1 Spor s právem EU

Právníci z Dentons vyhráli spor o zdanění emisních povolenek firmy Sev.en EC

, NOVÉ

Témata: , ,

Společnost Sev.en EC, a.s., provozovatel elektrárny Chvaletice a člen skupiny Czech Coal, uspěla před Nejvyšším správním soudem ve sporu o přiznání úroku z darovací daně na bezplatné emisní povolenky, kterou Česká republika zavedla v letech 2011 a 2012 v rozporu s právem EU. Společnost zastupoval tým advokátní kanceláře Dentons.

Nejvyšší správní soud rozhodl ve prospěch skupiny Sev.en EC s tím, že správce daně je povinen vrátit nejen vybranou daň, ale také úrok ve výši téměř 15% navrácené daně. Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ovlivní mnoho provozovatelů elektráren v České republice.

Spor měl velmi výrazné prvky práva EU, neboť neoprávněná daň byla důsledkem chybné transpozice evropské směrnice. Nejvyšší správní soud rozhodl, že správce daně je povinen znát všechny právní normy, na jejichž základě daň ukládá, a to včetně norem EU. V případě rozporu mezi EU normami a národní daňovou legislativou je povinen upřednostnit přímo aplikovatelné normy EU.

Případ vedl Petr Zákoucký, partner a vedoucí pražské energetické praxe Dentons, s podporou advokátních koncipientů Barbory Obračajové a Michala Pelikána. „V rámci sporu jsme řešili několik zásadních aspektů, o nichž české soudy rozhodovaly vůbec poprvé. Rozsudek představuje významný precedent. Doufáme, že ovlivní každodenní práci a rozhodování finančních orgánů. Bude mít vliv nejen na systém obchodování s emisními povolenkami, ale také na celý daňový systém České republiky,” uvedl Zákoucký.

Dentons je největší právní firmou světa, patří mezi lídry žebříčků elitních právnických firem Acritas Global Elite Brand Index a BTI Client Service 30 Award. Prestižní byznysové a právní publikace ji uznávají za jednoho z největších inovátorů v právních službách, mimo jiné díky projektům Nextlaw Labs a Nextlaw Global Referral Network

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Petr Zákoucký povede Energetickou praxi Dentons, právnická kancelář posiluje v energetice

Právní firma Dentons zvítězila v prestižní evropské soutěži

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.