1 stamilionová pokuta

Ministerstvo používalo software bez licence. Firma požaduje 400 miliónů

, NOVÉ

Témata:

Velký problém řeší ministryně práce a sociálních věcí v demisi Jaroslava Němcová (ANO). Softwarová společnost Oracle požaduje po ministerstvu 400 miliónů korun za to, že jeho úředníci používali počítačové programy firmy Oracle bez potřebné licence. Informaci přinesl server Seznam Zprávy.

Původní pokuta přitom byla dokonce 800 miliónů. Politický náměstek ministryně práce Jaroslavy Němcové (ANO) Oleg Blaško, který má v novém vedení ministerstva na starosti IT, serveru Seznam Zprávy sdělil, že částka byla nakonec snížena o 50 %, právě na požadovaných 400 miliónů.

Jde o částku, kterou vyčíslila firma Oracle, za tři roky neoprávněného užívání programů.

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) vinu svádí na firmu OKSystem, která pro ministerstvo pracovala. „Řekli jsme, že si to mají vyřídit se společností OKSystem. Protože v tom přímo ministerstvo nic neudělalo,“ řekla serveru Marksová.

To ale společnost OKSystem popírá. „Nařčení paní bývalé ministryně je naprostý nesmysl,“ řekl člen představenstva společnosti Vítězslav Ciml. Podle něj je situace na ministerstvu špatná dlouhodobě.

Nové vedení ministerstva se nyní bude snažit pokutu snížit na minimum. „Máme externí konzultační firmy, které nám pomůžou následky minimalizovat,“ řekl náměstek Blaško.

Společnost Oracle má podle informací na svém webu 430 000 zákazníků ve 175 zemích, kterým nabízí špičkové funkce softwaru jako služby, platformy jako služby, infrastruktury jako služby a dat jako služby.

Čtěte také: Soutěž o mýto v ohrožení? Kapsch podal námitky, ministerstvo hrozí soudy

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.