Na 100 000 lidí se snaží zachránit život alpaky Geronima. Včetně otce Borise Johnsona
OCHRANA ZVÍŘAT
Britskou společností hýbe nezvyklá kauza – otázka života či smrti údajně nemocné alpaky jménem Geronimo. U zvířete testy odhalily nakažlivou bovinní tuberkulózu, ochránci zvířat ale testy považují za značně nespolehlivé a volají po novém, přesnějším testování. Ve sporu se angažuje i 80letý otec premiéra Borise Johnsona. Petici požadující Geronimovo přežití podepsalo přes 100 000 lidí.
Přímo na premiéra Johnsona a jeho ženu Carrie se s prosbou o záchranu zvířete obrátila Geronimova majitelka Helen Macdonaldová. Požadavek podpořily i některé celebrity a fanoušci Geronima na pondělí svolali protestní pochod k premiérovu sídlu v londýnské Downing Street, kterého se účastnily desítky lidí s cedulemi s nápisy jako: „Spravedlnost pro Geronima!“ nebo „Testujte znova, nezabíjejte“.
Rozhodnutí ministrů připravit Geronima o život označil otec ministerského předsedy, Stanley Johnson, za „justiční popravu“. Je přesvědčen, že zvíře by mohlo dál nerušeně žít v anglickém hrabství Gloucestershire. „Doufám a věřím, že jeho popravě se lze vyhnout, i v této pozdní fázi,“ řekl Johnson starší bulvárnímu deníku The Sun. Vyjádřil naději, že Macdonaldová zabrání lidem z ministerstva životního prostředí a zemědělství ve „vyřízení jejich absurdní vražedné záležitosti“.
Good to meet up with Dominic @domdyer70 today for the protest at Defra HQ lots of media interest, some very passionate speeches by Dominic & vet Dr Iain McGill about how the false positive testing has failed Geronimo, other Alpacas, and cattle & wildlife #Geronimo pic.twitter.com/L0jWWrxXhA
— Christine Elmer (@ChristineElmer) August 9, 2021
Veterinární sestra Macdonaldová řekla, že alpaka měla při převozu z Nového Zélandu negativní test a že utratila tisíce liber za neúspěšnou soudní bitvu o záchranu zvířete. Ministr zemědělství George Eustice poznamenal, že osud Geronima je smutný, ale pravidla jsou jasná a zvířata s pozitivním testem na bovinní tuberkulózu musí být utracena.
„Ministerstvo životního prostředí ví roky, že kožní testy na tuberkulózu u alpak mohou vést k falešně pozitivním výsledkům,“ řekl Dominic Dyer z organizace na ochranu zvířat Born Free Foundation. Místo toho, aby byl Geronimovi proveden přesnější krevní test, nařídil šéf resortu George Eustice utracení zvířete, postěžoval si Dyer. Vláda trvá na svém postoji, že Geronimo musí zemřít, protože onemocnění potvrdily dva testy. Za její rozhodnutí se minulý týden postavil i soud. Vládě dal 30 dní na to, aby uspání alpaky zařídila.
Bovinní tuberkulózy se britští farmáři velmi obávají, infekce navíc může přeskočit i na člověka. „Každý týden musí být jenom v Anglii ze stád odstraněno 500 kusů hovězího dobytka, aby se šíření zastavilo,“ zdůraznil Eustice v deníku Mail on Sunday.