Diplomka Malé prošla kontrolou, tvrdí škola. České práce ale systém neřeší

Podezření z plagiátorství

Diplomka Malé prošla kontrolou, tvrdí škola. České práce ale systém neřešíAKTUALIZOVÁNO 2
Domov

edi

Diplomová práce nynější české ministryně spravedlnosti Taťány Malé obstála ve standardním systému kontroly slovenského registru závěrečných prací studentů (CRZP). V prohlášení to uvedla bratislavská soukromá Paneurópska vysoká škola (PEVŠ) v reakci na informace, že magisterská práce Malé z roku 2011 nese prvky možného plagiátorství. Tamější systém ale nepracoval s českými pracemi.

„Protokol o kontrole originality u dané práce identifikoval shodu s jinými pracemi v souboru CRZP v rozsahu 0,00 procenta, tedy žádnou shodu,“ informovala vysoká škola, na jejíž Fakultě práva Malá studovala. Podle dostupných informací ale slovenský systém ověřování tehdy nepracoval s databází českých prací.

V případě zjištění shody textu s jinými pracemi v registru PEVŠ podle svého prohlášení ověřuje vzniklou situaci a v případě opodstatněnosti zahajuje vůči danému studentovi disciplinární řízení, které zpravidla končí podmíněným nebo definitivním vyloučením ze studia.

„Případná nedokonalost informačního systému, za který je odpovědný stát, Centrální registr závěrečných prací, nemůže být interpretována jako pochybení školy,“ uvedla vysoká škola, která od roku 2014 patří do české skupiny Prosperita holding. Škola doplnila, že údajná pochybení za případný nečestný postup Malé nejsou odpovědností školy.

Podle PEVŠ nemá nyní škola vůči Malé žádnou disciplinární pravomoc, protože její závěrečná práce byla obhájena a studium řádně ukončeno. Ve zkušební komisi byli i zástupci české akademické obce. Slovenský zákon o vysokých školách zpětné odnětí titulu neumožňuje.

„Možná jsem někde opomněla citaci, ale jsem na práci hrdá“

Magisterská práce Malé o rodinném právu obsahuje podle Českého rozhlasu nepřiznané pasáže z diplomové práce Veroniky Grossové, sepsané o pět let dříve na Masarykově univerzitě v Brně. V jednom případě Malá dokonce převzala původní text i se dvěma překlepy. Kromě diplomové práce Malá podle expertů opsala nebo bez citace parafrázovala i část učebnice České rodinné právo autorek Milany Hrušákové a Zdeňky Králíčkové.

Čtěte také: Malá na ministerstvo spravedlnosti nepatří, vzkazuje Babišovi ODS

Ministryně Malá pochybnosti o originalitě své práce odmítla. Zopakovala to i na tiskové konferenci v pátek večer poté, co ji premiér Andrej Babiš uvedl do funkce. „Opravdu jsem práci psala sama, i když nemůžu vyloučit, že jsem někde zapomněla uvést citaci,“ marginalizovala problém. Dodala, že práce prošla kontrolou a že je na ni hrdá. I po zjištění chybějících citací má prý podle Malé shodu s jinými pracemi pouze 5 procent.

„Já myslím, že je to v pořádku,“ řekl k tomu premiér Babiš. Poznamenal, že ministryně je pracovitá, má tah na branku a jeho plnou podporu. „Zkuste jí dát šanci, přestaňte s tou kampaní,“ dodal.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.