Stávka zdravotníků? Chceme dohodu, ale možné je vše, vzkazuje Středula Babišovi
Navyšování platů
Odboráři ve zdravotnictví vyhlásili stávkovou pohotovost. Vládě chtějí dát najevo, že má začít jednat o navyšování platů. Předseda vlády Andrej Babiš spolu se svým ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem krok odmítají. Babiš dokonce odborářům vzkázal, ať přestanou kabinetu vyhrožovat. Podle předsedy Českomoravské kofederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly je řešením pouze jednání, ke kterému Andrej Babiš musí zasednout. V krajním případě by zdravotníci jinak šli do stávky.
Krok zdravotnických odborů je reakcí na neúspěšné vyjednávání o zvyšování platů a mezd a nedodržení slibů. „V praxi se dál prohlubuje personální krize, která už ohrožuje rozsah a kvalitu poskytované péče,“ uvedl svaz v tiskové zprávě. Odborům vadí také časté přesčasy. Z toho důvodu chtějí do nemocnic poslat inspektory práce, aby zkontrolovali dodržování počtu přesčasů a limitů pro zvedání těžkých břemen.
Odbory také připomínají, že slib o destiprocentním zvýšení platů proběhl už v roce 2016, když vládla bývalá koalice ANO, ČSSD a lidovců. V květnu, po jednání odborů s Andrejem Babišem pak mělo dojít k potvrzení. „Dohodli jsme se na tom, že příští rok bude naplněn vládní slib, který byl dán v roce 2016. To znamená, že se zaměstnancům ve zdravotnictví zvýší jejich platy a mzdy o deset procent,“ řekla tehdy předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.
S Žitníkovou souhlasí i předseda ČMKOS Josef Středula. „Já jsem byl na setkání zdravotníků s panem ministerským předsedou v době, když byla vláda v demisi. Musím říct, že na setkání zúčastnění uváděli příběhy, ze kterých mrazilo v zádech. Nikdo z nich ale nemá zájem, aby se zdravotnictví kolabovalo, ale aby se stabilizovalo,“ řekl pro Echo24 Josef Středula.
Předseda vlády Andrej Babiš poté na dalších setkáních plošné navýšení platů ve zdravotnictví úplně odmítl. Později svá slova korigoval, že přidání podpořil, ale neslíbil.
Babiš odmítá jednání
Podle Josefa Středuly je jednání jediným krokem, který může předseda vlády udělat. „Stát v tomto případě reprezentovaný panem premiérem je zaměstnavatel. Z tohoto titulu by jednat měl a je mu to dáno i právně. Myslím si, že nejrozumnější krok, který může předseda vlády udělat, je svolat jednání a dohodnou se. Navíc dle mého se můžeme dohodnout poměrně rychle,“ řekl pro Echo24 Josef Středula.
Andrej Babiš však jednat nehodlá. „Ředitelé nemocnic nám řekli, že nechtějí plošně navyšovat platy, pro zdravotní sestřičky jsme ale dojednali tolik peněz, že můžou dostat o deset až patnáct procent navýšený plat,” řekl Andrej Babiš. „A podařilo se nám pro zdravotní personál vytvořit takové podmínky, že by i odboráři měli být spokojeni, a ne pořád vyhrožovat a dělat si tiskové konference,“ řekl dále k odborářům Babiš.
Na druhé straně nevylučuje Středula ani stávku. „Pokud by situace takto trvala dále, tak je možné vše. Rozhodnutí je na příslušných odborových svazech. Náš cíl je ale jednat a dohodnout se. To, že lidem ve zdravotnictví došla trpělivost, má mnoho důvodů. To souvisí s jednáními, která proběhla a na které paní Žitníková dlouhodobě poukazuje,“ řekl Josef Středula.
Stávkovou pohotovost odmítají i někteří lékaři. Koalice soukromých lékařů, která jich zastupuje kolem 41 000, žádá zachování stejného navýšení pro všechny oblasti péče. „Skutečné řešení problému může přinést pouze systémová změna v podobě optimalizace sítě zdravotnických zařízení, restrukturalizace lůžkového fondu a racionalizace procesů poskytování zdravotní péče,“ uvedli zástupci soukromých lékařů.
Kabinet premiéra Andreje Babiš počítá se zvýšením sumy na platy ve veřejné sféře o šest procent a tarifů o dvě procenta. Zdravotníci by měli podle plánů kabinetu dostat nejspíš o čtyři či pět procent víc. Ve zdravotnictví pracuje asi 260 000 lidí, v sociálních službách kolem 100 000. Nejvíce, asi 80 000, je zdravotních sester, jejichž hrubý plat byl loni ve státní sféře průměrně 36 000 korun, v nestátní 24 200 korun.