To můžete mít diktaturu a ne parlament, pustil se Pospíšil do Havlíčka. Ten kritizoval obstrukce

Projednávání daňového balíčku

To můžete mít diktaturu a ne parlament, pustil se Pospíšil do Havlíčka. Ten kritizoval obstrukceNOVÉ 2
Domov
Sdílet:

Opoziční politici se v neděli neshodli s ministrem průmyslu a obchodu a vicepremiérem vlády Karlem Havlíčkem (za ANO) ohledně zavedení daňového balíčku, který navýší spotřební daň u tabáku a tvrdého alkoholu. Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila tím vláda tahá další peníze z kapes občanů. Havlíček naopak argumentoval tím, že vláda snížila daň z přidané hodnoty (DPH) například na alkohol. Politici se také přeli o sporném prohlasování balíčku ve sněmovně, to bylo podle opozice nezákonné. Zaznělo to v nedělní Partii TV Prima.

O daňovém balíčku se poslanci přeli v dolní komoře parlamentu několik týdnů. Opoziční poslanci jeho projednávání prodlužovali dlouhým řečněním a předkládáním pozměňovacích návrhů. Vládní strany, které potřebují navýšení daní schválit do konce roku, protože s penězi počítají v příjmové složce státního rozpočtu, se nakonec rozhodli odhlasovat balíček bez dokončení poslanecké rozpravy a zařadili hlasování jako pevný bod.

Foto:

30 let svobody

To opoziční strany kritizují. Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil tvrdí, že vláda přišla s projednáváním daňového balíčku do parlamentu pozdě. „Odmítli jste o zákonu, který vytáhne 10 miliard z kapes občanů, solidně debatovat. Jste dotčeni, že to parlament projednává, vnímáte to jako obstrukci. To je chyba vaše, pane ministře. Vy jste to přinesli pozdě do parlamentu. Museli jste počítat s tím, že chcete sebrat občanům 10 miliard, opozice tomu bude bránit a využije, opakuji, všechny zákonné prostředky a chtít to prodiskutovat. Vy jste měli teorii protlačíme to násilím a nezajímaly vás názory opozice,“ kritizoval místopředsedu vlády Pospíšil.

Podle Pospíšila vláda dvakrát porušila zákon, konkrétně jednací řád. Opoziční strany nyní chtějí, aby toto hlasování prověřil Ústavní soud. „Dvakrát jste porušili zákon, jednací řád. Je tedy na místě, aby to posoudil Ústavní soud, uvidíme s jakými dopady. Zdůrazňuji, že už je tady judikatura Ústavního soudu v podobném případě, kdy Andrej Babiš porušil jednací řád u EET. Ústavní soud konstatoval, že byl porušen zákon, a uvidíme, jak se k tomu postaví tentokrát,“ řekl někdejší ministr spravedlnosti.

Karel Havlíček předsedovi opoziční TOP 09 oponoval a nesouhlasí s tím, že vláda nechce debatovat s opozicí. „Mně vůbec nevadí konstruktivní diskuze. Ale já vůbec nepovažuji tříhodinové čtení nějaké normy za řečnickým pultíkem jako konstruktivní diskuzi,“ argumentuje ministr Babišovy vlády.

Jako kompenzaci za toto zvýšení daní ministr Havlíček zmínil snížení sazby DPH na vodné a stočné, pro restaurace a také nižší desetiprocentní sazbu na některá řemesla a služby. Uvedl také, že garantuje, že kvůli zdanění rezerv pojišťoven nedojde ke zvýšení pojistného.

Havlíček: Jeden den v Poslanecké sněmovně stojí 5 milionů korun, postavili bychom za to školku

Ministr průmyslu a obchodu tvrdí, že obstrukce opozice byly nákladné. Jiřímu Pospíšilovi vyčetl, že by za jeden den ve sněmovně mohla být postavena školka. „Pane Pospíšile, jeden den v Poslanecké sněmovně stojí pět milionů korun. Školku byste za to postavili, za ty obstrukce,“ řekl Karel Havlíček.

Takový výrok se nelíbil Jiřímu Pospíšilovi, podle kterého by vláda mohla mít místo parlamentu diktaturu. „To můžete mít diktaturu, nemusíte mít parlament. To jsou řeči Andreje Babiše, který by parlament zrušil. Ale my tu máme parlamentní demokracii, která je drahá. Ale je to jediný systém, kdy máte svobodu a demokracii. A ty vaše řeči, že je to drahé, parlament pomalinku nepotřebujeme, Andrej Babiš nebude chodit do parlamentu, pohrdá parlamentem, to je nepřijatelné a je to cesta do pekel, proti parlamentní demokracii,“ pustil se emotivně do Karla Havlíčka předseda TOP 09.

Místopředseda ODS Martin Kupka argumentoval tím, že poslanci občanské demokracie předkládali konstruktivní návrhy. „Vysvětlovali jsme je, argumentovali jsme, přinášeli protiargumenty proti tomu, co přináší vláda. Když si poslechnete ty záznamy z Poslanecké sněmovny, tak poslanci ODS přinášeli konkrétní, opravdu racionální argumentaci proti tomu, co přináší vláda. To je přece parlamentní diskuze v jakékoliv jiné demokracii. To pokládám za důležité a jestli řeknete, že ne, tak si prosím přečtěte ta vystoupení našich poslanců,“ přidal se k Pospíšilovi poslanec Kupka.

Ministr Havlíček následně uznal, že ODS přinášela věcné návrhy. „Já tedy výjimečně musím dát panu Kupkovi za pravdu, protože zrovna vaši poslanci, to musím korektně uznat, se snažili být alespoň přibližně konstruktivní. Z mého úhlu pohledu to bylo docela dlouhé, mohli být kratší, protože si myslím, že po dvou hodinách mluvení k jednomu tématu vás už neposlouchají ani vlastní poslanci, ale respektuji to, je to demokracie,“ řekl Havlíček.

Vládní daňový balíček především zvyšuje spotřební daně u lihu a tabákových výrobků. Vláda argumentuje tím, že vyšší ceny alkoholu a cigaret povedou k omezení spotřeby a doporučují to i mezinárodní organizace. Podle opozice jde jen o vyšší přísun peněz do rozpočtu.

Čtěte také: Stát za slevy na jízdné platí denně 15 milionů. Za to by postavil desítky kilometrů dálnic

Babišovi se ve sněmovně nelíbí. Na písemných interpelacích premiér chyběl z 90 %

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články