1 Neplatné volby?

Radní Strakonic podají ústavní stížnost, nové komunální volby nechtějí

Nové

Témata: , ,

Radní Strakonic podají ústavní stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Českých Budějovicích, že obecní volby ve městě jsou neplatné. Ústavní stížnost podá město do Vánoc, na ústavní soud se popřípadě se stížností obrátí i rada. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Markéta Bučoková. Volby ve městě vyhrálo na podzim hnutí Strakonická Veřejnost, získalo 51,1 procenta hlasů a 16 z 21 zastupitelů.

Radní se na tom, že stížnost podají, dohodli 5. prosince. „Termín zatím není, pořád se ještě rozhodují, jakého právníka zvolit. Je na to ještě čas měsíc a půl, ale rozhodně do Vánoc to bude,“ řekla Bučoková.

Místostarosta Rudolf Oberfalcer z dosud vládnoucího hnutí Strakonická Veřejnost ČTK 4. prosince řekl, že stížnost podají, protože nesouhlasí s usnesením krajského soudu. Kdyby radnice s ústavní stížností neuspěla, budou opakované komunální volby zřejmě 16. března 2019.

Stížnost na volby podal jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice). Upozorňoval, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp bylo zvýhodněno hnutí Strakonická Veřejnost. Podle soudu byla v kampani potlačena svobodná soutěž politických subjektů.

Strakonice budou kvůli neplatným volbám příští rok hospodařit v rozpočtovém provizoriu. Radní nemohli projednat návrh rozpočtu na rok 2019 a předložit ho zastupitelům, zastupitelstvo není ustanoveno. Strakonickým tak zatím nezdraží voda ani neklesnou poplatky za odpad, jak radnice plánovala. Rozpočtové provizorium znamená, že se hospodaří každý měsíc s dvanáctinou předešlého rozpočtu. Strakonice, kde žije 24.000 lidí, mají letos schodkový rozpočet s příjmy 503,6 milionu Kč a výdaji 565,6 milionu.

Čtěte více: Strakonické hnutí má šanci u Ústavního soudu. Volby by se pak nemusely opakovat

Strakonické volby jsou neplatné, vítězné hnutí bylo podle soudu zvýhodněno

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.