Vzkaz Tálibánu z USA: Má zřídit inkluzivní vládu se ženami
VZESTUP TÁLIBÁNU
Spojené státy se setkávají kvůli Afghánistánu s posměchem. Rada bezpečnosti OSN v tiskovém prohlášení uvedla, že očekává od Tálibánu ustanovení nové vlády, která bude jednotná, inkluzivní a reprezentativní, včetně plného, rovnocenného a smysluplného zapojení žen. S vyjádřením souhlasí i vláda Spojených států. Málokdo ale věří, že Tálibán, řídící se právem šaría, může žádost OSN vyslyšet.
S prohlášením Rady bezpečnosti se ztotožnilo ministerstvo zahraničí USA. Mluvčí ministerstva Ned Price řekl, že vláda Spojených států může uznat novou afghánskou vládu, pokud bude „zachovávat práva, nebude ukrývat teroristy a bude ochraňovat práva žen a dívek“.
Na prohlášení reaguje například bývalá předsedkyně republikánské strany za Nevadu Amy Tarkanianová. „Všechna čest Nedu Priceovi, že to dokázal pronést s vážnou tváří,“ poznamenala na Twitteru k tiskové konferenci ministerstva zahraničí.
The State Department is asking the Taliban to create an inclusive government that includes women.
— Amy Tarkanian (@MrsT106) August 17, 2021
Kudos to Ned Price for being able to say that with a straight face. pic.twitter.com/ESMsS0Rrr5
„Tohle už je víc než satira,“ uvedl známý psycholog a filosof Jordan Peterson.
This is beyond satire… https://t.co/XkYicfT5Gy
— Dr Jordan B Peterson (@jordanbpeterson) August 17, 2021
Poradce pro otázky národní bezpečnosti Jake Sullivan v úterý prohlásil, že americký prezident Joe Biden zatím o situaci v Afghánistánu nepromluvil s žádným ze světových vůdců. „Rychlost, s jakou města padla, byla výrazně vyšší, než kdokoli předpokládal,“ uvedl.
Podobně kuriózní je, že v době afghánské krize je tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová na dovolené. Mimo kancelář má být od 15. do 22. srpna, uvádí Fox News.
Biden vystoupil na veřejnosti v pondělí s projevem, ve kterém uvedl, že Američané by neměli bojovat a umírat ve válce, ve které ani samy afghánské síly nechtějí bojovat. „Jediné, co jsme jim dát nemohli, je vůle bojovat,“ uvedl šéf Bílého domu. Zopakoval, že za svým rozhodnutím stáhnout americká vojska z Afghánistánu si nadále stojí. Pokud však budou Američané a jejich partneři v Afghánistánu napadeni, odpověď USA bude rychlá a tvrdá, varoval.
Odpovědnost za pád Kábulu
Biden i jeho poradci na veřejnosti na začátku léta prezentovali rychlý kolaps afghánské armády jako nepravděpodobný, tajné služby ale ve svých zprávách před tímto vývojem varovaly a podávaly čím dál pochmurnější obrázek o možnosti návratu Tálibánu k moci, píše deník The New York Times.
„Četnost letních varování vzbuzuje otázky o tom, proč se činitelé Bidenovy vlády a vojenští stratégové v Afghánistánu zdáli být nepřipraveni reagovat na finální nápor Tálibánu na Kábul, včetně neschopnosti zajistit bezpečnost na hlavním letišti a rychlého posílání tisíců vojáků zpět do země ve snaze ochránit definitivní stažení Spojených států,“ uvádí list The New York Times. Není podle něj jasné, zda jiná hlášení ze stejné doby neprezentovala optimističtější hodnocení o schopnosti afghánských sil odolávat Tálibánu.
Podle deníku Wall Street Journal Biden rizika odchodu ze země znal, ale zkrátka chtěl konec americké bojové mise v Afghánistánu a rozhodl se jednotky stáhnout i navzdory doporučením nejvyšších armádních generálů a mnohých diplomatů. Zástupci armády a zpravodajských služeb údajně Bidena před jeho definitivním rozhodnutím varovali, že bezpečnostní situace v Afghánistánu se zhoršuje, a vyjádřili obavy ohledně schopností afghánské armády.
„Po pádu Afghánistánu začíná připisování viny,“ shrnul vývoj v úterním titulku deník The Washington Post. Ten například v článku cituje anonymního vysoce postaveného člena zpravodajské komunity, podle kterého tajné služby dlouhodobě varovaly před vzestupem Tálibánu. S podobnými informacemi přišla v pondělí televize ABC News.