Babiš jednal s Trumpem v Bílém domě. Jako dárek mu dal pistoli. „Máme skvělé vztahy,“ řekl Trump

Babiš u Trumpa

Babiš jednal s Trumpem v Bílém domě. Jako dárek mu dal pistoli. „Máme skvělé vztahy,“ řekl TrumpAKTUALIZUJEME 2
Svět

jhr Echo24

Americký prezident Donald Trump pochválil Česko jako inovativní zemi, které se hospodářsky daří a která je schopna dobře bojovat proti kybernetickým hrozbám. Uvedl to ve čtvrtek na úvod jednání s českým premiérem Andrejem Babišem v Oválné pracovně Bílého domu. Babiš připomněl podíl USA na vzniku Československa v roce 1918 a řekl, že chce stejně jako Trump svou zemi pozvednout. Babiš je od roku 2011 prvním českým premiérem, kterého americký prezident přijal ve svém washingtonském sídle. Jednání, k němuž se později připojily delegace, trvalo zhruba osmdesát minut.

Prezidentské páry vstoupily do Bílého domu krátce před druhou hodinou odpoledne místního času (19:48 SEČ), první do budovy vstoupil Trump a Babišem, za nimi manželky. Melania Trumpová přivítala ženu českého premiéra Moniku v zelených plášťových šatech, manželka českého prezidenta přijela do Bílého domu ve světle fialovém. Po stranách vstupu do jižního sloupového portálu Bílého domu stály americká a česká vlajka. Ve Washingtonu bylo chladno, teploměr ukazoval pět stupňů Celsia.

Před vstupem do Oválné pracovny se Trump pozdravil s přítomnými novináři. "Nazdar, chlapci," řekl prezident. "Uvidíme se uvnitř, jestli o to budete stát," zažertoval. Pak oba prezidentské páry vstoupily do Trumpovy pracovny.

"Česká republika je skvělá země, velmi dobře se jí ekonomicky daří. Je to velmi bezpečná země, má silnou armádu, silné lidi," řekl Trump. Vyzdvihl dobré vztahy mezi USA a Českem a spolupráci v obchodě nebo v otázkách kybernetické bezpečnosti.

Foto:

Premiér Babiš a prezidentrm Trumpem a manželkami v Bílém domě, Foto: Twitter J. Ovčáčka

Babiš, kterého do Bílého domu doprovodila manželka Monika, poděkoval Trumpovi a jeho ženě Melanii za přijetí. Vyzdvihl dlouhou historii vzájemných vztahů. "Naše země jsou spojenci od doby, kdy Spojené státy pomohly před sto lety ustavit Československo," řekl Babiš. Uvedl, že se s prezidentem USA schází v den narozenin prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, "který byl šťastně ženat s Američankou".

Babišovi se podle Michala Žantovského, bývalého velvyslance v USA, dostalo mimořádného přijetí. Trumpem nachystaná ceremonie má podobu přijetí hlavy státu, řekl Žantovský v živém vysílání České televize. S tím souhlasila i Eliška Hašková Coolidge, bývalá poradkyně prezidentů USA.

Český premiér vyzdvihl spolupráci se Spojenými státy v boji proti mezinárodnímu terorismu a ocenil i posilování obchodních vztahů. Češi jsou podle něj kreativní lidé s neomezeným potenciálem. "Rozumím plánu, jak obnovit velikost Ameriky," připomněl pak český premiér hlavní Trumpovo politické heslo. "Já chci totéž učinit s Českou republikou," dodal.

V Oválné pracovně se od počátku minulého století odehrávají všechna důležitá jednání amerických prezidentů. Trump a Babiš společně zasedli i s manželkami do křesel. Oba politici zhruba pět minut promlouvali k přítomným novinářům, na jejich dotazy, které se týkaly především americké domácí politiky, ale nereagovali.

Po Trumpově a Babišově diskusi se v Oválné pracovně konalo v sousední vládní zasedací místnosti jednání české a americké delegace za účasti obou státníků. Rozhovory se měly věnovat především obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií, zabývat se delegace měly ale také mezinárodní situací a otázkami obrany a bezpečnosti, případně energetice.

O složení americké delegace nebyla podána oficiální informace. Babiše ve Washingtonu doprovází místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček, náměstek ministra zahraničí Martin Povejšil a náměstek ministera obrany Jakub Landovský.

Společnou tiskovou konferenci Trump s Babišem neuspořádali. Premiér Babiš po setkání informoval přítomné české novináře.

Babiš prezidentovi Trumpovi přivezl jako dar vzácnou jubilejní pistoli CZ 75 z dílen České zbrojovky v Uherském Brodě. 

Co mají oba aktéři společného?

Donald Trump a Andrej Babiš mají mnoho společného, upozornila agentura AP. Shodné charakteristiky obou lídrů zdůraznila i televize CNN, podle níž jsou oba muži miliardáři „vyvolávající polemiky“.

Babiš je podle AP stejně jako Trump bohatý podnikatel, který nastoupil do úřadu po kampani vedené v nacionalistickém duchu.

Zatímco Trump čelí vyšetřování vedenému zvláštním vyšetřovatelem Robertem Müllerem ohledně vlivu Ruska, Babiš je vystaven obviněním ze zneužití dotací Evropské unie na farmu, kterou převedl na příbuzné, včetně svého syna, podotkla americká agentura.

Trump chce posílit ostrahu americké hranice s Mexikem. Babiš se hlasitě staví proti přijímání migrantů a uprchlíků ve své zemi, vypočítala AP a dodala, že témata jednání obou vůdců se pravděpodobně budou pohybovat od obchodu a Sýrie až po NATO a kybernetickou bezpečnost.

Moderátorka CNN se rovněž pozastavila nad podobnostmi obou politiků a usoudila, že Babiš se zařadí po bok středoevropských politiků, které má Trump v oblibě: premiéra Maďarska Viktora Orbána a polského politického vůdce Jaroslawa Kaczyńského.

Čtěte také: FOTOGALERIE: Babiš v USA navštívil CIA, jedná o byznysu a chystá se na Trumpa

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.