1 CÍRKEV

Papež slíbil „veškeré úsilí“ v boji se zneužíváním dětí. Podle kritiků vlažné sliby

, NOVÉ

Témata: , , ,

Papež František na závěr vatikánského summitu o ochraně nezletilých označil duchovní zneužívající děti za nástroje satana. Katolická církev bude podle něj tomuto jevu „s nejvyšší vážností“ čelit a děti ochrání, dodal papež podle agentury Reuters. Slíbil také, že církev nebude sexuální skandály zamlčovat, zastane se obětí a vyvine veškeré úsilí, aby byli pachatelé postaveni před soud.

Zahraniční agentury si všímají, že závazné závěry nebo závěrečný dokument z fóra nevzešly. Obhájci obětí podle agentur uvedli, že je výsledky čtyřdenní schůzky zklamaly. Papež podle nich jen zopakoval staré sliby, aniž nabídl nějaká konkrétní opatření.

V závěru summitu papežův mluvčí Federico Lombardi nicméně oznámil, že Vatikán v brzké době vydá opatření určené na ochranu dětí a prevenci sexuálního zneužívání dětí a mladistvých. Pravidla se budou vztahovat k římské kurii a platit budou v městském státě Vatikán. Dosud podle agentury AP ve Vatikánu, sídlu katolické církve, taková opatření neplatila.

Každý jednotlivý případ sexuálního zneužívání je podle Františka „zvěrstvo“. Pravidla národních biskupských konferencí proti zneužívání budou přezkoumána a posílena, dodal papež v půlhodinovém projevu na konci závěrečné mše v Apoštolském paláci.

Papež rovněž poznamenal, že většina případů sexuálního zneužívání se podle OSN a dalších organizací stane v rodinách, a hovořil o dalších společenských problémech, jako je sexuální turistika nebo internetová pornografie. Připustil ale, že sexuální zneužívání je o to závažnější, pokud se stane v katolické církvi. „Čelíme univerzálnímu problému, jenž je tragicky všudypřítomný a dotýká se každého,“ řekl papež. Ačkoli je sexuální zneužívání globální problém, „tento ďábel není o nic méně monstrózní, jestliže se objeví v církvi,“ dodal papež.

Podle představitelky americké organizace bishopaccountability.org, která sleduje případy sexuálního zneužívání kněžími, je papežovo prohlášení o univerzálnosti tohoto jevu „obzvlášť znepokojivé“. „Ačkoli katolíci ve světě volají po konkrétních změnách, papež místo nich nabídl vlažné sliby, které jsme navíc už slyšeli,“ řekla Anne Barrettová-Doyleová, kterou citovala agentura Reuters.

Závěrečný Františkův projev byl podle německého církevního právníka Thomase Schüllera „fiaskem“. „Byla to promarněná šance (...) Je to konec jeho pontifikátu v tom smyslu, že František nevstoupí do historie jako reformní papež, nýbrž jako obhájce statu quo,“ řekl ředitel ústavu kanonického práva na univerzitě v Münsteru agentuře DPA. Matthias Katsch z německého sdružení na ochranu obětí na twitteru označil papežovu řeč za „bezostyšný pokus postavit se do čela určitého hnutí, aniž se pojmenuje vina a nastanou skutečné změny“.

Bezprecedentní summit se konal na pozadí skandálů se sexuálním zneužíváním mladistvých kněžími. Zúčastnilo se jej asi 190 nejvyšších církevních představitelů z různých zemí, včetně předsedy České biskupské konference (ČBK) kardinála Dominika Duky. Ten již dříve uvedl, že na schůzce se probíraly i případy nepravdivých obvinění. „Falešná svědectví mohou obviněnému knězi připravit ‚očistec na zemi‘,“ řekl Duka v rozhovoru, který v sobotu zveřejnil server České biskupské konference.

Duka připomněl, že některé biskupské konference už za dvou předchozích papežů schválily směrnice s pokyny, jak zneužívání předcházet a jak postupovat při podezření na takový čin. ČBK takovou směrnici schválila v roce 2015.


Čtěte dále: Muž chce pomáhat obětem zneužívání. Přišel o funkci v církvi

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.