2 ISLÁMSKÁ REVOLUCE v Ǐránu

Kdo zapálil lidi v kině? Požár pomohl zažehnout islámskou revoluci

NOVÉ

Témata: , ,

Požár kina v jihoíránském Abadánu, při kterém 19. srpna 1978 zahynuly více než čtyři stovky lidí, se stal jedním ze spouštěčů islámské revoluce, která v zemi o zhruba půl roku později zvítězila. Dodnes se přitom jen spekuluje o tom, kdo za tragickým žhářským činem stál. Režim šáha Mohammada Rezy Pahlavího, známý svou krutostí k opozici, přičítal vinu islamistickým teroristům, zatímco jeho odpůrci obviňovali tajnou policii SAVAK.

Nový islamistický režim v únoru 1979 sice popravil jednoho policistu, nejspíš neprávem obviněného ze zinscenování požáru, a v roce 1980 byl popraven jediný že čtyř přeživších žhářů, skuteční strůjci útoku zůstávají nejistí.

Průběh onoho srpnového večera se dá navíc zrekonstruovat. V kině Rex, ležícím v chudé čtvrti důležitého ropného centra Abadán dávali film otevřeně kritizující režim, na který dorazilo na sedm stovek diváků, včetně žen a dětí.

Pachatelé nejprve zabarikádovali dveře, polili je benzínem a zapálili. Diváci chtěli utéct nouzovými východy, ty ale byly z rozhodnutí úřadů – prý jako opatření proti terorismu – zamčené.

Uniknout se podařilo jen třem stovkám lidí, většina ale utrpěla popáleniny nebo se nadýchala kouře. Přesný počet obětí požáru, který se stal v den 25. výročí puče, jenž vynesl k moci šáha, zůstává dodnes nejasný. Zpráva Amnesty International z roku 1980 hovoří o 438 mrtvých, mezi ně ale počítá i popravené.

Čtěte dále: VIDEO: Bikiny, minisukně a rock’n‘roll. Írán před 40 lety

Bez hidžábu, s jointem a v minisukni. Íránská mládež se bouří proti režimu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Boris Johnson: blonďatý král světa. Kdo je budoucí britský premiér?

Echo týdne: Královna kurtů, švédská péče a expremiérova hypotéka ● Komentář: Nastal čas přistřihnout plebsu křídla ● Recenze: A co když to Německo nezvládne? ● Historie: Největší úspěch bledých tváří

Babiš už měl dávno rezignovat Odborový předák Josef Středula nejen o premiérovi
Smrt legendy o ušlechtilém nacistovi Nová fakta o architektu Albertu Speerovi

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.