Kdo zapálil lidi v kině? Požár pomohl zažehnout islámskou revoluci

Kdo zapálil lidi v kině? Požár pomohl zažehnout islámskou revoluciNOVÉ
Sál kina po požáru (vlevo), budova kina po požáru (vpravo) Foto:

FOTO: koláž Wikimedia commons – unknwon [Public domain], See page for author [Public domain]

Svět

ISLÁMSKÁ REVOLUCE v Ǐránu

Požár kina v jihoíránském Abadánu, při kterém 19. srpna 1978 zahynuly více než čtyři stovky lidí, se stal jedním ze spouštěčů islámské revoluce, která v zemi o zhruba půl roku později zvítězila. Dodnes se přitom jen spekuluje o tom, kdo za tragickým žhářským činem stál. Režim šáha Mohammada Rezy Pahlavího, známý svou krutostí k opozici, přičítal vinu islamistickým teroristům, zatímco jeho odpůrci obviňovali tajnou policii SAVAK.

Nový islamistický režim v únoru 1979 sice popravil jednoho policistu, nejspíš neprávem obviněného ze zinscenování požáru, a v roce 1980 byl popraven jediný že čtyř přeživších žhářů, skuteční strůjci útoku zůstávají nejistí.

Průběh onoho srpnového večera se dá navíc zrekonstruovat. V kině Rex, ležícím v chudé čtvrti důležitého ropného centra Abadán dávali film otevřeně kritizující režim, na který dorazilo na sedm stovek diváků, včetně žen a dětí.

Pachatelé nejprve zabarikádovali dveře, polili je benzínem a zapálili. Diváci chtěli utéct nouzovými východy, ty ale byly z rozhodnutí úřadů – prý jako opatření proti terorismu – zamčené.

Uniknout se podařilo jen třem stovkám lidí, většina ale utrpěla popáleniny nebo se nadýchala kouře. Přesný počet obětí požáru, který se stal v den 25. výročí puče, jenž vynesl k moci šáha, zůstává dodnes nejasný. Zpráva Amnesty International z roku 1980 hovoří o 438 mrtvých, mezi ně ale počítá i popravené.

Čtěte dále: VIDEO: Bikiny, minisukně a rock’n‘roll. Írán před 40 lety

Foto:

FOTO: YouTube repro

Bez hidžábu, s jointem a v minisukni. Íránská mládež se bouří proti režimu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články