store.
Síť Parler začala raketově získávat na popularitě poté, co se společnost Twitter rozhodla trvale zablokovat účet Donalda Trumpa kvůli tomu, že prezident údajně prostřednictvím svého účtu „podněcuje k násilnostem“. Síť, které jsou dlouhodobě vyčítána velmi volná pravidla pro sdílení příspěvku, se stala v posledních dnech úplně nejstahovanější aplikací v USA.
„Útok na svobodu projevu,“ říká zakladatel sítě
John Matze, spoluzakladatel a výkonný ředitel Parler, obvinil technologické giganty z koordinovaného útoku, který má „vyřadit konkurenci“. Nejprve uvedl, že výpadek sítě by mohl trvat až týden, nakonec by se ale mohl i protáhnout, síť má totiž problémy s hledáním alternativního poskytovatele webového hostingu. Matze také prohlásil, že zablokování aplikace vnímá jako „útok na svobodu projevu“. Matze podle deníku The New York Times také poznamenal, že jde o „nespravedlivý dvojitý standard“, neboť i další sociální sítě mají „srovnatelné problémy“, navíc podle něj ještě ve větší míře. Kroky technologických společností kritizovali i další vedoucí pracovníci sítě Parler, kteří je označují za „politicky motivované“.
„Uděláme vše pro to, abychom rychle našli nového poskytovatele,“ dodal šéf sítě Matze s tím, že technologičtí obři podle něj vedou „válku proti svobodě projevu“. „Oni nezvítězí! Jsme poslední nadějí na světě pro svobodu vyjadřování a svobodu informací,“ cituje Matze The New York Times.
Za nárůstem uživatelů stála především snaha nejen konzervativních politiků, ale také novinářů přesměrovat své sledující na Parler. V posledních dnech k bojkotu Twitteru vyzval například právník a rozhlasový moderátor Mark Levin a odkázal svých 2,7 milionů sledujících právě na sociální síť Parler. „Na protest proti fašismu Twitteru jsem pozastavil svůj účet. Žádám všechny své sledující, aby se ke mně připojili na sociální síti Parler nebo Rumble,“ uvedl v jednom z posledních twitterových příspěvků. Svůj účet tam mají také moderátoři Fox News Sean Hannity a Tucker Carlson nebo kongresman a blízký Trumpův spojenec David Nunes či guvernérka Jižní Dakoty Kristi Noemová. Působí tam rovněž oba Trumpovi synové Eric a Donald mladší.
Podle agentury Reuters byla síť žhavým kandidátem na nové oficiální digitální útočiště Donalda Trumpa, kterého postupně odstřihl jak Twitter, tak Facebook. Hovoří se také o tom, že by si Trump mohl po odchodu z úřadu založit vlastní platformu nebo mediální společnost.