Halík se setkal s papežem Františkem. Brání jej kvůli církevním reformám

Setkání Halíka s papežem

Halík se setkal s papežem Františkem. Brání jej kvůli církevním reformámNOVÉ
Tomáš Halík Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Svět

Echo24

Otevřený dopis, který podporuje reformní úsilí hlavy katolické církve, ve středu papežovi Františkovi ve Vatikánu předali český katolický kněz a teolog Tomáš Halík a jeho rakouský kolega Paul Zulehner. Informovala o tom Ilona Trnková, ředitelka České křesťanské akademie, v jejímž prezidiu Halík zasedá. Dopis Pro Pope Francis, jehož cílem je vyjádřit Františkovi vděčnost za styl papežské služby, podepsalo již téměř 75 000 lidí.

„Tímto otevřeným dopisem Vám vyjadřujeme vděčnost za Váš odvážný a teologicky zodpovědný styl papežské služby,“ stojí v otevřeném listu, podle kterého bylo papežovo reformní úsilí ostře napadeno „jednou skupinou v církvi“. „Prosíme Vás, abyste se nenechal odvrátit od této nastoupené cesty a ujišťujeme Vás svou plnou podporou a stálou modlitbou,“ stojí rovněž v textu.

Mezi signatáři otevřeného dopisu je řada univerzitních profesorů a dalších osobností veřejného života z celého světa. Podle seznamu na internetu list podepsali kromě Halíka například i bývalý český ministr kultury Daniel Hermann, pomocný pražský biskup Václav Malý, filosof Jan Sokol či bývalý rektor Masarykovy univerzity a exposlanec Jiří Zlatuška.

„Má-li církev po všech skandálech znovu získat věrohodnost, musí brzy předložit jasnou vizi svého působení ve světě. Osobně jsem přesvědčen, že církev se má starat nejen o lidi na okraji společnosti, ale i o lidi, které tradiční formy náboženství neoslovují. Jednoduché dělení lidí na věřící a ateisty už nepostihuje pestrou škálu duchovních postojů v pluralitním světě,“ uvedl v tiskové zprávě Halík.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Papež slíbil „veškeré úsilí“ v boji se zneužíváním dětí. Podle kritiků vlažné sliby

Halík brání odvážného papeže: Nesmí být umlčen, církev potřebuje reformu